Kiinnittikö kukaan muu huomiota siihen, että Sanna Marin peesasi Orpoa joissakin asioissa missä Marin on ennen ollut hyvinkin tiukka? Sanna mahtaa tuolla "lähentymisellä" yrittää pedata itselleen ja toki myös puolueelleen paikkaa hallituksessa, mikäli kokoomus voittaa vaalit.
Mä oikeestaan toivoisin kokoomuksen ja SDP hallituskumppanuutta. Riitasointujahan siellä olisi paljon, mutta molemmathan ovat ainakin kertomansa mukaan joustavia ja ovat valmiita antamaan periksi tiukimmista vaatimuksistaan. Ainakin se, että SDP olisi hallituksessa rauhoittaisi vähän työväestöä. Tarkoitan tällä lakkoja ja muuta sen sellaista "kapinointia" työehdoista neuvoteltaessa.
Mä oikeestaan toivoisin kokoomuksen ja SDP hallituskumppanuutta. Riitasointujahan siellä olisi paljon, mutta molemmathan ovat ainakin kertomansa mukaan joustavia ja ovat valmiita antamaan periksi tiukimmista vaatimuksistaan. Ainakin se, että SDP olisi hallituksessa rauhoittaisi vähän työväestöä. Tarkoitan tällä lakkoja ja muuta sen sellaista "kapinointia" työehdoista neuvoteltaessa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Petaa parikseen hallitukseen kun persut ei kelpaa.
Mutta tuskin suomen tuhoajapuolue saa enää olla hallitusta rakentamassa.
Vaikka mitään toivoa ei ihmisille eduskunnasta koskaan tule. Vain Jeesus antaa toivon ja tulevaisuuden.
tuo ei ole hyvä merkki...
joutuuko kansa tosiaan vielä uudelleen pistämään korruptio-porvarit väkivalloin kuriin... ?
Alkaa totuus jo hiipimään ohtalumpion taakse, olisko jokin viisaampi neuvonut miten edetään, muuten eivät "arvot" kohtaa vaalien jälkeen?
Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta – Marin pyysi anteeksi pitkän väännön jälkeen.
Ei Kokoomus pysty mitenkään olemaan demareiden kanssa samassa hallituksessa, oli vaalien tulos mikä tahansa. Toinen yhtä vasemmalla kuin vasemmistoliitto ja toinen porvari, siitäkö muka syntyisi seuraava hallitus?
Se on jauhonokan jostain löydettävä tappion jälkeen kumppani, muuten diilerit alkaa käydä kuumana.
Kyllä huomattiin. Sanna nuoli Orpoa kuin entinen...
Miksei Marinille kelpaa kukaan, no ehkä vihreät, mutta niitten touhuista ei ole muuta kuin menoja, sitä olemme ihmetelleet?
Marin on lokeroinut persut vainottaviin ihmisryhmiin.
Jos kyse olisi ihonväristä niin se olisi rasismia. Mutta nyt vaino perustuu johonkin isänmaan rakkauteen jota globalistit vihaa.
Miksi demarit vihaavat toisen puolueen ihmisiä että oikein silmät palaa päässä, viha on todellista, eikö tuollasessa tilassa ihminen pitäisi viedä jo hoitoon, kun puheista tekoihin on pieni matka?
Marin sitä ja Marin tätä. Ettekö te pässin ja apinan sekoitukset osaa enää mistään muuta tyhmyyksiänne länkyttää?