Olivatko mieshormonit syynä Nasvillen kouluampumisiin

Anonyymi-ap

28-vuotias Audrey Hale ampui kolme koululaista ja kolme henkilökuntaan kuuluvaa maanantaina 27.3. kristillisessä koulussa USA:n Nasvillessä.

Ampuja identifioitui mieheksi. USA:ssa on herättänyt keskustelua se, että johtavat tiedotusvälineen sanoivat ampujaa mieheksi mainitsematta hänen transtaustaansa. Vielä suurempaa kohua on tosin herättänyt joidenkin väkivaltarikoksia tehneiden transnaisten nimeäminen naisiksi, mikä on vaikuttanut jopa eri sukupuolten tekemistä rikoksista kertoviin tilastotietoihin.

Ampumistapauksesta nousseessa kohussa on alettu keskustella myös mieshormonien vaikutuksesta väkivaltarikoksiin. Kun psyykkisesti epätasapanoisille ihmisille annetaan yliannos mieshormonia, tämä aiheuttaa aggressiivista käyttäytymistä. Tarvitaan tietenkin aivan erikoislaatuiset olosuhteet, mm. USA:n aselainsäädäntö, että tämä voi johtaa kouluampumisten kaltaisiin tragedioihin.

1

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo voi hyvinkin pitää paikkaansa, että juuri mieshormonien käyttäminen lisää agressiivisuutta. Tunnetustihan miehet ovat naisia agressiivisempia. Tuota pitäisi oikeasti tutkia hieman enemmänkin ja lääkärienkin ottaa kantaa asiaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      128
      5295
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      193
      5007
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      86
      3486
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3008
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      28
      2368
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      251
      1820
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      4
      1435
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      108
      1374
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1355
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      139
      1075
    Aihe