NATOn vastustaminen on SUOMETTUMISTA

Ymmärrättekö tiltut ja LENINGRADILAISET, että te edustatte SUOMETTUMISTA sen pahimmassa muodossa? Te makaatte rähmällänne Venäjän edessä kuvitellen, että sillä olisi jotain tekemistä sitä edeltäneen suurvallan, Neuvostoliiton kanssa.

Neuvostoliiton hajoaminen oli vain ensimmäinen vaihe prosessissa, jossa Venäjä palaa siihen mitä se on historiallisesti aina ollut: syvin mahdollinen takapajula jota johtaa pieni eliitti. Pietari Suuren aikana tämä eliitti oli kovin länsimielinen, Leninin aikana se vastusti "kaikkea mikä liikkui" ja Stalinin aikana ensin sisäänkääntynyt mutta toisen maailmansodan jälkeen sitten raivoisasti omastaan kiinni pitävä savijalkainen jättiläinen.

Niin tiltut ja LENINGRADILAISET, kymmenen vuoden kuluttua ehkä ymmärrätte. Onneksi teitä on vain murto-osa suomalaisista, sillä kansan suuri enemmistä kannattaa NATOa. Repikää siitä.

14

204

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä apua Natosta on meille, pelkkä paperitiikeri. Afgaanien talebankin ajoi sen pois maastaan. Aseina pelkkä AK-47.

      • Anonyymi

        Afgaanit ajoivat N-Liitonkin pois maastaan, ja siinä maassa se AK on nimenomaan se paras ase. Ja sen taakse afgaaneilla riittää asettujia, oli maahantunkeutuja kuka tahansa.


      • Anonyymi

        "Mitä apua Natosta on meille, pelkkä paperitiikeri."

        Tämä paperitiikeri on taannut koko olemassa olonsa ajan ettei yhteenkään Natomaahan ole hyökätty


      • Anonyymi

        USA on kyllä paska !! Ei anna meitin lähettää hornettei ukrainaan !!
        Puola antaa migejä Ukrainaan ja englanti lupasi Puolalle hävittäjiä tilalle!!


      • Jos tiltu ei ymmärrä, mitä eroa on Afganistanilla ja Naton täysimittaisella puolustautumisella ydinasevaltiota vastaan, häntä ei voi auttaa.


    • Anonyymi

      "kansan suuri enemmistä kannattaa NATOa"

      Valitettavasti kansan suuri enemmistö on aivopestyjä tolloja.

      • Anonyymi

        Se voi näyttää sieltä Leningradista sellaiselta mutta itse laitan sen venäläisen koulutustason ja propagandan piikkiin ei kai missään älykkään kansan piirissä hurrata jos diktaattori teki ajatuksen sanan ja mielipiteen vapaudesta kriminalisoitua ...venäjän kansan keskuudessa tuokin on mahdollista ...uskomattomien asioiden valtakunta


      • Oli Jeesukselta valtava ihme, että juuri sinä onnistuit torjumaan aivopesun ja, halleluja, pystyt yhtenä tuiki harvoista tässä maassa ajattelemaan omilla aivoillasi! 🥳

        Venäjällähän kaltaisiasi onkin paljon, kun siellä jo koulussa kasvatetaan lapset aina kriittisiksi kaiken kyseenalaistajiksi, jotka totisesti osaavat vaatia oikeuksiaan! 😅


      • Anonyymi
        Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

        Oli Jeesukselta valtava ihme, että juuri sinä onnistuit torjumaan aivopesun ja, halleluja, pystyt yhtenä tuiki harvoista tässä maassa ajattelemaan omilla aivoillasi! 🥳

        Venäjällähän kaltaisiasi onkin paljon, kun siellä jo koulussa kasvatetaan lapset aina kriittisiksi kaiken kyseenalaistajiksi, jotka totisesti osaavat vaatia oikeuksiaan! 😅

        "Oli Jeesukselta valtava ihme, että juuri sinä onnistuit torjumaan aivopesun ja, halleluja, pystyt yhtenä tuiki harvoista tässä maassa ajattelemaan omilla aivoillasi!"

        Kieltämättä se oli kova suoritus, kiitos kehuista.


    • Anonyymi

      Mitä Törkyturpa höpättää? Vapaa itsenäinen suomalainen ei tarvitse mitään kainalosauvaa, kuten Natoa tai EU:ta. Se on tosi, että meitä on varsin vähän, kun emme ole "laumasieluja", vaan osaamme ihan itse ajatella ja tehdä omat päätöksemme. Senkin näemme, että "laumat", ovat politiikan tekemistä varten. Muuta merkitystä niillä ei ole.

      • >Vapaa itsenäinen suomalainen ei tarvitse mitään kainalosauvaa, kuten Natoa tai EU:ta.

        Varmaan noin, mutta _valtion_ on hyvä liittoutua samanmielisten ystävämaiden kanssa.


      • Voi olla että menee vähän ilkkaluomien jutuiksi, mutta on pakko pelata TALVISOTA kortti.

        argumentti 1) nykypäivänä, jos Suomea jostain uhattaisiin, uhka tulisi IDÄSTÄ. Muuta vaihtoehtoa ei ole
        argumentti 2) Vuonna 1939 olimme YKSIN kun Suomea uhattiin, samasta ilmansuunnasta

        Johtopäätös: ei KANNATA olla YKSIN jos tulisi UHKA


      • Anonyymi

        " Se on tosi, että meitä on varsin vähän, kun emme ole "laumasieluja", vaan osaamme ihan itse ajatella ja tehdä omat päätöksemme."

        Näinhän Suomessa ihmiset toimivatkin.
        Ei ole laumasieluisuutta se että ihmiset pysyvät keväisin heikoilta jäiltä pois se on vain jokaisen yksilön päätelmä miten toimia se että tähän päätökseen päätyy lähes koko kansa (muutamaa vähämielistä lukuun ottamatta jotka putoavat jäihin ) kertoo siitä että suurin osa kansasta osaa ajatella ja tehdä oikeita päätöksiä sama Naton suhteen muutamaa vähämielistä Tiltua lukuunottamatta .


    • Anonyymi

      -"kansan suuri enemmistä kannattaa NATOa"

      Valitettavasti kansan suuri enemmistö on aivopestyjä tolloja.-


      Perkkele, unohdin kirjoittaa,

      Tajuutteko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      832
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      538
      761
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe