NATOn vastustaminen on SUOMETTUMISTA

Ymmärrättekö tiltut ja LENINGRADILAISET, että te edustatte SUOMETTUMISTA sen pahimmassa muodossa? Te makaatte rähmällänne Venäjän edessä kuvitellen, että sillä olisi jotain tekemistä sitä edeltäneen suurvallan, Neuvostoliiton kanssa.

Neuvostoliiton hajoaminen oli vain ensimmäinen vaihe prosessissa, jossa Venäjä palaa siihen mitä se on historiallisesti aina ollut: syvin mahdollinen takapajula jota johtaa pieni eliitti. Pietari Suuren aikana tämä eliitti oli kovin länsimielinen, Leninin aikana se vastusti "kaikkea mikä liikkui" ja Stalinin aikana ensin sisäänkääntynyt mutta toisen maailmansodan jälkeen sitten raivoisasti omastaan kiinni pitävä savijalkainen jättiläinen.

Niin tiltut ja LENINGRADILAISET, kymmenen vuoden kuluttua ehkä ymmärrätte. Onneksi teitä on vain murto-osa suomalaisista, sillä kansan suuri enemmistä kannattaa NATOa. Repikää siitä.

14

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä apua Natosta on meille, pelkkä paperitiikeri. Afgaanien talebankin ajoi sen pois maastaan. Aseina pelkkä AK-47.

      • Anonyymi

        Afgaanit ajoivat N-Liitonkin pois maastaan, ja siinä maassa se AK on nimenomaan se paras ase. Ja sen taakse afgaaneilla riittää asettujia, oli maahantunkeutuja kuka tahansa.


      • Anonyymi

        "Mitä apua Natosta on meille, pelkkä paperitiikeri."

        Tämä paperitiikeri on taannut koko olemassa olonsa ajan ettei yhteenkään Natomaahan ole hyökätty


      • Anonyymi

        USA on kyllä paska !! Ei anna meitin lähettää hornettei ukrainaan !!
        Puola antaa migejä Ukrainaan ja englanti lupasi Puolalle hävittäjiä tilalle!!


      • Jos tiltu ei ymmärrä, mitä eroa on Afganistanilla ja Naton täysimittaisella puolustautumisella ydinasevaltiota vastaan, häntä ei voi auttaa.


    • Anonyymi

      "kansan suuri enemmistä kannattaa NATOa"

      Valitettavasti kansan suuri enemmistö on aivopestyjä tolloja.

      • Anonyymi

        Se voi näyttää sieltä Leningradista sellaiselta mutta itse laitan sen venäläisen koulutustason ja propagandan piikkiin ei kai missään älykkään kansan piirissä hurrata jos diktaattori teki ajatuksen sanan ja mielipiteen vapaudesta kriminalisoitua ...venäjän kansan keskuudessa tuokin on mahdollista ...uskomattomien asioiden valtakunta


      • Oli Jeesukselta valtava ihme, että juuri sinä onnistuit torjumaan aivopesun ja, halleluja, pystyt yhtenä tuiki harvoista tässä maassa ajattelemaan omilla aivoillasi! 🥳

        Venäjällähän kaltaisiasi onkin paljon, kun siellä jo koulussa kasvatetaan lapset aina kriittisiksi kaiken kyseenalaistajiksi, jotka totisesti osaavat vaatia oikeuksiaan! 😅


      • Anonyymi
        Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

        Oli Jeesukselta valtava ihme, että juuri sinä onnistuit torjumaan aivopesun ja, halleluja, pystyt yhtenä tuiki harvoista tässä maassa ajattelemaan omilla aivoillasi! 🥳

        Venäjällähän kaltaisiasi onkin paljon, kun siellä jo koulussa kasvatetaan lapset aina kriittisiksi kaiken kyseenalaistajiksi, jotka totisesti osaavat vaatia oikeuksiaan! 😅

        "Oli Jeesukselta valtava ihme, että juuri sinä onnistuit torjumaan aivopesun ja, halleluja, pystyt yhtenä tuiki harvoista tässä maassa ajattelemaan omilla aivoillasi!"

        Kieltämättä se oli kova suoritus, kiitos kehuista.


    • Anonyymi

      Mitä Törkyturpa höpättää? Vapaa itsenäinen suomalainen ei tarvitse mitään kainalosauvaa, kuten Natoa tai EU:ta. Se on tosi, että meitä on varsin vähän, kun emme ole "laumasieluja", vaan osaamme ihan itse ajatella ja tehdä omat päätöksemme. Senkin näemme, että "laumat", ovat politiikan tekemistä varten. Muuta merkitystä niillä ei ole.

      • >Vapaa itsenäinen suomalainen ei tarvitse mitään kainalosauvaa, kuten Natoa tai EU:ta.

        Varmaan noin, mutta _valtion_ on hyvä liittoutua samanmielisten ystävämaiden kanssa.


      • Voi olla että menee vähän ilkkaluomien jutuiksi, mutta on pakko pelata TALVISOTA kortti.

        argumentti 1) nykypäivänä, jos Suomea jostain uhattaisiin, uhka tulisi IDÄSTÄ. Muuta vaihtoehtoa ei ole
        argumentti 2) Vuonna 1939 olimme YKSIN kun Suomea uhattiin, samasta ilmansuunnasta

        Johtopäätös: ei KANNATA olla YKSIN jos tulisi UHKA


      • Anonyymi

        " Se on tosi, että meitä on varsin vähän, kun emme ole "laumasieluja", vaan osaamme ihan itse ajatella ja tehdä omat päätöksemme."

        Näinhän Suomessa ihmiset toimivatkin.
        Ei ole laumasieluisuutta se että ihmiset pysyvät keväisin heikoilta jäiltä pois se on vain jokaisen yksilön päätelmä miten toimia se että tähän päätökseen päätyy lähes koko kansa (muutamaa vähämielistä lukuun ottamatta jotka putoavat jäihin ) kertoo siitä että suurin osa kansasta osaa ajatella ja tehdä oikeita päätöksiä sama Naton suhteen muutamaa vähämielistä Tiltua lukuunottamatta .


    • Anonyymi

      -"kansan suuri enemmistä kannattaa NATOa"

      Valitettavasti kansan suuri enemmistö on aivopestyjä tolloja.-


      Perkkele, unohdin kirjoittaa,

      Tajuutteko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7768
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3732
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1180
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1033
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      983
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      782
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    10. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      740
    Aihe