Hyvä juttu sinänsä, että vetäytyä Venäjältä. Nyt voi jo taas harkita uusia Nokian rinkuloita alle.
Taisi tilille myös kilahtaa rahat Venäjän tehtaasta, mutta vasta 2026 on uusi kapasiteetti rakennettu. Hyvä myös että toiminta Nokialla selkeästi laajenee.👍
Taisi tilille myös kilahtaa rahat Venäjän tehtaasta, mutta vasta 2026 on uusi kapasiteetti rakennettu. Hyvä myös että toiminta Nokialla selkeästi laajenee.👍
Vastaukset 40
Vanhimmat
Jaa a niin sinne jäi tehdas, koneet , opetettu tietotaito , liikesalaisuudet. Saatiin joku nimellinen rahamäärä muka, ja eiku heti pykäämään tehdasta romaniaan. Voi missä ne vastuunkantajat on , hyväpalkkaiset johtajat?
Mitäpä olisit itse tehnyt siinä tilanteessa? Kremlin klaani määrää missä tahdissa siellä marssitaan.
No ei olis pitänyt perustaa tehdasta alunperinkään vieraaseen maahan, siinä menee tietotaito ja liikesalaisuudet . EIKÄ tämä toteamus vaadi Ekonomin tutkintoa, eikä vuorineuvosten eläkkeitä
Ei olisikaan, mutta siellä se kuitenkin on. Olisitko itse jatkanut toimintaa ryssälässä, vai mitä olisit tehnyt?
Hyviä neuvoja -ehkä. Jälkiviisaus on aina valttia. Siellähän olivat Valiot ja Fortumit ja Ponsset ja SRV:t ja YIT:t,Fazerit ja Pauligit ja Kiillot sun muut.
Juu ja piraattia tuli sekundaa ja kopioita joka paketista joku kopioitu piraatti.
Yhtään Finlaysonin tuotetta ei enää ostettu kun tehtaat vietiin turkkiin.
Luhta valmistettu Kiinassa nykyään niin turha selittää että se olisi suomalaista pelkkää kakkoslaatua !
Joo, ulkomaille työt valuvat. Siellä tehdään sitten sitä "laatutavaraa". Suomalaiset täällä työttöminä.
Olisin tehnyt Ciscot.
Verkkojätti lähti Venäjältä – tuhosi kymmenien miljoonien laitteet ja jopa huonekalut mennessään
https://www.is.fi/digitoday/art-2000009502666.html
Ja Ikityöttömiä matuja haalitaan maa täyteen tekemään rikoksia. #"Eno".
Ja ei kun uutta tehdasta seuraavaan halpatyovoimavaltioon.
Nokian Renkaiden hallitus on päättänyt investoida uuteen henkilöautorengastehtaaseen Romaniassa. Uudishankkeena rakennettava tehdas sijoittuu Oradeaan, joka sijaitsee Romanian luoteisosassa lähellä Unkarin rajaa.
Työn alla jo näköjään on.
Voi sekin olla kopio tehtaasta piraatti. Onhan niillä juustoja mikä on öljyä kovetettua eikä maitoa yhtään ja kopioidut voi ja maito etiketit.Ei ne autoja ole.Niillä on jo MC donalds kopioita ja Starbucks.Cocis kuin olisi oikeaa vaan eipä olekaan ei edes maku.Niillä on jaffapiraattia mikä värjää hampaat keltaiseksi tai oranssiksi.Saattaa olla puujauhoa selluloosa luujauhoa.Tai mitä tahansa mutta ei oikeaa.Niin se vaan on että mikään turkkilainen Finlayson ei ole suomalainen.Pirkka juustot on joko ruotsin Malmö tai viro.Pirkka kalapuikot virosta.Jos jotain teette itse täällä siitä pidetään kiinni eikä anneta varastaa muille.On Suomessa ollut montakin kenkä tehdasta eikä mitään kiinatossuja.Joku piraatti tehdään myös Thaimaassa.
Ryöstelevät tehtaita työpaikkoja nämä muumaalaiset ahkerasti.Kyllä Suomessa hyviä tuotteita oli ja niitä ostettiin ei osteta enää.
Jep, Pääasian että suomeen EI investoida, ja se että suomalaiset EIVÄT saa töitä.
Pissa luistimet saa kyllä jäädä hankkimatta!
Tehtaat kehitysmaihin, ja sitten ollaan niin made in finland.
Just niin ja yks suomi yritysjohtaja visersi että Suomalaisten pitäisi ostaa enemmän ulkomailla tehtyjä kotimaisia tuotteita???? jesus mitä päästeli suustaan
Suomessa tehdään renkaita piskuisen Suomen markkinoille ja muualla maailmanmarkkinoille. Venäjän tehtaan talvirenkaistakin yli puolet jäi venäläisille.
Jos kaikki tehtäisiin Suomessa, niin olisi vähemmän työttömiä Suomalaisia ja valtio saisi enemmän verotuloja kun työllistetty Suomalainen maksaa veronsa. Nyt jos on työttömiä Suomalaisia, niin verovaroja kuluu heidän korvauksiin ja tukiin.
Mutta suomalaiset työttömät ostaa kaupasta rehellisesti mitä tarvii eikä varastele kuin nämä muut.
Saako Suomesta enää mitään muuta kuin kierrätettyä ei mitään oikeaa puuvillaa tai kunnon t paitaa. Kyllä puuvilla Suomessa kasvaa vaikka joku Intia Afrikka sitä tuottaa. Eikö Nanso myös tehdä Turkissa.Gigolot käynyt ryöstöllä turistien perässä.
Yrityksillä ei ole mitään yhteiskunnallisia velvoitteita. Tämä näkyy selvästi, kun halvempi työvoima kiinnostaa yrityksiä. Joko yritetään saada sitä työvoimaa tänne tai sitten perustetaan se tehdas sinne.
Työpaikat valuvat ulkomaille. Se tekee hallaa valtion verotuloille ja hyvinvointiyhteiskunnalle. Mutta kuten todettiin, niin yrityksillä ei ole mitään vastuuta yhteiskunnan suuntaan. Velvoite on ainoastaan maksimoida voitot ja pitää omistajatahot tyytyväisenä.
Ja meidän sosiaaliturvaa varastaa muumaalaiset meillä on laskettu että ostovoimaa lisäämällä työpaikat toimii ja raha kiertää mutta rosvot siirtää ulkomaille meidän rahaa.
Onhan se kun kääntää valuutan arvon ja leivän hinnan sen maan hinnan mukaan ....
Miten minusta tuntuu, että sinulla ei ole omaa rahaa, jota kukaan voisi sinulta viedä.
Jep, ja yritystuet kyllä kelpaa...
Entä Toyotan Pietarin tehdas. Venäjän valtio otti sen kylmästi hallintansa maksamatta autonvalmistajalle mitään. Nokia sai sentään jotain.
Vastaavasti täältä ei tarvi antaa niille mitään takaisin elleivät palauta muiden omaisuutta. Nokialla pyöri venäjän rekisteri kilvissä auto kruusin tiellä taitaa asuakin. Voisitte avata silmät.
Työ ei ole mikään Jumala muistakaa se. Jumala on se luoja elämän antaja eikä mikään Egyptin orjakauppias.
Lyhyt on ihmisen muisti:
Kauppalehti: Nokian Renkaat huijannut testeissä yli 10 vuoden ajan
Se oli yli 14 vuotta kun tuo huijaus kesti. Kyllä ropisi testivoittoja.
Osta sinäkin Nokian renkaat. Tuet samalla Venäjän sotaa Ukrainassa. Jokainen pienikin teko on tarpeen Venäjän fasistisen hirmuhallinnon tukemiseksi.
https://hs.mediadelivery.fi/img/1920/4c2b3957a764dddd3b5469052f8ed133.jpg
Huono provo. Ei jatkoon tällä kertaa.
Eikös tuo ollut Ukrainan suurlähetystön maksama mainos Helsingin Sanomissa. Ja ihan tottahan se oli, ei mikään provo.
Se oli sitä, ettei Nokian renkaat lähtenyt tarpeeksi nopeasti. Nyt on lähtenyt ja Ukrainan suurlähetystö on varmasti nyt tyytyväinen. Asioiden ymmärtämistä toki vaaditaan..
Suomi tarvitsee lisää moniosaajia kehitysmaista. Erityisesti Oulussa on nuorilla hyviä kokemuksia heistä. #milan jaff #"Eno"
Ilta-Sanomien oli joskus juttu missä Venäjän pojat oli ostamassa Nokian renkaita. Hermostuivat sitten kun ei ollutkaan Z-sarjaa sopivaa kokoa.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008812635.html