Uusi juhla- ja liputuspäivä tulee olemaan 31.3.

Vaikka tarkkaan ottaen jäsenyyden varmistanut Turkin parlamentin päätös tapahtui hieman ennen puolta yötä 30.3 puolella.

Mutta mikä nimeksi tälle uudelle liputuspäivälle? Natopäivä? Kansallisen turvallisuuden päivä? Toisen maailmansodan päättymisen seurausten päättymisen päivä?

Kiitos presidentillemme ja hienon hallituksemme hienolle pääministerille, että te mahdollistitte kylmän viileän analyyttisellä tahtotilallanne sen mitä kansakuntamme valtava enemmistö on toivonut. Te teitte historiaa. Sadan vuoden kuluttua tätä ajanjaksoa käsitellään historian oppitunneilla aikana jolloin maamme lopullisesti vapautui naapurimaamme vaikutusvallasta.

25

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erinomaista eliitinpreseennuolentaa
      kannattaa jatkaa harjoituksia alalla
      nuolennassa

      tällä sönkköalustalla vain et pääse kovin korkealle
      se on haittana vaikka kuinkaeliittiä nuolisit ja kiittelisit

      miten olisi jo yrittäisit ruosalaisten puolella opettelisit
      ruotsia ja kysyisit pääsitkö niiden eliittiin mielistelemään
      mielenkiinoisella tavalla siellä on vähemmän porukkaa kilpailemassa
      kuin suomalaisella puolella

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        ❤️ ­N­­­y­­m­­­f­­­o­m­­a­­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17803156B

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Juuri näin, jännitti vaan se äänestys tavattomasti, epäilin VKK Ano Turtiaisen myllykirjeen Erdoganille tehneen tehtävänsä ja tiukille se äänestystä meni, juuri ja juuri Jyrkkä Kyllä Suomen Natojäsenyydelle 276 - 0! Ei edes Suomessa mennyt noin tiukille. Samaa mieltä 30.3 liputuspäiväksi! putler harhailee taas Kremlin autioilla käytävillä ja kyselee jokaiselta vastaantulijalta "eikö mikkään mäne kohtuuvella ja rinnastakkii niin juilii".

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suomi ei tietenkään nimeäisi Nato-juhlapäiväkseen päivämäärää, jolloin sitä pitkään simputtanut Turkki hyväksyi maamme yhteisön jäseneksi, koska tuollainen olisi oksettavaa matelemista ja turkittumista, vaan päivämäärän jolloin oma eduskuntamme teki hakemuspäätöksen eli 17. 5 tai vaihtoehtoisesti päivämäärän, jolloin eduskunta hyväksyi Suomen Nato-sopimuksen eli 1.3. Kolmas ja todennäköisyys olisi mahdollisuus päivämäärä, jolloin Suomesta tulee virallisesti Naton jäsenmaa. On arvioitu, että se olisi joskus huhtikuussa.

      Mitään uutta liputuspäivää Natolle ei kuitenkaan tule, vaan sille liputetaan jatkossa perinteisenä Puolustusvoimain lippujuhlapäivänä 4.6. Olisihan älytöntä liputtaa erikseen omille puolustusvoimille ja Natolle aivan kuin ne olisivat toistensa kilpailijoita.

    • Anonyymi

      Hieno päivä, onneksi olkoon Suomi!

      • Anonyymi

        Juuri näin, historiallisen hieno päivä. Ryssän varjo väistyy lopullisesti!


    • Anonyymi

      Onkohan aisa eli palstan "sotilas" jotakin itselleen, yleensä tähän aikaan nostanut useasti "kekkonen stadiin, Kepu sotilas" ja de facto muut kirjoituksensa, nyt kadonnut täysin! Naton vika ja Kapin syy!

    • Anonyymi

      Nato leivoksia tullee heti kauppoihin ja viiriä ja ilmapalloja!!😭😭

    • Natojäsenyytemme varmistui eilen - vai menikö se hieman tämän päivän puolelle se Turkin ratifiointi. Jäsenyytemme on nyt siis varma, mutta Erdoganin täytyy vielä allekirjoituksellaan vahvistaa ja meidän presidenttimme täytyy ilmoittaa jäsenyydestämme Naton päämajaan.

      Mikäpä se päivämäärä onkaan, ehdottomasti se tulisi saada kalenteriimme juhlapäiväksi. Natolla ei taida olla virallista Nato-päivää, mutta varmaan sellaisena juhlitaan päivämäärää 4. huhtikuuta, Nato nimittäin perustettiin 4. huhtikuuta 1949 Washingtonissa.

      Jos meidän kalenteriimme ei tule juhlapäivää Natoon liittymisestämme, tuota päivää voimme kukin juhlia jopa liputuksella 04.04 eli jo ensi viikon tiistaina. Ehkäpä minäkin vedän silloin siniristin salkoon. Täytyy kyllä kysyä asiasta mielipidettä naapureilta, sillä salkohan on tämän kolmen asunnon rivarin yhteinen, vaikka se seisookin minun kotini - rivarin keskimmäisen asunnon - edessä.

      Hienosti kuvaat presidenttimme ja pääministerimme ansiokasta toimintaa tässä äärimmäisen tärkeässä asiassa. Kiitoksen ansaitsee myös eduskuntamme, lähes kaikki puolueemme olivat yksimielisesti maatamme turvaan viemässä. Kiitoksen varmaan ansaitsisi kansamme, jonka suuri enemmistö varmaan oli jäsenhakemuksemme puolella. No, olihan eräitä toisenlaisiakin julkituloja, mutta eipä heistä kannata välittää, kun ei heistä varmaan koskaan yhtään välitetä missään muussakaan asiassa.

      • "No, olihan eräitä toisenlaisiakin julkituloja, mutta eipä heistä kannata välittää, kun ei heistä varmaan koskaan yhtään välitetä missään muussakaan asiassa".

        Kuuluuhan niiden joukkoon myös eräs oikea SOTILAS josta välittää ainakin Suomi24:n ylläpito, saa siltä suurinta huomiota.


      • Anonyymi
        kapi_ kirjoitti:

        "No, olihan eräitä toisenlaisiakin julkituloja, mutta eipä heistä kannata välittää, kun ei heistä varmaan koskaan yhtään välitetä missään muussakaan asiassa".

        Kuuluuhan niiden joukkoon myös eräs oikea SOTILAS josta välittää ainakin Suomi24:n ylläpito, saa siltä suurinta huomiota.

        Hörhöjä riittää, mutta onneksi hyvin pienissä määrin, voi olla kyyti kylmää VKK venäjämielisille eduskuntavaaleissa!


      • aito-arska

        Hyviä näkökohtia.

        Mutta perustelen kantaani tuolla otsikon liputus-päivämäärällä, että tuskin koskaan maamme historiassa näin laajassa mittakaavassa on odotettu jonkin tietyn asian tapahtuvan ja tästä odottamisesta niin paljon kirjoitettu julkisuudessa.

        Toki tiedän, että liitto on virallinen sitten kun tarvitattavat dokumentit ovat toimitettu USA:n ulkoministeriön haltuun. Mutta sen ajankohdan määrittämiseen ei enää liity tunnepohjaisuutta ja helpottuneisuutta kuten tuohon otsikon päivämäärään. Historiallinen päivämäärä joka sinetöi turvallisuutemme ison toimijan pienenä jäsenenä.


    • Anonyymi

      Miten hyvin sopii Suomen sinivalkoinen lippu ja siihen rinnalle Naton sinivalkoinen lippu. Värit on kuin Suomelle valitut!

    • Ratkaiseva päivä on kai se, kun kaikki asiakirjat on USAn toimesta tallennettu Washingtoniin. erdoganilla on ensin enintään 15 päivää aikaa hyväksyä parlamentin päätös. Sitten asiakirjat pitää tallentaa USAhan. Tuskin tämä kaikki ehtii ennen pääsiäistä, mutta varmaan ainakin vappuun mennessä homma on selvä. Ehkä se on hyvä syy kulauttaa kuohujuomaa toinenkin lasillinen kurkusta alas.

      Tilanne Euroopassa pysyy jännitteisenä, joten emme voi huokaista kokonaan helpotuksesta, vaikka Naton turvaan nyt pääsemmekin. putlerin ja Venäjän natsimilitaristit ovat nyt sotajalalla ja todella arvaamattomia. Ongelma on siinä, laajentaako jokin asia sodan Ukrainan ulkopuolelle. Miehittääkö Venäjä esim. Valko-Venäjän päästäkseen hyökkäämään myös sieltä käsin tehokkaammin kohti Ukrainan pohjoisosia. Missä vaiheessa Venäjä katsoo Naton olevan sodan osapuoli siinä mielessä, että Venäjä katsoo oikeudekseen puolustautua Natoa vastaan. Jos Venäjä käyttää taktisia ydinaseita, mitä ovat sen seuraukset. Jos Ukrainan suurimmassa ydinvoimalassa tapahtuu sodan vuoksi vakava ydinvoimalaonnettomuus. Riskejä on paljon ja niitä ei ehkä nyt asemasotavaiheen riittävästi osata havaita.

    • Anonyymi

      TOIVOOTTAVASTI näin tuolee käymään

    • Anonyymi

      Aito-arska on avauksessaan oikeassa siinä, että Turkin ja erityisesti sen presidentin Erdoganin tulee saada valtion taholta pysyvä erikoishuomio siitä, että Suomi käytännössä hyväksyttiin Naton jäseneksi.

      Liputuspäivä Turkille on kuitenkin vain kerran vuodessa. Siksi ehdotankin, että lisäksi ripustamme presidentti Erdoganin muotokuvan jokaisen suomalaisen valtioviraston ja peruskoulurakennuksen seinälle istuvan Tasavallan presidentin muotokuvan rinnalle.

      YYA-aikana emme ymmärtäneet antaa erityishuomiota Neuvostoliitolle ja sen johtajille. Korjataan tilanne nyt, kun meillä on uusi ystävävaltio Turkki, jota johtaa nerokas presidentti Erdogan.

    • Anonyymi

      Upeeta, onnea Harri!!🎊🎉

    • Anonyymi

      Meiltä VKKsta jyrkkä ei Natoliputukselle!

    • Anonyymi

      31.3 tulee suruliputus ja liput pistetään puolitankoon, suomen lopullisen itsenäisyyden poistumispäivänä.

    • Luulenpa, että se liputuspäivä tulee olemaan 4.4 tai ihan siinä kintaalla, päivä taakse tai 1-3 päivää eteenpäin. Pääasia on, että se päivä on jo hyvin hyvin lähellä. Hyvä näin.

      • Anonyymi

        Suomessa ei tulla erikseen liputtamaan Nato-jäsenyydellemme, koska emme ole liputtaneet erikseen jäsenyydellemme EU:ssa ja YK:ssakaan. Me liputamme jäsenyyksillemme kansainvälisesti yhteisinä juhlapäivinä.

        En tiedä, liputtavatko Naton jäsenmaat vuosittain 4. huhtikuuta, mutta jos eivät, voisihan Suomi sitä esittää. Olennaisempaa kuitenkin on, että meillä on jatkossakin omat puolustusvoimat, joille liputamme 4. kesäkuuta Suomen lipulla. Jos paikalla on useampia lipputankoja, yhdessä niissä voi olla jatkossa Naton lippu. Seremoniaprotokollan mukaan käsittääkseni niin, että lipputankoja on pariton määrä ja kyseisen rivistön molemmissa päissä on aina Suomen lippu.


    • Anonyymi

      heHEEEEEEEEE kepu Eino Uusitalo ehdotti vuonna 1974 Königstedtin kartanossa, että 19.9.(1944) tulisi nimetä Suomen toiseksi itsenäisyyspäiväksi
      Perusteena Uusitalo (KEPU!) käytti sitä, että 19.9.1944 allekirjoitettiin välirauhansopimus Suomen ja Neuvostoliiton välillä.

    • Anonyymi

      Natolippu on kaunis ja sinivalkoinen! Joka päivä liehumaan ja ryssiä kyrsii!

      • Anonyymi

        Millä sitä liehutetaan kun on tyyntä, kuten useimpina päivinä on?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6049
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2130
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1962
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1133
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      997
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe