Virpojanoidat ärsyttää ortodokseja

Läntisessä Suomessa ei luterilaisilla ole ollut mitään virpomisperinnettä mutta 1970-luvulta alkaen lapset noidiksi pukeutuneina alkoivat kiertää ovelta ovelle virpomassa.

Noidat edustaa läntisessä perinteessä pimeää ja pahaa .

https://yle.fi/a/3-5534168
9117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

1970-luku oli suomettunutta aikaa. Läntiseen Suomeen haluttiin väkisin tuoda idän ortodoksiperinnettä.

Taistolaisten kommunistienkin tapana oli alkaa ortodokseiksi.

Äänestä
  • "Noidat edustaa läntisessä perinteessä pimeää ja pahaa"

    Meillä suomalaisilla oli tietäjäperinne, eivätkä noidat ollut pahoja. Ruotsalaisilla oli tapana järjestää noitarovioita.

    Äänestä

  • 😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

    🍑 ­­N­­y­­­m­­f­­o­­m­a­­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17803225S

    🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

tämä perinteiden sekoittaminen oli suomettumista. Suomalaisia yritettiin venäläistää kaikin tavoin.

Äänestä
  • Kaikki, josta et pidä, on suomettumista ja venäläistämistä. Ehkäpä meidän pitäisi elää edelleen torpissa suomalaisen perinteen mukaan. Ei pidä olla mitään ulkomaisia Gucceja tai Louis Vuittoneita tms. :)

    Äänestä

Ärsyttää ne minuakin vaikka olenkin luterilainen. Iljettävää sekoilua !

Äänestä
  • Stalin suhtautui moneen juttuun samalla tavoin. Katsoi kaikki puolalaiset, suomalaiset, saksalaiset ja latvialaiset iljettäväksi sekoiluksi. Onneksi olkoon, matkit tajuamattasi Stalinia.

    Äänestä

Tässä on mennyt kaksi asiaa täysin sekaisin. Länsi-Suomessa on vanha trulli-perinne, noidat tekivät ihan oikeasti pahaa ns. lankalauantaina, ajalla jolloin Kristus oli kuollut eikä vielä ylösnoussut. Uudempana aikana rituaali väljähti siten, että lapset pukeutuivat noidiksi ja kävivät kerjäämässä ovelta ovelle.

Nykyisin tämä on muuntunut ns. virpomiseksi, ja se perinne tulee idästä. Ja myös luterilaiset karjalaiset harrastivat virpomista. Tässä ei tehdä pahaa, eikä virpomista suoriteta lankalauantaina vaan palmusunnuntaina. Karjalaissa kuitenkin virpojat olivat aina tuttuja ja tervetulleita. Vieraitten ihmisten häiritseminen ja kerjääminen taas on täysin läntistä perua, ja juontaa noihin pääsiäistrulleihin.

Äänestä
  • Tuo taas on puhtaasti uskon asia. Minun kultamunani on parempi kuin sinun kultamunasi ja minun myyttini sanoo sinun kultamunaasi paholaisen tuotokseksi! Mutta jos väität samanlaista miunun kultamunastani, olet väärässä, koska sanon niin. :)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Läntisessä Suomessa ei luterilaisilla ole ollut mitään virpomisperinnettä mutta 1970-luvulta alkaen lapset noidiksi pukeutuneina alkoivat kiertää ovelta ovelle virpomassa.

Noidat edustaa läntisessä perinteessä pimeää ja pahaa .

https://yle.fi/a/3-5534168

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu