Marin tunnetusti tietää, että kaiken kivan maksaa Valtio ei veronmaksajat. Paitsi ne 40 maassamme olevaa vuorineuvosta ja miljonäärit.Verohallinnon tilastoista. Miljonäärejä oli viime vuonna 1 623, joista voidaan hyvien ihmisen avulla lypsää ainakin puoli milliä/kapitalisti (1623 × 500 000 = 811 miljoonaa) . Ainutkertaisella summalla ei makseta edes vuotuisia korkoja, mutta eipähän ole enää ahneita miljonäärejä.
Eli Mitähän kaikkea kivaa Valtio meille kaikille antaa, jos Marinista tulee pm?
Eli Mitähän kaikkea kivaa Valtio meille kaikille antaa, jos Marinista tulee pm?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Juu SDP-SosiaaliDemokraatit Valehtelee Aina ! - Kaikki Tämän Tietää !
Suomessa on vain 1632 henkilöä, joilla on miljoonatulot. Se on jopa Pohjoismaisessa mittakaavassa todella pieni määrä.
Veronmaksajia on Suomessa kaikkiaan n 2,5 miljoona ja alle 21.000 euron tuloista ei edes mene valtionveroa. Kateus ja siitä seuraava rahan lypsy valtiolle "solidaarisuudesta" ei ole oikea ratkaisu Suomen köyhyyteen.
Suomi verottaa viidenneksi eniten kansalaisiaan maailmassa, mentiin jo ruotsin ja Tanskan ohi. Tosiasia on, että Suomella menee sitä paremmin mitä enemmän meillä on miljonäärejä. Hienointa olisi, että ihmiset saisivat yhä enemmän päättää mitä rahoillaan tekisivät, eikä antaa niitä verottajalle poliitikkojen tuhlattavaksi.
Kateus tappaa kalatkin järvistä.
Kateus? Rikkaat riistää heikkoja ja köyhiä ihmisiä Suomessa. Siitä sorrosta rikakkaan kuuluu maksaa köyhille.
Parasta olisi tasapuolisesti ja oikeudenmukaisesti tehty verotus, joka tasaisi kaikkien tulot yhtä suuriksi, teki mitä työtä tahansa.
Ne listaamattomien osingot pois lähimpään nollaan. Saadaan veroa 600 miljoonaa, joka vastaa noin 2000 euroa/listaamaton firma.
Taisit osua ihan oikeaan. Listaamattomien yhtiöitten osingot nollaan. Lopetetaan osinkojen jakaminen tai pudotetaan ne neljännekseen. Yrityksen voittohan on jo yhteisöverolla kertaalleen verotettua. Miksi yrittäjät tarjoaisivat verotuksen jälkeen jääneen osan taas uudelleen verotettavaksi.
Aivan kuten viisas professori Puttonen totesi, Marinin ja Anderssonin vaatiman veronkiristyksen mahdollisen toteutumisen jälkeen listaamattomien yhtiöitten omistajat panevat osingot nollaan, jolloin ei ole verotettavaa. Julkinen verokertymä romahtaa. Yhtiöt investoivat voittovaransa EU:n alueen tytäryhtiöittensä kehittämiseen yrittäjäystävällisissä maissa. Ihan laillisesti, investoinnit suojaavan, Suomenkin allekirjoittaman, sopimuksen puitteissa ja täysin laillisesti.
Investoinnit ja työllistäminen romahtavat Suomessa. Tätä kait Marin ja Andersson haluavat. Haluavat siksi, että Suomessa olisi mahdollisimman paljon köyhiä heidän puolueittensa kannattajiksi.
Mistä nämä aivottomasti toimivat vasemmistojohtajat meille siunaantuu. Lähettääkö joku niitä vieraalta planeetalta. Ei varmaan, sillä noin tyhmiä siellä ei ole pois lähetettäväksi.
Olet tosi komuloinen!
Tasapuolista ja oikeudenmukaista on antaa jokaisen pitää ansaitsemaansa madollisimman paljon ja verottaa mahdollisimman vähän. Se innostaa kehittämään yhä parempaa tuottavuutta ja siten hyvinvointia koko kansalle. Liika verotus tappaa innovaatiotkin!
Jos kadehdit listaamattomien osinkoverotusta, niin ideoi itsellesi listaamaton yhtiö ja nauti siitä edusta. Se on helppoa eikä vaadi suuria summia. Aloitin aikoinaan työkaverin kanssa ja molemmat sijoitimme ensin 1000 mk ja paljon ilta sekä viikonlopputyötä, sillä päivät olimme muissa töissä alkuun. Kun se lähti käyntiin niin se tuotti meille kohtuu palkat ja vaihtelevasti osinkoja vuosittain. Se oli hyvä idea ja eläköityessämme siitä lohkesi meille muutama sata kiloeuroa palkkioksi!
Kannattaa lähteä yrittämään, kunhan ensin oivaltaa sen mitä kannattaa tuottaa!
Millä lupaa? Suomen talouden verrokit löytyvät itä-Euroopan pienistä maista. Me olemme karkoittaneet venäläiset, vaikka Venäjän raja on vieressä. Lisänä tähän epäluuloisuuteen naapurimaassa on NATO- jäsenyys, joka on lisännyt tunnettavuutta, mutta ei turvallisuutta lähialueella. Tietysti saimme ulkomailla julkisuutta, kun pääministerinä toimivan perheenäiti seikkailee Helsingin yössä ja laulaa jauhojengissä. Tämä on tätä suomalaista politiikkaa Euroopassa.
Aivan. Kyllä konservatiiviset saksalaiset ja britit ymmärsivät arvostamansa mäkihyppääjä Matti Nykäsen alastontanssin järvenpääläisessä yökerhossa sen jälkeen kun CNN oli näyttänyt pätkän tuota reipasta menoa yhdessä pornokuningattaren kanssa.
Mutta. Mutta Matti oli mäkihyppääjä, ilmojen iso lintu, hän ei ollut pääministeri.
Marinista näytetyt, huumeista ja nainneista vihjaavat videot olivat konservatiivisille EU-naapureillemme liikaa. Dusseldorfissa sain kuulla kysymyksen kuinka kansamme suhtautuu pornotähteen pääministerinä. Siihen minulla ei ollut mitään sanottavaa, sillä kysymyksen muoto oli sellainen, että turha on selitellä.
Äänestäkää rauhassa ja miettien ketä äänestätte.
SDP on ääripunanen Suomen syöjä. Äänestäkää jo oikein meidän on päästävä eroon populistisesta kieroilijasta.
Hei boomerit jäitä hattuun ja ottakaa coolimmin. Maksakaa veroja runsaasti kyllä me ministerit osaamme niitä jakaa maailmalle.Emmekä jää toimettomaksi vaikka rahanne ei riitä kaikkialle, otamme velkaa ja jatkamme iloista jakamista, koska vain siten saamme arvostusta ja huomiota maailmalla. Valtaanpääsy ei tunnu miltään jos pitäisi käpertyä ajamaan vain suomalaisten parasta, oma kansa ensin ajattelu on vahingollista, totesi Tytti Tuppurainen kun teki Uniperit. Ministerien ei kuulu huolehtia miten ja missä suomalaisten lasten sydänleikkaukset tehdään, vanhemmat hakekoot apua ulkomailta.
Meille ministereillä on mieluisampaa huolehtia laittomasti maassa olevien "kunniakansalaisten"terveyspalvelut ja hyvinvointi, arvovalinta kriteerit ovat tärkeät.