Joten persuille tiedoksi, kun äänestätte omaa puoluettanne persuja, se ääni menee Petteri Orpon Kokoomukselle. Tosin tämä on ihan ok, silloin Orposta tulee sinipuna hallituksen pääministeri.
Vaikka persut voittaisi vaalit, heistä ei VOI TULLA pääministeripuoluetta.
Vaikka persut voittaisi vaalit, heistä ei VOI TULLA pääministeripuoluetta.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Avaus on tosi kuin vesi. Persut on ärsyttänyt Keskustan, joten porvaripuolue kaatuneesta siihen.
Purra ei voi jo turvallisuus syistä päästää pääministeriksi.
Vaikka Orpo olisi kakkonen, Kokoomus ei lähde huulipuna persun hallitukseen.
Joten persuja kutsuu jälleen oppositio.
Otetaan demu mukaan pääministeriksi, vasut taputtaa verisiä käsijään.
https://www.is.fi/viihde/art-2000007938118.html
Älä äänestä vasuja, ääni menee suomen tuhoon, ruotsin vasudemut siinä esimerkkinä tuhosta.
https://yle.fi/a/74-20021338
Heh heh...Vai ovat ne persut ärsyttäneet kepuja joten kaikki käy kepu ei nouse porvarihallitukseen varmistamaan ettei EU estä Suomea hakkaamasta metsiään? Hauska sinä ap addick persujen vainoaja olet, tyhmä kuin saapas mutta hauska samasta syystä. Tahattoman komiikan mestari joka ei ymmärrä olevansa suomi24 palstojen suurin 🤡 jolle nauraa kaikki.
Siitä vaan anna bannit kun meni kuitenkin pikkuneidillä tunteisiin kun sinun huutoasi hullujenhuoneelta häiritään.
Miksi kepulaiset lähtisivät hallitukseen persujen uudelleenpoljettaviksi? Oppositio on kepulaisille parempi paikka ajatellen mahdollista puolueen kannatuksen kasvattamista, koska kepulaisten on hankalampi kalastella loikkineita kannattajiaan takaisin hallituskumppanina kuin olla haukkana oppositiosta iskemässä persujen törttöilyihin kiinni.
Jos äänestätte vasuja ääni menee teroristidemuille.
https://yle.fi/a/3-8428033
Linkkipersun ÄO saa jopa hänen kanssapersunsa tuntemaan myötähäpeää.
Vasuakka ei tunne edes sitä häpeää.
https://yle.fi/a/3-12124244
Lukitussa komerossasi tapahtuu matujen tekemiä raiskauksia?
"Vaihtoehtoja seuraavaksi hallitukseksi on kolme:
A) Hallitus joka jatkaa maailman pelastamista...halleluja...velalla elämistä jatkaen huulipunan tavalla pyrkien lisäämään maahanmuuttoa.
B) Hallitus joka talouden tasapainottamiseksi ja velalla elämisen lakkauttamiseksi leikkaa ja kiristää maahanmuuttopolitiikkaa.
C) Hallitus joka talouden tasapainottamiseksi ja velalla elämisen lakkauttamiseksi leikkaa ja lisää maahanmuuttoa.
Mitä vaihtoehtoa edellisistä sinä vttuile persuille ylläpidon suojeluksessa palstan persuja vainoava kaappinatsiantipersuluotsi kannatat?"
Kokomusta haluaa tienata orjakaupalla, niin tekee demutkin, neljässä vuodessa voi alkaa korjata tuhoja, mutta ei kaikkia vasujen tekemisiä kerralla, lakeja pitää myös muuttaa.
https://www.forssanlehti.fi/paikalliset/5068521
Veri/orjakaupparahoja löytyy demujenkin tililtä.
https://www.iltalehti.fi/talous/a/200a4e99-a71a-4b7a-a6de-6369cca9e348
Linkkipersun spämmäys onkin uskottavaa, kun kannattamansa puolue tahtoo nitistää suomalaiset työntekijät polkemalla heidän oikeutensa. Orjayhteiskunta rules?
Ääni persuille on ääni Kokoomukselle tai demareille, näin se vaan on. Huolimatta vaalin ykköspaikasta voitipa sen kuka tahansa näistä kolmesta, pääministeri on Marin tai Orpo.
Totta, voi käydä niinkin, että peruille annettu ääni sataakin demareiden laariin.
Pääministeriys kun on monien asioiden summa.
Voi todella olla näinkin, että persuille annettu ääni menee Martinille ja näin ollen hänestä tulee pääministeri sinipunahallitukseen.
Ennakkotapaus vuodelta 1958:
"Vuoden 1958 eduskuntavaaleissa suurimmaksi puolueeksi nousi SKDL, jota ei kuitenkaan hyväksytty hallitusvastuuseen, vaan hallituksen muodosti SDP:n K.-A. Fagerholm." (Wikipedia)
Uusinta vuodelle 2023:
"Vuoden 2023 eduskuntavaaleissa suurimmaksi puolueeksi nousi PS, jota ei kuitenkaan hyväksytty hallitusvastuuseen, vaan hallituksen muodosti SDP:n Sanna Marin."
Juuri näin.
Persuille annettu ääni menee hukkaan, sillä persut ei pääse hallitukseen.
Hätä on sulla soita 112 😂😂😂
"Vaihtoehtoja seuraavaksi hallitukseksi on kolme:
A) Hallitus joka jatkaa maailman pelastamista...halleluja...velalla elämistä jatkaen huulipunan tavalla pyrkien lisäämään maahanmuuttoa.
B) Hallitus joka talouden tasapainottamiseksi ja velalla elämisen lakkauttamiseksi leikkaa ja kiristää maahanmuuttopolitiikkaa.
C) Hallitus joka talouden tasapainottamiseksi ja velalla elämisen lakkauttamiseksi leikkaa ja lisää maahanmuuttoa.
Mitä vaihtoehtoa edellisistä sinä vttuile persuille ylläpidon suojeluksessa palstan persuja vainoava kaappinatsiantipersuluotsi kannatat?"
Persujen politiikka on Kreml ensin, joten hallitukseen ei asiaa, turvallisuus riski.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005632649.html
"Paitsi että se olet edelleen sinä ja vain ja ainostaan sinä, ap addick joka olet venäjä mielinen Natoa vastustava rasistikorttia heiluttava kaappinatsi joka luotsinpestin suojista jatkat persujen vainoamista skitsoja avauksia viesteineen tehtaillen niiden viestiketjuissa jaellen banneja niille, jotka sinun huutoa hullujenhuoneelta häiritsee."
Kun vain ei kävisi ohrasesti...
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005632649.html
Kyllähän Suomessa pidetään vielä jotain rajaa, että persu pääministeriä ei tule. Vaikka persut olisi ykkösiä, Petteri ei lähde huulipuna persun kanssa hallitukseen.
Ja mitä tulee persujen Kreml ensin politiikkaan, on se järkyttävää.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005632649.html
sinimustaliikkeen kurukin voi olla pääministeri , jossain olosuhteissa 🤔
pelottaako persut niin kun ovat nousseet pienpuolueesta suurimmaksi ?
Totta, venäjämielisen puolueen persujen pääministeristä ei voi tulla edes ministeriä saati sitten pääministeriä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005632649.html
"Monesko tuhannes sääntöjen vastainen saman lehtiartikkelin massapostaus vttuille persuille ylläpidon suojeluksessa palstan persuja vainoava antipersuluotsi?"
Tulihan Marinistakin valitettavasti pääministeri.
Marinista tuli pääministeri, kun Rinne erosi. Suomen kansa äänesti Rinteen pääministeriksi, ei Marinia. Liikenneministerinä oli Marin, josta sattui tulemaan pääministeri.
Kyllä Purrasta voi tulla pääministeri. Mikään ei ole mahdotonta.
Ei tule mikä on parasta mitä persuille voi tapahtua valtamedian kohta juhliessa persujen romahdusta kun se tekee jytkyn jääden toiseksi ja kepujen torjuntavoittoa kun se tekee historiallisen heikon vaalituloksen. Sitten mamujengejä pelkäävät alkaa pelkäämään pääseekö persut hallitukseen jotka siivoaisi ne puukkojengit kaduilta pois 🥱🥱
Kremlin juhlat.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005632649.html
Persut on komuja!
Petteri pääministeriksi, huulipunapurran näytöt on nähty.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005632649.html
"Ropeli taas räplättää..
"Monesko tuhannes sääntöjen vastainen saman lehtiartikkelin massapostaus vttuille persuille ylläpidon suojeluksessa palstan persuja vainoava antipersuluotsi?"
Kukaan ei halua enään SDP:n ääripunasia mihinkään. Suomalaiset pääsee nyt eroon demarikommareista lopullisesti.
Kommenttisihan on kuin Hitlerin näkemys juutalaisista.
Persut eivä nyt taida oikein ymmärtää.
Mutta miettikääpä miten käy ellette halua hallitukseen - menetätte koko puolueenne!
Mutta miettikääpä miten käy, jos menette hallitukseen - menetätte koko puolueenne!
Ja miksi käy näin? Timo Soini!
Tuo Timo Soini- esimerkki avaa kaikkien persujen silmät. Turha oli äänestää!!!!!
Olen aloittajan kanssa samoilla linjoilla. Vaikka Perussuomalaiset nousisivat suurimmaksi puolueeksi, niin riippumatta siitä olisiko hallitustunnusteluissa pöydän vastapuolella Kokoomus tai SDP, niin Perussuomalaisille ei hallituksen kuskinpaikkaa tultaisi antamaan. Suomeen ei muiden puolueiden toimesta synny EU-kriittisten vetämää hallitusta. Eli Perussuomalaisille olisi pakosta tarjoutumassa valtiovarainministerin salkku.
Siinäpä sitä sitten oltaisiinkin, kun puolueessa ei talousosaajia pahemmin löydy ja sitä tyrkättäisiin Purran kontolle. Nähtäisiinkö joko Soini kakkoset eli salkunluovutus kevyemmästä salkusta, koska oikeistopopulisti kiertää takuulla valtionvarainministerin salkun niin kaukaa kuin vaan voi? Vai onko tulos jopa sellainen, että Kokoomus ja SDP jatkaisivat neuvotteluja keskenään Perussuomalaisten epäonnistuneiden koalitionkasaamisyritystensä seurauksena ja suuntaisivat taas oppositioon, suurimpana puolueena?
"Ropeli taas räplättää..
Tulos on, että turhaan äänestimme.
Olisimmepa olleet viisaampia ja antateet äänemme edes Vihreille, tai ensisijaisesti Kokoomukselle. Tulos on neljä vuotta oppositiossa räksyttämässä jälleen.
Persuille jää kulttuuriministerin salkku.