Venäläisen kirjailijan mielipide

Venäläinen kirjailija Mihail Shishkin kirjoittaa sodasta:

"Venäläiset valtaajat vihaavat Ukrainaa, koska Ukrainalla on jotain mitä venäläisillä ei ole: vapaus ja demokratia."

"Diktatuuri ei luonteeltaan voi olla olemassa ilman vihollisia, mikä tarkoittaa sotaa."

"Imperialismi on amputoitava venäläisistä kuin pahanlaatuinen syöpäkasvain."

"Maallani on tulevaisuus vain, jos se käy läpi täydellisen tappion kuin Saksa."

https://www.verkkouutiset.fi/a/venajasta-on-tullut-murhaajien-kieli/#6aa58cd8

Painavaa tekstiä Shishkiniltä!

12

92

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri näin ja tätähän on moni muukin sanonut: Putin ja oligarkit pelkäävät että kun tavalliset venäläiset näkevät että Ukraina siirtyy länteen, vapautuu ja vaurastuu niin tavalliset venäläiset alkavat kysellä että miksei sama onnistu myös Venäjällä? Putin pelkää kansanvaltaa.

      • Anonyymi

        Nimenomaan noin. On pöyristyttävää miten täälläkin kotovatnikit näyttävät uskovan venäläistä propagandaa, että Venäjän hyökkäys Ukrainaan olisi johtunut oikeutetusti siitä, että Venäjän olisi ollut jotenkin pakko toimia jotain lännestä lähtien Ukrainan kautta Venäjään kohdistuvaa sotilaallista uhkaa vastaan. Tarinat lintujen levittämistä bioaseista, jotka on vieläpä räätälöity nimenomaan venäläisiä raskaana olevia naisia vastaan ovat tietysti kaikessa absurdiudessaan täysin naurettavaa roskaa, mutta näemmä uppoavat idiootteihin kuin kuuma veitsi voihin.

        Tosiaan se asia mitä Venäjä, toisin sanoen kyseisen mafian johtoporras pelkää, on demokratia. Entisen Neuvostoliiton jäsenvaltiot, nykyisen Venäjän reunavaltiot, jotka ovat olleet kallistumassa länteen päin, ovat raivon ja inhon ja pelon aihe Venäjälle. Venäjä on petromafia, kleptokratia, joka pyörii fossiilisten polttoaineiden myynnillä, ja sen johto pyörii tästä myynnistä saatujen tulojen varastamisella. Vihreä siirtymä yhdessä kansan demokratisoitumisen kanssa tarkoittaisi nykyisen kaltaisen Venäjän hallinnon loppua.


    • Anonyymi

      Persunatsit haluaa Suomen samanlaiseen tappioon ja tuhoon !!
      Ei tule Suomesta persuputinilandia diktatuuria!!!

      • Anonyymi

        Onko Pietarissa millainen keli? Paistaako rantakadulla aurinko vai sataako räntää?


    • Anonyymi

      "Venäjä on kiinnostunut monipuolisten poliittisten, taloudellisten, kulttuuristen ja henkisten suhteiden kehittämisestä Ukrainan kanssa" ja edelleen. "Molemminpuolisen kunnioituksen pohjalta ja molempien osapuolten kansalliset edut huomioiden"
      Näin määriteltiin Venäjän ulkopoliittinen strategia, jonka Putin vahvisti marraskuussa 2016.
      Venäjä sopijaosapuolena tunnetaan. Tunnetaan myös valtionjohdon puheet. Vieläkö tuohon kleptokratiaan joku uskoo?

      • Anonyymi

        Suomessa tuohon taitavat uskoa muutamat hihhulit ja natsit ja jotkut muut ääriöyhöfoliohatut ja random sekopäät. Maailmassa ennen somea he olisivat vain kylähulluja, mutta nykyajan maailmassa he ovat globaaleja kylähulluja, ja heidän öyhötyksensä saa tavattomat mittasuhteet pelkän mölyn määrän takia.


    • Anonyymi

      Saksa ja Japani tosiaan muuttuivat demokratioiksi ja nousivat taloudelliseen kukoistukseen Yhdysvalloille hävittyn sodan ansiosta.

      Kirjailija kuitenkin unohtaa että ne olivat Saksa ja Japani, vanhat sivistysvaltiot joissa asui peruskunnollista kansaa.

      Venäjä taas.....kun venäläistä kirjailijaa pyydettiin 1800-luvulla tiivistämään Venäjä ja venäläisyys yhteen sanaan oli vastaus"varastaa".

    • Anonyymi

      Todellisuudessa Venäjä oli hyökännyt Ukrainaan jo 2014 ja laatii siitä pari vuotta eteenpäin tuollaisen strategian. Taisi todellisuudessa hautoa noihin aikoihin uutta hyökkäystä Ukrainaan.
      Todella petollinen maa, johon ei voi tippaakaan luottaa.

    • Anonyymi

      The Wall Street Journalin kirjeenvaihtajan pidätys Venäjällä, oli ensimmäinen länsitoimittajan pidätys, ja vangitseminen sitten kylmän sodan aikojen. Edellinen tapaus oli vuodelta 1986.
      Venäjä on pitkään rajoittanut omien toimittajiensa toimintamahdollisuuksia puolueettomaan uutisvälitykseen. Nyt rajoitetaan läntisiä medioita. Pidätyksien uhka ja viisumin jättäminen uusimatta, ovat painostuskeinoja, joilla yritetään rajoittaa sananvapautta.
      Pitkään Venäjällä toimineen iltapäivälehden suomalaistoimittajan viisumiakaan ei uusittu. Toimittaja oli Venäjän tuntija, jo viime vuosituhannen lopulta saakka.

    • Anonyymi

      Venäjän hyökättyä vastaavaan länsimieliseen Georgiaan, oli pienen maan nöyrryttävä venäjän alaiseksi.

      Nyt Georgiassa on uudelleen alkanut vaatimukset täydestä poliittisesta vapaudesta ilman venäjän painostusta. Georgialaiset ovat nähneet mallin Ukrainasta miten itsenäisyys saadaan, uhrauksilla. Nyt kun putinin venäjän hyökkäysvoimat ovat heikot, olisi Georgialla aikaikkuna selkeään irtautumiseen.

    • Anonyymi

      Kaikkien Venäjän alistamien ja orjuuttamien kansallisuuksien pitää nyt ryhdistäytyä ja alkaa kertoa ja opettaa hitoriaansa rehellisesti.
      Putinistien isovenäläistä valehtelua ei enää tule sietää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      44
      2978
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2874
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2693
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2548
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2458
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2450
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2191
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2128
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2038
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2032
    Aihe