Suomalaisten edut ja turvallisuus menee kaiken muun edelle sanoo Riikka Purra.

Anonyymi-ap

18

271

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa mieltä kuin aloitus, se on siinä.

    • Anonyymi

      Taatelintallaajat ja kaikenlaiset kumihuulilammaspaimenet eivät kuulu Suomeen.

      • Anonyymi

        Juuri näin.


    • Anonyymi

      TÄHÄN TEIDÄN PAAPOJIEN VERORAHAT MENEE..Suomelle tulossa jättilasku – turvapaikanhakijoista 800 miljoonan euron kustannukset

      Turvapaikanhakijoista koituu Suomelle tänä vuonna 2016 lähes miljardin euron kulut, selviää Ilta-Sanomien tekemästä laskelmasta.

      Ennen vuoden 2015 tulijapiikkiä kustannukset olivat 200–300 miljoonaa euroa vuodessa. Täksi vuodeksi turvapaikanhakijoiden määrän toivotaan suunnilleen puolittuvan 15 000 henkilöön, mutta kustannusten odotetaan nousevan silti yli 800 miljoonaan euroon.

      Suurin yksittäinen menoerä aiheutuu turvapaikanhakijoiden vastaanottotoiminnasta, jonka määrärahaa korotettiin täydentävässä talousarvioesityksessä marraskuussa yli 200 miljoonalla eurolla yhteensä reiluun 290 miljoonaan euroon tälle vuodelle.

      Kunnille maksettavaan kotouttamisrahaan uppoaa yli 162 miljoonaa ja työ- ja elinkeinoministeriön järjestämään kotoutumiskoulutukseen reilut 60 miljoonaa euroa. Isoimpiin menoeriin kuuluvat myös vastaanottokeskusten asukkaiden saamat tuet, joihin uppoaa noin 90 miljoonaa euroa.



      Vihevssarit: Kymmenet tuhannet pakolaiset eivät ole keneltäkään pois


      SINÄ MAKSAT! KIITÄ NYKYISTÄ VIHERVASEMSTO HALLITUSTA!

      • Anonyymi

        Kela-peräistä valtion verovaroja syövää haittamaahanmuuttoa ei kukaan järkevä tänne kaipaa.


    • Anonyymi

      Näinhän se kuuluukin olla. Oman maan turvallisuus ja kansan hyvinvointi tulee aina mennä kaiken muun edelle.

      "Olisi miellyttävämpää, jos emme joutuisi vastakkainasettelujen äärelle. Mutta aina päätöksenteko ja vastuunkanto ei ole miellyttävää. Viime kädessä meidän kaikkien on puolustettava suomalaista yhteiskuntaa."

      Tuolla tavalla päättyy yksi presidentti Niinistön puheista. Väitän, että liittyy vahvasti aiheeseen.

    • Anonyymi

      eikö matujen edut mene kaiken edelle sanoisi suvakki

    • Anonyymi

      nuoret ymmärsi asian suomessa-vaalitulos

      ei jengeja ja huumeita sekä raiskauksia

    • Pesismailapartiot kaduille.

      • Anonyymi

        meinaatko viikinkien paluuta?


      • Anonyymi

        Vartijoita kaduille 10x määrä-pesismailat ja aseet pitää olla jotta kansa kokee turvallisuutta


    • Anonyymi

      Moktar Gubta haluaa huumetuomiot pois?

      afgaanimaaksi ja oopiumia viljelemään?

    • Anonyymi

      uli uli persu uli

    • Anonyymi

      Siis tähänkö on tultu , nyt uudelta hallituksaeta ryhtiä jottei tällaisia kirjoituksia enään missään Suomessa.**

      Keski-Uudenmaan poliisi ohjeistaa suomalaisia nuoria olemaan liikkumatta juna-asemien läheisyydessä edes päiväsaikaan, sillä ryöstöksi joutumisen riski on nyt todella suuri.
      Keski-Uusimaa-lehden mukaan henkilöön kohdistuvat ryöstöt ovat räjähtäneet käsiin Järvenpään ja Keravan alueella. Järvenpäässä ryöstöissä tapahtui reipas nousu viime vuoden aikana ja Keravalla alkuvuodesta ryöstöjen tahti on ollut urakkkaluonteista.

      Suuren ryöstömäärän takia erityisesti nuorilla on suuri riski joutua ryöstön kohteeksi ja Keski-Uudenmaan poliisi varoittaakin nyt nuoria:

      – Kehotamme nuoria, että he eivät liikkuisi yksin juna-asemilla edes päiväsaikaan. Ryöstöriski on nyt suuri.

      • Anonyymi

        Kaikkea se monikulttuurisuus teettää. Oletan ryöstöillä olevan yhteys humanitääriseen maahanmuuttoon. Ehkä tapa osoittaa arvostusta.


      • Anonyymi

        Monikuttuurisuus on rikkautta....A Stubb lausahti aikoinaan, kun Suomen herrat ihastuivat patanaamoihin.**


    • Anonyymi

      Tottakai. Suomen on pelastaneet suomalaiset jotka ovat kovalla työllä ahkeroineet sukupolvet.
      Jokainen maa tehköön OMAN MAANSA menestyväksi. Loiseksi sanotaan niitä jotka syö ja köyhdyttää laiskuuttaan.
      Ei pidä syödä jos ei tee työtä ja ansaitse elantoaan. Vain sellainen yhteiskunta voi hoitaa sairaansakin joka voi taloudellisesti hyvin.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      316
      7374
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      69
      5205
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4544
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4352
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      113
      4126
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      51
      3900
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      154
      3780
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      74
      3687
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3576
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      83
      3413
    Aihe