Persut huijasi äänestäjiä!

Voi v***tu mikä takinkääntöpuolue!
Ensin tunnustautuvat duunaripuolueeksi ja ilmoittavat kannattavansa kiky-maksujen palauttamaista työntekijöiltä takaisin työnantajille, mutta kun ennakkoäänistä on annettu jo 1,7 miljoonaa, niin yhtäkkiä Purra kääntääkin takkinsa!

Kyllä täytyy sanoa että on varmaan kaikkien aikojen nopeusennätys takin käännössä ja äänestäjien pettämisesssä!

https://yle.fi/a/74-20025090
22115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Persut pettää aina, nähtiinhän se perskekossakin.

Äänestä
  • Eipä näyttänyt äänestäjät kokevan tulleensa petetyiksi, äänimäärät kertovat sen.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Eipä näyttänyt äänestäjät kokevan tulleensa petetyiksi, äänimäärät kertovat sen.

    Kertovatkohan?

    "Riikka Purran kaksi virhettä vei perus­suomalaisilta megajytkyn"
    https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000009495752.html

    Äänestä

Ei toiminut tuo typerä aloituksesi ennen vaaleja, miksi se toimisi vaalien jälkeen. Purrahan oikaisi asian kun sen virheellisyys selvisi, ja sen "selviäminenkin" oli vain SAK;n ja SDP;n yritys kusettaa äänestäjiä. Purrahan ei ole kertonut aiemminkaan, kannattavansa Kiky-maksujen palauttamista työnantajapuolelle.

Että se edelleenkin siitä sitten taas.

Äänestä
  • En tiedä kenen typeristä aloituksista yrität tehdä selvää, mutta tämän kylläkin kirjoitin ihan ensimmäistä kertaa.

    Mitä puolueiden ulostuloon tulee, niin puolueen täytyy antaa yhdenmukaisia lausuntoja.
    Persut eivät ole näin menetelleet, vaan sieltä on annettu toisistaan poikkeavia lausuntoja jotka Purra korjasi vasta kun 1,7 miljoonaa äänestäjää oli jo äänestänyt.

    Vaikka Purra ei ole aiemmin kertonutkaan kannattavansa Kiky-maksujen palauttamista työnantajapuolelle, mutta hän ei ole sitä vastustanutkaan, ja kun muut puolueesta antaa palauttamista puoltavia lausuntuja, niin tottakai äänestäjät tulkitsevat sen olevan puolueen linja.

    Että silleen.

    Äänestä

Missä mun vappusataset on sdp?

Äänestä
  • Jos et sinä saa, kun et sinä ansaitse niitä. Kohta eläkkeeseesi tehdään indeksileikkaus ja siinä ei satasia säästellä! Hehhehhe

    Pst. Kyllä me saatiin "sataset", minäkin sain 360 €/kk brutto.

    Äänestä

Kysehän oli vain sdp:n keppihevosen, ay-liikkeen, viimeisestä epätoivoisesta yrityksestä pitää punikkihallitus vallassa. Melkoinen rimanalitus SAK:lta, pahemmin ei voisi äänestäjiä, duunareita, aliarvostaa.

Äänestä
  • Sehän se on ollut ja on, linja SAK;lla ja SDP:llä. Pidetään jäsenistä aivan aivottomina perässäkulkijoina, toki osittain niin näyttää olevan vieläkin. Alkaa kuintenkin jäsenistö, se viisaampi osa kyllästyä tuohon touhuun ja siirtyä pois ay-liikkeen ja demarien vaikutusvallasta. Demarit onnistuivat "plokkivaaleja" myymällä saamaan "laina-äänestäjiä" muista puolueista, jotka heikkenivät ja demarit paistattelevat auringossa. Sanna tietystikin sankarina, tyhjäpää sellaisena.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Sehän se on ollut ja on, linja SAK;lla ja SDP:llä. Pidetään jäsenistä aivan aivottomina perässäkulkijoina, toki osittain niin näyttää olevan vieläkin. Alkaa kuintenkin jäsenistö, se viisaampi osa kyllästyä tuohon touhuun ja siirtyä pois ay-liikkeen ja demarien vaikutusvallasta. Demarit onnistuivat "plokkivaaleja" myymällä saamaan "laina-äänestäjiä" muista puolueista, jotka heikkenivät ja demarit paistattelevat auringossa. Sanna tietystikin sankarina, tyhjäpää sellaisena.

    Äläpä höpötä.
    Meitä SAK laisia on meidänkin työpaikalla suurinosa.
    Monet äänesti persuja heidän ennen vaaleja tekemien lupausten takia, joista yksi oli nimenomaan tuo kiky-maksujen poistaminen työntekijöiltä.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Äläpä höpötä.
    Meitä SAK laisia on meidänkin työpaikalla suurinosa.
    Monet äänesti persuja heidän ennen vaaleja tekemien lupausten takia, joista yksi oli nimenomaan tuo kiky-maksujen poistaminen työntekijöiltä.

    Höpöhöpö, siitä ei vaaliteemaa tullut missään muodossa, ja "teidänkin" työpaikka on on vain mielikuvituksessasi. Kukaan ei tule sitä maksua takaisin siirtämään työnantajille, ei sitä tehnyt edes vihervasemmistohallitus.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Höpöhöpö, siitä ei vaaliteemaa tullut missään muodossa, ja "teidänkin" työpaikka on on vain mielikuvituksessasi. Kukaan ei tule sitä maksua takaisin siirtämään työnantajille, ei sitä tehnyt edes vihervasemmistohallitus.

    No kerrohan mikä se persujen vaaliteema sitten oli?
    Niinpä, sellaista ei edes ollut.
    Persut muodostivat vaaliteemansa omista lausunnoistaan.

    Mutta siinä olet kyllä oikeassa että jos jokin asia ei onnistunut vihreiltä tai vasemmistolta, niin ei se kyllä onnistu persuilta ja kokkareiltakaan.

    Äänestä

No vassarithan vaan luulee että kaikki muutkin toimii samalla tavalla kuin he itse, eli mielipide asioihin riippuu siitä ollaanko hallituksessa vai oppositiossa!

Esim. oppositiossa ollessaan Demut lupas poistaa aktiivimallin, no mitä tapahtui kun pääsivät pääministeripuolueeksi? Todella surkuhupaisa näytelmä tämän asian kanssa sillä ensin aktiivimalli tosiaan poistettiin MUTTA palautuin vielä rankemmin ehdoin - Heh, heh...

Jos Persut jotain hallituksessa säätää NIIN ei ne oppositiossa ole toista mieltä - Ihan vaan tiedoksi vastaisuuden varalle!!!

Äänestä

Miksei demarit sitten jo ole palauttaneet niitä maksuja oli neljä vuotta aikaa?

Äänestä

"Aalto: Perussuomalaisten työmarkkinalinjasta ei saa selkoa"

https://yle.fi/a/74-20025547

"Kun [perussuomalaisilta] on viime viikon aikana kysytty erilaisia työelämään liittyviä linjauksia, niin he ovat kieltäytyneet puhumasta niistä oikeastaan yhtään mitään.

Aalto sanoo, että ainut selkeä työmarkkinoita koskeva perussuomalaisten viesti koskee kiky-maksuja, joihin liittyen SAK syytti perussuomalaisia viime viikolla huijaamisesta.

Perussuomalaiset kannatti kiky-maksujen siirtoa työntekijöiltä työnantajille, kun SAK kysyi asiasta. Myöhemmin vaalitentissä puolueen puheenjohtaja Riikka Purra vastusti sitä."

Miksi PS-puolue on pimittänyt näkemyksiään, kun asioista on kysytty? Kova kiima Kokoomus-johtoiseen hallitukseen, jossa duunarit heitetään yli laidan tarvittaessa? No nythän se on koko kansan tiedossa, millainen "duunaripuolue" PS-puolue todellisuudessa onkaan. Kaikki työntekijöiden edut ja oikeudet ovat PS-puolueelle poliittista kauppatavaraa. Mikäs on hallitustunnusteluissa linja? Lisää kikyilyä? Pekkaset pois? Työehtosopimusjärjestelmän purkaminen? Entäs jos Kokoomuksella on syötti koukussa nimeltä maahanmuutto? Sopiva hinta siitä?

Äänestä
  • Yllä oleva kommetti jo kertoo kuinka yksinkertaisia persut ovat.
    Sama mikä ongelma niin aina sama vastaus, maahanmuutto tai jytky.
    Yritäppä näillä avuilla sitten ratkoa valtakunnan ongelmat, ei tule olemaan helppoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Yllä oleva kommetti jo kertoo kuinka yksinkertaisia persut ovat.
    Sama mikä ongelma niin aina sama vastaus, maahanmuutto tai jytky.
    Yritäppä näillä avuilla sitten ratkoa valtakunnan ongelmat, ei tule olemaan helppoa.

    Tuo mikään persu ole, ilmiselvä antipersu joka taas kerran esittää olevansa persu.

    Äänestä

Ennakkoäänestyksessä annettiin 40% annetuista äänistä .... tiedolla, että perussuomalaiset kannattavat sosiaalyurvamaksujen = kiky-maksujen siirtämistä takaisin työantajuen maksettavaksi!!!
Siis suoranaista valehtelua persuilta!
Työntekijäpuoli EI unohda tuota persujen huijausta!

Äänestä

On oltiin kityä vastaan ja sitä haukuttiin. Mutta nyt haluat taas kikyä palautettavaksi. Olet itsekin melkoinen takinkääntäjä.

Äänestä
  • Oletko persu vai miksi luetun ymmärtäminen tuottaa vaikeuksia?

    Äänestä

Veikkaan, että tulevissa gallupeissa persujen kannatus notkahtaa aika merkittävästi.

Äänestä

Kyllähän tuo vähän sylettää 🤮

Äänestä

Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Voi v***tu mikä takinkääntöpuolue!
Ensin tunnustautuvat duunaripuolueeksi ja ilmoittavat kannattavansa kiky-maksujen palauttamaista työntekijöiltä takaisin työnantajille, mutta kun ennakkoäänistä on annettu jo 1,7 miljoonaa, niin yhtäkkiä Purra kääntääkin takkinsa!

Kyllä täytyy sanoa että on varmaan kaikkien aikojen nopeusennätys takin käännössä ja äänestäjien pettämisesssä!

https://yle.fi/a/74-20025090

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu