Suomen tärkein tehtävä huomisen jälkeen on varmistaa että Ruotsi pääsee mahdollisemman nopeasti Puolustusliitto Natoon, Se lisää turvallisuutta ja huoltovarmuutta kaikissa oloissa.
Ruotsi Natoon
Anonyymi-ap
89924
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 36 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 89
Vanhimmat
Kaikkien Naton jäsenmaiden tärkein tehtävä.
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178093523
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Suomen tärkein tehtävä on varmistaa Ruotsin jäsenyys se vahvistaa turvallisuutta ja huoltovarmuutta
TODELLISUUDESSA Ruotsin halu päästä Natoon on vain kasvanut!
Siihen ei Putinistin mielipide vaikuta!
Juuri näin, nyt kaikki paukut Ruotsin mukaan saamiseksi ja mahdollisimman nopeasti.
https://yle.fi/a/74-20025680?origin=rss
Stoltenbergin puhe kuulosti siltä, että Ruotsinkin osalta on jo tehty suunnitelmia. Hän viittasi väliaikaisiin suorituskykytavoitteisiin ja Ruotsin integroimiseen osaksi Naton komentorakennetta.Työ ei siis lähde nollasta, vaan Nato odottaa hetkeä, jolloin Turkki ja Unkari ratifioivat Ruotsin hakemuksen.
Turkin painostaminen kulisseissa jatkuu. Mutta Nato ja Stoltenberg eivät pysty taikatemppuihin. Turkin parlamentti jää tulevien vaalien takia istuntotauolle ilmeisesti noin viikon kuluttua. Jos Ruotsin ratifiointi ei tapahdu siihen mennessä, se siirtyy vähintään kuukaudella.
Voi hyvin olla, että Turkki siirtää ratifioinnin toukokuun puolivälin jälkeiseen aikaan, kun vaalit ovat ohi
Hyvä
Suomi voi heti alkaa painostamaan mattokauppiasta Ruotsin jäsenyydestä
Niin ..... milläpä se ... kaltaises, vdun MITÄTTÖMYYS "painostaisi"!.
-44.Div.-
Suomi aloittaa heti turkin painostukseen
Me ollaan sotilasliitossa Turkinkin kanssa. Toisen Nato-maan kunnian loukkaaminen on perusteiltaan laitonta Natossa.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a7e6702b-5220-4126-b7fe-e22aee75a3df
Suomi ryhtyi heti toimiin Ruotsin Nato-jäsenyyden edistämiseksi.
– Kun nyt olemme Naton jäsenmaa, meillä on tärkeä tehtävä, Suomen ulkoministeri Pekka Haavisto sanoi heti, kun Suomen jäsenyys oli virallisesti vahvistettu ja kättä puristettu.
Haavisto luovutti Ruotsin Nato-jäsenyyden hyväksymisasiakirjat Suomen osalta Yhdysvaltain ulkoministerille Antony Blinkenille.
– Tämä on ensimmäinen toimemme jäsenmaana, Haavisto sanoi.
Hyvä 29/31
Kyllä voitais kiusata Ruotsia vähän vaikka 2015 matujen kuskaamisesta Suomen rajoille, eli ottakaa takaisin tai me ....
Mahtavaa, Ruotsi tulee pian perässä 29/31
Natoon ehdottomasti.... Ruotsi on auttanut natoa ... Ruotsilla on vahva aseteollisuus..ruotsi on auttanut turkkia kun oli maanjäristys.. Jne... Unkari ei saa käyttää eu, ta tai suukopua syynö estää nato jäsenyys..
Ratkaisu: Ruotsi sisään ja Unkari ulos (mielellään pois myös EU:sta). Turkilla voi olla jotakin sotilaallista merkitystä, mutta ei Unkarilla.
Sinäkö päätät natomaat??
Nyt on tärkeintä saada Ruotsi nopeasti mukaan
Ruotsi🇸🇪 NATOON
Joko Suomi ratifioi Ruotsin hakemuksen
Kyllä
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/us/4fc67a9e-a8a1-4488-9c83-6e9056496cef?ref=ampparit:f9e5
Niinistö toivoo, että näin kävisi. Hän kertoi jääneensä joskus viime vuoden loppupuolella ihmettelemään, miksi Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoğan yhtäkkiä otti esiin sen, että Ruotsilla menee uuden terrorismilainsäädäntönsä implementointiin kuusi kuukautta.
”Sehän tulee voimaan ilmeisesti touko–kesäkuun vaihteessa. Miksi Erdoğan sen otti esiin? Minä päättelen niin, että hän rakentaa etukäteen tietynlaista ennakkosyytä siihen, että hän voikin silloin muuttaa mielipiteensä. Kun Ruotsi tuon lain säätää, niin Ruotsi on kuunnellut [Turkkia], ja Turkki voi vaihtaa mielipidettään. Minun toiveeni on nyt siinä, että näin todella kävisi”, Niinistö totesi.
Hän kertoi käyneensä Erdoğanin kanssa Ankarassa ”aika pitkän” kahdenkeskisen keskustelun.
”Siinä taisi enemmän aikaa mennä Ruotsin asian pohtimiseen kuin Suomen.”
Niinistön mukaan kansainvälisissä yhteisöissä on tapana, että kun ratkaisua tarvitaan kipeästi, tehotkin paranevat.
Ruotsi Natoon
Älkää hermostuko
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/turkissa-hermostuttiin-taas-ruotsille-ulkoministerilta-viittaus-natsi-saksaan/8670212#gs.tz6uwk
Tuo on pelkästään Erdoganin presidentinvaaliretoriikkaa islamistiäänien varmistamiseksi ja Ruotsi on tulevan heinäkuun Vilnan Nato-kokouksessa puolustusliiton täysjäsen.
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö kertoi Erdoganin sanoneen hänelle viime joulukuussa, että Ruotsin jäsenyysprosessiin kuluu vielä kuusi kuukautta, ja kun Ruotsin uusi terrorismilainsäädäntö astuu voimaan touko-kesäkuun vaiheessa, voi Erdogan siinä vaiheessa ilmoittaa Ruotsin täyttäneen omat lupauksensa.
https://www.verkkouutiset.fi/a/is-onko-ruotsi-vaarassa/
Lyhyellä aikatähtäimellä tilanne on hyvä siinä mielessä, että Ruotsi jää tällaiseen Nato-taskuun, kun Suomikin on mukana. Ruotsilla ei kuitenkaan ole maarajaa Venäjän kanssa, jonka sotavoimat ovat muutenkin kiinni Ukrainassa. Vaikea nähdä, millaisia suuria riskejä tässä voisi Ruotsille olla,
Käihkö ei pidä esimerkiksi Gotlannin saaren miehitystä todennäköisenä skenaariona.
– Teoriassa Venäjä voisi tehdä pienempiä operaatioita Ruotsia vastaan, mutta aika epätoivoista ja vaikeaa se olisi. Ruotsi on parantanut sotilaallista läsnäoloaan Gotlannissa, eikä Venäjältä tuskin löydy rahkeita miehitysoperaatioon.
Se on helppo juttu ja pikainen. Liitetään Ruotsi Suomeen ja silloin Ruotsikin on Naton jäsen omana maakuntanaan-)
Kyllä Ruotsi pääsee ajan myötä myös suoraan!
Venäjä aloitti heti Turkin painostamisen.
Ei auta, Venäjä on nyt koiranpaskaa johon ei kosketa pitkällä tikullakaan.
Ruotsi ei anna hukkuvalle kättään.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009506812.html
RUOTSIN poliisihallinto ei hyväksy hallinto-oikeuden päätöstä, jonka mukaan poliisin olisi pitänyt sallia Koraanin polttaminen Turkin ja Irakin suurlähetystöjen edustalla. Poliisihallinto ilmoitti valittaneensa päätöksestä, koska katsoo että kyseessä on periaatteellisesti tärkeä kysymys joka tulee ratkaista korkeammalla oikeusasteella.
Poliisi hylkäsi helmikuussa mielenosoituksien lupahakemukset. Tukholman hallinto-oikeus katsoi, ettei poliisilla ollut riittäviä perusteita kieltää Koraanin polttamista.
Poliisi perusteli kieltoa Ruotsin suojelupoliisin arviolla, että aiemmat Koraanin polttamiset pahensivat Ruotsiin kohdistuvia uhkia ja lisäsivät vaaraa uusista terrori-iskuista. Koraanin polttaminen Tukholmassa ärsytti myös Turkkia, joka edelleen panttaa Ruotsin Nato-jäsenyyden ratifiointia.
Sekä Suomessa että Ruotsissa pyritään siihen, että maat kulkevat samaa polkua.
Ruotsin kanssa kahdenvälinen yhteistyö jatkuu. Lisäksi Ruotsin kanssa tehdään pohjoismaista yhteistyötä ja Nato-yhteistyötä. Ruotsi on yhä Naton invitee- eli tarkkailijajäsen. Sillä on puheoikeus, mutta ei äänioikeutta Naton kokouksissa.
Entä se Ruotsin täysi Nato-jäsenyys?
– Päätöksen kestoa on vaikea arvioida. Kaikki toivomme, että Ruotsi liittyisi mahdollisimman pian, viimeistään heinäkuussa olevaan Vilnan huippukokoukseen mennessä, Kuusela summaa.
Ruotsi pian Natoon 32
Hyvä
Ruotsi Natoon
32 Ruotsi
Nato laajenee pian 32
Pian 32 maata
Ruotsi on 32 jäsen
Ruotsi Natoon
Mahtavaa
Hyvä 32
Ruotsi on seuraava Natomaa
Hyvä 32
Ruotsi on 32 jäsen
”Meillä on Naton kanssa yhteinen aikomus siitä, että tämä prosessi päätetään ensi kesänä. Silloin tulemme muodollisen yhteensovittamisen prosessin – todennäköisesti juhlallisesti – päättämään”,
Ruotsin jääminen toistaiseksi Naton ulkopuolelle konkretisoituu tässä yhteydessä kouriintuntuvasti. Ruotsi ei pääse viemään Suomen tavoin loppuun omaa sotilaallisen yhteensovittamisen prosessiaan ennen jäseneksi pääsyä. Kuusela arvioi tilanteen vaikuttavan myös Naton komentorakennepohdintoihin ja aiheuttavan ylimääräistä työtä ja päänvaivaa.
”Käytännön tasolla me teemme Naton suunnittelijoiden kanssa suunnitelmat ensiksi, ja toivottavasti Ruotsi pian perässä. Mutta operatiivisia suunnitelmia ei siis kyetä nyt tekemään yhtä aikaa
Ruotsi nopeasti puolustusliitto Natoon
masonkin
Hienoa että Ruotsi aloitti isot Nato harjoitukset
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/nato-sai-suomesta-a-luokan-jasenen-ja-ruotsi-tarvitaan-mukaan-jotta-pohjolaan-muodostuisi-puolustuslinnake-sanoo-tutkija/?shared=2020802-077d385f-1
Nato sai Suomesta ”a-luokan jäsenen” – ja Ruotsi tarvitaan mukaan, jotta Pohjolaan muodostuisi puolustuslinnake. Puolustuslinnake pohjoisessa nostaisi sodan kynnystä ja ehkäisisi sodan uhkaa tehokkaasti.
”jotain Suomen tärkeydestä Natolle kertoo sekin, että liityimme jäseneksi ennätysnopeassa tahdissa, vain 273 päivässä”.
”On merkittävää, että 4. huhtikuuta Naton laajentuminen kumpuaa pitkälti samoista syistä kuin sen perustaminen 74 vuotta sitten: Venäjän sotilaallisen uhkan hallinnasta”,
”Venäjä on nyt hyökkäyssotansa seurauksena määritelty Naton suurimmaksi turvallisuusuhkaksi.”
Nato perustettiin takamaan rauhaa sodanjälkeiseen Eurooppaan ja vastavoimaksi vaikutusvaltaansa kasvattaneelle Neuvostoliitolle. Läpi kylmän sodan ajan Naton perustehtävä oli tarjota nimenomaan yhteistä puolustusta eurooppalaisen suursodan uhan torjumiseksi.
”Tämä rooli kuitenkin muuttui Neuvostoliiton hajoamisen myötä, ja Nato löysi uuden tarkoituksen etenkin kansainvälisen kriisinhallinnan kautta.”
Venäjän hyökättyä Ukrainaan 2014 ja 2022, Nato on palannut jälleen perustehtävänsä äärelle eli jäsenmaiden sotilaallisen turvallisuuden takaamiseen.
Suomen jäsenyys tarjoaa Natolle paremman mahdollisuuden järjestää Pohjoisen Euroopan puolustus, varsinkin kun Ruotsi ennemmin liittyy myös mukaan.
”Nato sai Suomesta a-luokan jäsenen. Modernit ja eurooppalaisella mittapuulla suuret asevoimamme, strateginen sijaintimme itämerellisenä ja arktisena valtiona sekä korkea maanpuolustustahto tekevät meistä halutun liittolaisen”,
Suomi on myös kvantti- ja verkkoteknologioiden kärkimaiden joukossa.
Suomella on hänen mukaansa mahdollisuuksia olla poliittisesti vaikutusvaltainen jäsenmaa, joka tuo merkittävää strategista syvyyttä Natolle.
”Suomen ja samalla Natonkin etu onkin se, että kykenemme yhdessä muodostamaan mahdollisimman tehokkaan pelotteen Venäjän suuntaan yhteisten suorituskykyjen, toimivien komentorakenteiden sekä puolustusharjoitusten myötä”,
Ei Ruotsi halua Natoon, se on jo Naton sisällä. Ei tarvitse sotia hullujen puolesta se on vapaamatkustaja kuten viime sodassa, sen ulkopuolella.
Sota tulee se myy tavaraa kuten viimeksikin. ja pysyy ulkopuolella.
Suomi on jo puskurina ruotsilla ei ole selän takana mitään hätää. miksi turhaan maksa osallistua Naton sotiin ja kuluihin.
https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/5874191
Turkin ja Unkarin odotetaan ratifioivan Ruotsin jäsenhakemuksen ennen Naton Vilnan huippukokousta heinäkuussa. Haaviston mukaan Turkissa toukokuussa järjestettävät presidentinvaalit ja parlamenttivaalit ovat Ruotsin jäsenyysprosessin kannalta määräävät.
– Turkissa on useita vaihtoehtoja sekä presidentin jatkon että parlamentin kokoonapanon suhteen. Aika toukokuun puolivälin vaaleista heinäkuun puoliväliin Vilnaan on todella ratkaiseva. Ehditäänkö siinä ajassa käydä prosessi Turkissa läpi ja saada vihreää valoa Ruotsille.
Haavisto epäilee, että ratifiointi voi venyä hyvin lähelle Vilnan kokousta tai jopa aivan kokouksen aatolle. Myös Unkarilta odotetaan ratkaisuja.
– Uskon, että Ruotsin kohdalla pätee se sama mikä Suomenkin kohdalla, että Unkari ei aio olla viimeinen. Tietysti tämä aika on Ruotsille aika tuskallista.
Yhdysvalloista on annettu ymmärtää, että ratifioinnit toteutuvat ennen Vilnaa. Haavisto pitää Yhdysvaltain puolustusministerin Lloyd Austinin lausuntoa osoituksena uskosta Naton avoimien ovien politiikkaan.
Puolimatkassa ovat. Nato on jo kauan ollut Ruotsissa. Vievät Ruotsia kuin puudelia narunpäässä.
Pian Ruotsi on Natossa
32
Ruotsi pian Natoon
32
Mahtava
32
Ruotsi on pian Natossa
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009525150.html
Austin vakuutti luottavansa siihen, että Ruotsista tulee Naton jäsen viimeistään heinäkuussa ennen Naton huippukokousta.
Ruotsin Nato-jäsenyys liikahtaa siis todennäköisesti eteenpäin vasta kesäkuussa, kun maan uudet terrorilait astuvat voimaan.
Ruotsissa on jo keskusteltu mahdollisen B-suunnitelman tarpeesta, jos jäsenyys ei toteudu huippukokoukseen mennessä.
Ruotsin päättäjät ovat kuitenkin todenneet, että pelkästään Suomen jäsenyys on jo parantanut Ruotsin turvallisuutta. Ruotsin hallituksen mukaan myös Nato on luvannut tukea Ruotsia, jos se joutuu hyökkäyksen kohteeksi odottaessaan jäsenyyttä. Lisäksi Ruotsi on saanut turvallisuuslupauksia muun muassa Yhdysvalloilta ja Britannialta.
Naton viidennen artiklan turvatakuu ei kuitenkaan Ruotsia koske.
Ruotsin jäsenyys on tärkeä kysymys tulevalle hallitukselle. Suomen hallitus tuleekin todennäköisesti pitämään Ruotsin jäsenyyttä esillä diplomaattisissa keskusteluissa Turkin, Unkarin, Yhdysvaltain ja Naton kanssa
Ruotsin pitää saada ensin terrorismilainsäädäntönsä kuntoon. Se oli yksi Turkin ehdoista.
r,....n itkijä ei mahda asialle mitään
Suomen tärkein tehtävä on pysyä erossa Ruotsin natopyrkimyksistä, eikäne nenänvartta katsoessaan muutenkaan tykkää että joku rupeaa touhottamaan heidän asissaan
Ahvenanmaa liitty osaksi Ruotsia ja jäävät sitten köllöttelemään Puolueettomuuden suojan tarjoamaan päivänpaisteeseen.
Suomi saa sotia Naton sodat ilman Ruotsia.
Ei Natoon litytä tollojen huutoäänestyksellä!
Ei tietenkään, vaan viisaiden ja vastuulisten poliittisten päättäjien jäsenhakemuksella, jotka NATOn jäsenvaltiot sitten ratifioivat.
Ruotsi on kahden jäsenvaltion ratifiointeja vailla jäsen. Siitä se pikkuhiljaa valmistuu.
pian 32
Ruotsi esittää teatteria kun se on jo Nato sisällä sillä ei ole mitään intressiä kun se on vapaamatkustaja Naton hyödyistä. Se hyötyy sodasta, kun rahastaa sodalla ja valmistaa sille sota- ja muita tuotteita niin kuin viime sodassa.
Tämä on ruotsin motivaatio taustalla.
"Suomen tärkein tehtävä huomisen jälkeen on varmistaa että Ruotsi pääsee mahdollisemman nopeasti Natoon," Mutta se näyttää nyt toooodella mahdottomalta, koska kurdi terrorismin tukeminen ...
Suomen ulkopolitiikka on kokonaisuudessaan syytä ulkoistaa Ahvenanmaalle.
Venäjän naapureista vain Autonomisen Ahvenanmaan toiminta on rationaalista.
Suomi hyperventiloi ja hyppii seinille hallitsemattomasti.
Ruotsi-Ahvenanmaa liittoutuma tuli ajankohtaiseksi ratkaisumalliksi kun Ahvenanmaan demilitarisointi alkoi ahdistamaan Suomea aivan mahdottomasti..
Ruotsi kaavailee liitosta Ahvenanmaan kanssa. Aikomus on liittyä sen jälkeen Puolueettomien maiden liittoutumaan Sveitsin, Itävallan ja Irlannin kanssa.
” Suomen ulkopolitiikka on kokonaisuudessaan syytä ulkoistaa Ahvenanmaalle.”
Ilmeisesti Tarkkispoika on ’ulkoistanut’ järkensä Putlerille?
”Venäjän naapureista vain Autonomisen Ahvenanmaan toiminta on rationaalista.
Suomi hyperventiloi ja hyppii seinille hallitsemattomasti.”
Ahvenanmaalla ei ole mitään ”toimintaa” ja Suomi käyttäytyy täysin loogisesti!
”Ruotsi-Ahvenanmaa liittoutuma tuli ajankohtaiseksi ratkaisumalliksi kun Ahvenanmaan demilitarisointi alkoi ahdistamaan Suomea aivan mahdottomasti..”
Homppeli-Putinistin mielipiteet eivät kelpaa ”malliksi” kenellekään!
”Ruotsi kaavailee liitosta Ahvenanmaan kanssa. Aikomus on liittyä sen jälkeen Puolueettomien maiden liittoutumaan Sveitsin, Itävallan ja Irlannin kanssa.”
Ruotsi ei TODELLISUUDESSA ”kaavaile” mitään muuta kuin liittyä pian tulevaisuudessa Naton jäsenmaaksi!
Autonominen Ahvenanmaa kaavailee järjestävänsä kansanäänestyksen Suomesta erosta ja Ruotsiin liittymisestä.
Suomi kaavailee Nato-Britannian kanssa maihinnousua demilitarisoidulle kapinallis alueelle, palauttaakseen ÅLANnin ruotuun voimakeinoin.
"Homppeli-Putinistin mielipiteet eivät kelpaa ”malliksi” kenellekään!"
Se on teitä Nato-HOMOJA ja heikäläisiä yhdistävä tekijä.
Ruotsi on pian jäsen
32
Uutisia:
"Suomen ulkopolitiikka on kokonaisuudessaan syytä ulkoistaa Ahvenanmaalle.
Venäjän naapureista vain Autonomisen Ahvenanmaan toiminta on rationaalista.
Suomi hyperventiloi ja hyppii seinille hallitsemattomasti.
Ruotsi-Ahvenanmaa liittoutuma tuli ajankohtaiseksi ratkaisumalliksi kun Ahvenanmaan demilitarisointi alkoi ahdistamaan Suomea aivan mahdottomasti..
Ruotsi kaavailee liitosta Ahvenanmaan kanssa. Aikomus on liittyä sen jälkeen Puolueettomien maiden liittoutumaan Sveitsin, Itävallan ja Irlannin kanssa."
Swedut kusettivat Suomen natoon ja puskuriksi eli taistelutantereeksi Venäjän ja Ruotsin väliin. Eivät tarvitse enää natoa, kun suomalaiset ovat valmiita taistelemaan heidän puolestaan viimeiseen mieheen.
Näin ne tekivät. Suomalainen on loppujen lopuksi melko yksinkertainen.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009582421.html
Natossa valmistaudutaan jo sen varalta, ettei Ruotsi pääse puolustusliiton jäseneksi Naton huippukokoukseen mennessä. Vilnan huippukokousta heinäkuussa on yleisesti pidetty ajankohtana, jolloin Ruotsin olisi syytä olla täysivaltainen jäsen Natossa.
Ruotsin radion mukaan ratifiointejaan panttaavia Turkkia ja Unkaria on painostettu aiempaa kovemmin sen jälkeen kun Suomi hyväksyttiin Natoon. Painostuksella ei ole kuitenkaan ollut toivottua tulosta,
Ruotsi on vissiin sopinut Unkarin ja Turkin kanssa, että älkää hyväksykö meitä. Se olisi Ruotsille typerää. Sitten jäävät ulkopuolelle ja antavat Suomen tapattaa sodassa itsensä viimeiseen mieheen, ollessaan puolueettomia. Kateeksi käy Ruotsia
” Ruotsi on vissiin sopinut Unkarin ja Turkin kanssa, että älkää hyväksykö meitä. Se olisi Ruotsille typerää. ”
Niinkö luulet! Jos Putler valtaa Gotlannin niin mistä Ruotsin on lupa odottaa apua?
”Sitten jäävät ulkopuolelle ja antavat Suomen tapattaa sodassa itsensä viimeiseen mieheen, ollessaan puolueettomia. ”
Ei Suomi Naton jäsenmaana JOUDU enää sotaan! Sen sijaan Ruotsia ei ”puolueettomuus” turvaa YHTÄÄN MITÄÄN, kun Venäjä on kumppanina!
””Kateeksi käy Ruotsia”
Käykö? Sitä kun ei suojaa yhtään mikään! JA JUURI SE ON PUTINISTIN MIELEEN!
Miksi Gotlanti? Tai arvaan. Jenkkien räjäyttäessä kaasuputket, haluavat paikan missä valvoa Itämerellä.
Osuinko oikeaan?
Entäpä se kalsareista höpöttäminen? Voitko laittaa jotain kalsareista.
Puhu mieluummin siitä, kuinka sinua käy kateeksi Ruotsia, kun se EI KUULU NATOON, JOLLOIN ON TURVALLINEN OLO!
Miksei kuulu? Kalsareista jauhetaan täällä joka tapauksessa, jostain kumman syystä. Olisit tyytyväinen siihen, kun joku on huolissaan alusvaatteista.
Ruotsi puolustusliittoon pian
32
Hyvä
1. kesäkuuta 2023
Ruotsin Nato-jäsenyyden kannatus on vahvistunut kevään aikana. Tämä käy ilmi Dagens Nyheter/Ipsosin tekemästä kyselystä. Nousu on erityisen voimakasta naisten keskuudessa.
DN/Ipsosin toukokuun kyselyssä 65 prosenttia kyselyyn vastanneista sanoo kannattavansa Ruotsin hakemusta, kun joulukuussa vastaava luku oli 60 prosenttia. Samalla vastustajien osuus on laskenut 19 prosentista 16 prosenttiin.
- "Huolimatta siitä, että prosessi on pitkittynyt ja on tullut yhä epävarmemmaksi, kuinka pian voimme liittyä jäseneksi, kannatus on kasvanut", sanoo Ipsosin mielipideanalyytikko Nicklas Källebring.
Lisäksi Ukrainasta tulleet uutiset ovat edelleen osoittaneet Venäjän sodankäynnin raakuuden.
Tärkeä tekijä nousun taustalla on naisten Naton kannatuksen lisääntyminen: Naton kannatus on edelleen miesten hallitsemaa (70 %), mutta naisten kannatus on noussut 52 prosentista 60 prosenttiin.
Iän suhteen yli 60-vuotiaat ovat myönteisimpiä, mutta kannattajien osuus on kasvanut eniten alle 30-vuotiaiden keskuudessa edellisestä tutkimuksesta.
Ruotsi on NATOn jäsenvaltio heinäkuun 2023 Vilnan NATO-kokouksessa.
Hyvä
RUOTSI ON SOTILAALLISESTI LIITTOUTUMATON
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f75ebc2d-2b73-4670-861e-cfe1c96be4b6
Hallitus on päättänyt, että Ruotsin puolustusvoimat voi ryhtyä valmisteluihin Naton ja Nato-maiden kanssa, jotta tulevat yhteiset operaatiot olisivat mahdollisia,
– Valmistelut voivat koostua ulkomaisten kalusto- ja henkilöstöresurssien väliaikaisesta sijoittamisesta Ruotsin alueelle. Päätös on selkeä viesti Venäjälle ja vahvistaa Ruotsin puolustusta
"Nato Tiltu 2023-04-03
Suomen tärkein tehtävä huomisen jälkeen on varmistaa että Ruotsi pääsee mahdollisemman nopeasti Puolustusliitto Natoon,"
Nö pääsikö. Ei päässy! 😁
Ei Ruottillla ole mitään kiirettä maksumieheksi Natoon.
Jää pois ja säästää rahaa
Ruotsi pian Natoon
32