Sosialismin ansiosta Venäjä, luonnonrikkauksiltaan yksi varakkaimmista maista maailmassa, onnistui pysymään elintasoltaan yhtenä köyhimmistä maista. Ja sitä samaa kurjuutta Suomen vasemmisto on tänne haalinut bolsevikkuvallankumouksesta lähtien.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Rahnat meni oligarkeille jotka elävät kunnes Putikka tuuppaa parvekkeelta alas.
Suomen sosialistit halusivat kohti kommunismia ja sen ajan 1918 venäjää kun työtätekeviä työläisiä kohdeltiin huonosti, palkat tai ihmisoikeudet poljettiin jne, joten huonosti on mennyt, kun näin kävi joten opiksi olisi syytä ottaa.
Älkää ruokkiko trollia, ei tuolla yksinäisellä reppanalla ole muuta tekemistä kuin trollata.
Ketä?
Hän on Venäläinen tekemässä Suomi- Netissä HAITALLISTA Propagandaa.
" Älkää ruokkiko Trollia " on sama kaveri joka haluaa ettei hänen paskapuheita NOLLATA.
-----onnistui pysymään elintasoltaan yhtenä köyhimmistä maista.-------
Nazipropagandaa, N-liitto oli keskikastin yläreunan maita maita hirveistä sodan tuhoista huolimatta. Toisin kuin maaiman kapitalistimaaat ympäri maapallon, Väli- ja Eteiä-Amerikka, Afrikka, Aasia, jotka eivät sotaa ole käyneet mutta olleet kyllä suuria kapitalistimaita nettomaksajina elättämässä.
Oheisesta srn ajan videpsta voit ITSE todeta neukkukaupan ”tason”! Kauppa sijaitsi peräti Moskovassa, joka oli maan vaurainta aluetta! Maaseudun pikkukaupat olivat huomattavasti niukempia!
Kauppa
https://www.youtube.com/watch?v=jWTGsUyv8IE
Kaupoissa myytiin vain tarpeellista tavaraa. Neukuissa ei valmistettu rihkamaa vaan kestäviä ja laadukkaita tuotteita.
Kuvasta päätellen EI MYYTY EDES SITÄ ”TARPEELLISTA”!
Helposti voi todeta millä tasolla nykyisenkin Venäjän bruttokansantuote on. Tuskin puoliakaan siitä, mitä Suomessa. Ja kun ottaa huomioon miten se vähäinenkin jakaantuu, voi huoletta todeta, että Venäjällä valtaosa ihmisistä asuu huomattavasti alle sen, mitä Suomessa kutsutaan köyhyysrajaksi. Ei se siitä ole koskaan miksikään muuttunut.
Vaati kyllä epäinhimilliset ponnistelut pysyä niillä luonnonrikkauksilla NIIN köyhänä. Mutta sosialismille mikään ei ole mashdotonta :D
Leninkö ne Venäjän luonnonrikkaudet loi vai Stalin?
Kekkosen aikana niitä luonnonrikkauksia todellakin onnistuneesti haalittiin Suomeen, ja maksettiin suomalaisella työllä korkeamman jalostusasteen tuotteiden muodossa,
Tämän ja onnistuneen länsikaupan ansiosta Suomen talouskasvu oli maailman toiseksi nopeinta Japanin jälkeen, mikä saa edelleen vähäpojan voimattoman raivon valtaan.
Mosse edusti neukun ”korkeinta jalostusastetta”?
Pakottiko joku sinut ostamaan Mossen vastoin tahtoasi ?
Kyllä niillä luonnonrikkauksilla jopa 5-vuotissuunnitelmiin perustunut Neuvostoliitto joutui jännittämään voimansa äärimmilleen, ettei vauraus koskaan saavuttanut maata. Ei varsinkaan proletariaattia :D
NL/Venäjä on pahimpia alisuorittajia maailmassa. Maata ovat hallinneet huonot johtajat, jotka vuodesta toiseen ovat sössineet ne mahdollisuudet jotka maalla on. Länsikin on vielä joutunut pelastamaan maan pahimmista kriiseistä. Nyt on jälleen kehittymässä tilanne, josta Venäjä ei tule selviämään.
Pieni yksityiskohta taloudesta kertoo paljon. Segezha Groupin tulos sukelsi. Venäjän johtaviin metsäteollisuusyrityksiin kuuluvan Segezhan tulos laski 60% edellisvuodesta (2021) Pääomamenot sukelsivat 56 prosentilla (investoinnit, kaluston uudistaminen). Nettovelka oli 101 mirjardia ruplaa.
Tätä linjaa ovat monien muidenkin teollisuudenalan tilikertomukset. Sotateollisuus kukoistaa, mutta sehän ei yhteiskuntaa juurikaan kehitä.
Koko Venäjän kansan historiaa kuvastaa motto: " Jos joku asia voidaan ryssiä, sehän ryssitään ja kunnolla. " Kommunismi viimeistään tuhosi viimeisenkin älyllisen elämän maasta.
Miten nämä USAn eteläpuoliset lämpimät ja rikkaat maat ovat onnistuneet pysymään maailman pohjasakkana, kerro se? Mikään sota ei ole niitä hävittänyt ja maa tuottaa 2-3 satoa vuodessa, ei talvea. Johtuisiko siitä kun USA on liian lähellä ja kaikki mitä tulee menee USAlaisten suuryritysten pohjattomiin taskuihin ?Ainoa mikä enää kannattaa on huumeiden myynti ja jengiväkivalta.
Tiltu siirtää keskustelun sivuraiteelle, kun aihe on kipeä.
Tee oma aloitus maailmantaloudesta, tai etelä-Amerikan valtioiden pärjäämisestä maailmanmarkkinoilla.
Älä luule, tai kuvittele mitään. Esitä faktoja kyseisten maiden olosuhteista, ja mahdollisuuksista kehitykseen, ja jätä tuo USA viha pois, sillä se sumentaa ajattelua, ja johtopäätösten tekemistä.
Tiltu on aito venäläinen. Kasvatettu siihen, että mitään ei tehdä kunnolla tai oikein. Kaikista vähiten kannattaa puhua totta, koska aina löytyy niitä joille valheen kuuleminen on parempi vaihtoehto. Todella surkeaa sakkia, jotka kannattaisi pitää siellä omien rajojensa sisäpuolella kertomassa totuuksia toinen toisilleen :D
Kyse ei ole sosialismista vaan venäläisyydestä.
Ei sana ryssiminen ole turhasta keksitty.
Jos venäläiset olisivat niin huonoja mitä nazisiat kuvaavat niin miksi suomalais-ugrilaiset kansat eivät pomota venäläisiä vaan on päinvastoin ? Suom.-ugrilaiset ovat metsissä asuvia Venäjän surkeimpia ja takapajuisimpia kansoja. Nämä metsäläiset laskevat ikävästi Venäjän keskiarvoa kun venäläiset joutuvat näitäkin elättämään.
Minun ja suomalaisten puolesta riittää, kun elättävät itsensä ja siellä itärajan toisella puolella jokaikinen. Voitte olla Venäjällä keskenänne ja vaikka maailman onnelisin kansa :)