Näissä vaaleissa nähtiin selvää "kaupantekoa" äänillä!!!! Marinin ja SDP:n "vaalivoitto" (saivat enemmän ääniä, kuin viime vaaleissa, millä nyt kehtaavat hehkuttaa) perustuu pelkästään äänien koplailuun yhdessä Vihreiden ja Vasureiden kanssa. Ilman noita lisä-ääniä, SDP:n paikkaluku olisi jäänyt alle 30!!!! Vihreät ja Vasemmistoliitto pelasivat upporikasta tai rutiköyhää, sillä "kortilla", että kun antavat äänensä SDP:lle, Marin II jatkaa, ja he saavat hallituspaikkansa.
Toisin kuitenkin kävi, kansa halusi SDP pois vallasta, mutta...
Suomeen on tullut Marinin hallituksen jälkeen aivan käsittämätön poliittinen muutos... meillä ei enää ole KANSANEDUSTAJIA on vain poliitikkoja, jotka tavoittelevat puolueensa ja omaa etuansa. Nyt kysytään: MIKÄ ON PARASTA TÄLLE PUOLUEELLE, EI SITÄ, MIKÄ ON PARASTA SUOMELLE JA SUOMALAISILLE!!!!
Kaikin mahdollisin keinoin yritetään vain saada oma puolue esiin, vaikka se ei olekaan kansan tahto... Kansa kun on niin tyhmää, etteivät ymmärrä omaa parastaan!!!??? Onneksi Suomalaisia on helppoa aivopestä ja ohjailla erilaisilla gallupeilla ja virheellisellä informaatiolla.
Mihin ihmeeseen katosivat KANSANEDUSTAJAT 2019-2023?
2
228
Vastaukset
- Anonyymi
Vihreät ja Vasemmistoliitto paljasti korttinsa äänestyksessä, mutta nyt suunnattomasti ihmetyttää KESKUSTAPUOLUE!!! Oliko Keskustakin äänien "myynnissä" mukana? Onko poliittista KESKUSTAA enää olemassa, kun se ei halua tehdä yhteistyötä, kuin vasemmiston kanssa? Miksi ihmeessä jo nyt ilmoittivat jäävänsä OPPOSITIOON? Eli jättävät monta ministerin salkkkua, jotka Kokoomus ja Perussuomalaiset olisivat hallituksessaan heille antanut? Saarikko ilmoitti jo kauan sitten, ettei puolue jatka hallituksessa sillloisella kokoonpanolla, mutta...
- Anonyymi
Erikoista on politiikka... puolue menettää paljon paikkoja, osoituksena siitä, ettei kansa tue heidän kaikkea ideologiaansa. Siitä huolimatta kaikilla "hävinneillä" puolueilla on silti omat tiukat "periaatteensa" mahdollisissa hallitusneuvotteluissa. Sama kun kauppias tilaisi kauppaansa tavaraa, jota kukaan ei halua, mutta saadakseen sen haluamansa, asiakas joutuu "ostamaan" kylkiäisenä täysin tarpeetonta tavaraa.
Miksi helevatissa puolueet eivät voi "kuunnella kansaa" ja hieman joustaa noissa "tiukoissa" periaatteissaan, koska kuitenkin SUOMI ja Suomalaiset on se tärkein.,, vai onko? Sitähän aloittajakin pohtii?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 841255
- 561211
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...311110Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39844Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.121719- 25655
- 12477
Eikös se mene niin että Jumala loi maailman ihmisille eikä päinvastoin
joten saatana yrittää vääristää ja jota nyt vouhotetaan??? https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/bovaer-tutkimuksissa-89457Puuilo pittäis tulla Haapaveelle
Kaikki perskatti menee ylivieskaan ja ei Haapaveelle! Miksi ? Ylivieskaan on tullu monet liikkeet ja lissää tullee. Mitä38336Vielä vähän lirttinkiä
tuonne, lirttinkiä sinne, hämmennystä tuohon, sekaanusta tänne, no nii, eiköhän se ala oleen sillä silivoplee taas tältä5214