Kökittiin urakalla Kivisäären puolesta, taas turhaan.
On se vaan niin väärin että joudutaan Mäenpään avulla hoitamaan tie kuntoon.
Könniläiset oli paljon fiksumpia.
On se vaan niin väärin että joudutaan Mäenpään avulla hoitamaan tie kuntoon.
Könniläiset oli paljon fiksumpia.
Vastaukset 78
Vanhimmat
Paavontuvalla tuli selväksi että ei niitä kiinostanut tie vaan äänet.
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17809997e
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Kepu pettää aina
Ny pettää jompi kumpi,Persut tai Kokkarit.Kiva nähdä kumpiko kusoo äänestäjien muroohin.Kokoomus lupasi maahanmuuttoa lisää,Persut vastusti vielä ennen vaaleja.Kokoomus lupasi pysyä hiilineutraaliudes 2035 vuoteen mennessä,Persut ei ,ja moni muu asia riitelee heidän välillä mutta lupaukset unohtuu kun yritetään päästä hillotolpalle.Persuja äänesti moni pienituloinen ja jopa työtön,nää kusi itse muroihinsa,kylmää kyytiä tuloo porvarien kyytis.
Se onkin jännä nähdä kun möykkä-Maukka joutuu kiemurtelemaan ministeriaitiossa muitten persreikien kanssa kun takkia on jouduttu sovitteleemaan vähän eri lailla päälle
Viime kesänä Mäenpää totesi Paavontuvalla että on tärkeämpiäki tie hankkeita ku Hannukselantie, taidetaan kulkia saves maailman tappiiin asti jos se Mäenpäästä kiinni on.
Oli muuten 100% oikeassa.
Hietakujakin on vielä tekemättä. Omat edut ensin .
Sais ny edes nuo tympivät pläsinkuvat pois teiden varsilta
🤮🤮🤮
Tyhmä kysymys mutta kysyn kuiteski että mikä on Paavontupa🤔
Paavontupa kuulostaa H..molta Terv SDP
Lakki kouraan ja pyytämään Mäenpäätä hoitaman asia. Näin se vaan on, keskustalle annettiin armon laukaus.
kepun vaalipäälliköt kampanjoi suoli24 palstalla niin ei ole ihme että ääniä ei ropise.
Ottakaa persuista mallia, ne tekee eikä meinaa. Niin vaan kansa ympäri pohjanmaan äänesti Maurin ja Juhan eduskuntaan jatkoon.
Kepu luikkii oppositioon kun ei ole vastuunkantaja. Nyt paljastuu se tosiasia että kepu on vasemmistopuolue. Sinne omiensa seuraan oppositioon huutelemaan. Luulisi hävettävän, oma etu menee kansakunnan edun edelle. Epäisänmaallisiakin ovat.
Rauhootu hanu!
Se on vaan tuo tiktok vähä eri juttu ku hallitustyö,suuri osa Persujen edustajista ponnahti jatkoon tiktokis linkittämällä,sehän menee yksinkertaaseen kansaan ku häkä
Kepulaiset yritti vaan jaksa kikkeli kuvia niinku Kärnä.
Kyllä mua huvitti seurata vierestä kun kepulaiset laittoi lehtiin ilmoituksia että osuuskauppojen edes syöttävät ihmisille makkaraa. Varmaan kelpas, mutta tuliko ääniä. Kepulaiset ei tajua että maailma muuttuu. Persut otti voiton ja Kepu otti tappion. Kun katsoo kampanjointia, niin en ihmettele. Kepu oli kuin 70-luvun satraapit.
Vasemmiston aisankannattaja ilmeisesti jatkavat oppositiossa. Tätä voisi kutsua käpykaartiin menemiseksi. Saarikko ja Kepu petti taas. Lupasi laittaa talouden kuntoon, mutta lähteekin oppositioon huutokuoroon.
Hallitus sitä ja hallitus tätä ja kepu sitä ja kepu tätä.
Nyt kyllä Persut pistää Suomen asiat kuntoon👍👍👍
Tuskin.
Kyllä ne on luvannu😳
No kyllä ne sitte.
Eikös niin Hannu ja Juha? Hiljaista ollu🥳
Me keskustapuolueessa olemme yhteisellä demokraattisella päätöksellä sopineet että Hannua ei ole häntä kutsuttakoon pilkallisesti hanuksi
Tämä on hieno päätös👍
Mäenpää ja Möykkä-Maukka ministereinä,ai että mä odotan kyselytuntia,sinne kun ei avustaja kirjoita valmista paperia luettavaksi,voi tulla pitkiä ööööö-tuotanoinniinniinnniä Turve-Juhalta.No ei kai Persutkaan noin tyhmiä oo jotta heitä valitsisi,mutta sais kansa sirkushuveja,leipä voi olla lupas jatkos.
Möykkä-Mauri on kyllä mielestään kova heppu. Osaa huutaa, kiroilla ja meuhkata niin maan perskuleesti. Kyllä hävettääs, jos tuolle ääni olis lipsahtanut. Öykkärin käytös vahvistaa kyllä mielikuvaa äijä-puolueesta. Hyhhyh. Ei pienintäkään edellytystä ministeriksi.
Ministerin on siis puhuttava mitäänsanomatonta liibalaabaa? Ei vakuuta minua sellainen että paksuinkin puppu käännetään kuulostamaan edes jotenki järkevältä.
Möykkähän juuri huutaa mitäänsanomatonta liibalaabaa. Paksua puppua, joka ei kuulosta järkevältä. Ei Suomi voi noin vain esim. irtaantua kansainvälisistä sopimuksista. Myöskään ei kannata yksikseen linnoittautua Mörköperälle. Varmaan kuka tahansa muu persu olisi parempi mihin vain ministerinvirkaan.
Paljon konkreettista asiaa vrt. S/M hallituksen kiertelyt ja kaartelut. Kansa haluaa vastauksia kysymyksiin, ei ympäripyöreitä selittelyjä!
Leipä voi olla pian lujas köyhillä kun hallitusneuvottelut jo alkamassa tällä viikolla,aika pian nähdään tuleeko täyslaidallinen oikeistohallitus.Moni vähäosainen,työtön jne äänesti Persua ,sitä saa mitä tilaa,ansiosidonnaista leikataan rajusti,samoin asumistukea ym köyhimpiin kohdistuvaa
Kommunistit uikuttaa.
Kepu ei halua kantaa vastuuta, se hylkää Alkiolaisuuden ja hyppää oppositioon kommunistien kaveriksi huutelemaan.
Komukkien ulina on musiikkia isänmaan ystävän korville
Miksi me aina kökitään turhaan ?
Ens kerralla Mäenpään puolesta
Toivotaan että hoitaa tiehankkeen loppuun ku vaimon auto oli niin kuraantunu ku Saveenkyläs kävi...
Mäenpää neljä vuotta kritisoinut hallitusta ja Keskustaa,nyt itkee heitä hallituskaveriksi ku omista ei oo apuja vastuuseen
Keskusta 4 vuotta kannattanut vihervasemmiston aisaa. Nyt kun heillä olisi tilaisuus tehdä kannattajiensa mukaista politiikkaa, he haluavat oppositioon vasemmiston kaveriksi.
EI nouse kannatus käpykaartissa kepuilla, ei sitten millään. Taas kökittiin turhaan.
Pahin uhka toteutumassa,TÄYSLAIDALLINEN OIKEISTOHALLITUS!!! Joudunko vielä vetämään haalarit päälle ja herätyskellon soimaan,auts,just ku sain parin päivän työkeinottelulla jälleen ansiosidonnainen jatkumaan yli vuoden. Ikävä Mariinia jo nyt.
Tunti viikossa riittää, taas saan ansiosidonnaista korotetulla osalla.
Ja loppuaika kuljetaan kaulurin kanssa?
Terve mies sairaseläkkeellä.
Töihin töihin hopi hopi.
Pianhan on jo vanhuuseläkeiässä. Päästetään suosiolla vanhat eläkkeelle niin pääsee nuoret töihin!
No kylläpäs Persujen takit jo kääntyilee vaikka vasta Kokoomuksen kanssa yrittävät päästä neuvotteluissa eteenpäin,joutuvat uudelleen lujille kun Rkp ja varsinkin Sari Essaiah alkavat omia asioitaan tuomaan,ruotsinkielen asemasta Persut ovat jo lipsuneetkin,ei enää olekkaan turha kieli,sääli äänestäjiä jotka näitä asioita pitivät luvattuina
Pensan hinta on tullut jo alas. Hyvä PS
Ei PS vaan virkamieshallitus Marinin johdolla vielä
Missä on hinta laskenut? Missä?
Teuvo on kuulemma tiputtanut jo hintaa Prysselissä, asiakkaat olleet hyvin tyytyväisiä. Maukka ja Juhis hoitavat sen täällä meilpäi.
Asema 67.lla juoksubensat lisääntyneet,Persujako?
Bemaridemareita
Hannukselantien tiesuunnitelma on ny valmis, hieno tie saadan jos rahoitus löytyy.
Nyt olis Mäenpäällä aika toimia !
Kepu loikki oppositioon pakoon vastuuta, nyt huudetaan Mäenpäätä auttamaan :-)
säälittäviä kepuloiset.
Jospa mäenpäätä huutaa ne jotka ovat häntä äänestäneet . Niitäkin löytyy. Jännä nähdä saako mitään aikaan.
Joululahjarahat pian jaossa,
nyt Mäenpään aika loistaa kotikuntansa tieasioissa!
Kuka muukaan niitä saisi. EI ainakaan Saveenkyäisten väärä hevonen, Kivisaari.
Nyt on Saveenkyläisten otettava lakki kouraan ja pyydettävä että persut hoitaa asian kuntoon. Hahahahah, keput meni punaoppositioon huutelemaan, ei sieltä kylille saa rahaa.
Nöyryyttävää.
Kivisaari hoiti suunnittelurahat Saveenkylään,
nyt Mäenpään aika loistaa ja hommata rahat toteutukseen...
Nyt kuulemma pitääs äänestää Lintilää, jotta kansan eduskunnasta pudottama orava pääsis takaasi eruskuntahan.
Pysyykö sen Lintilän puhelin talles?
Ilmajoella äänestetään Lintilää. Hyvä mies ja läpimeno on meidän etu.
Vuosi menny,ketjun aloituksesta, joko Mäenpää on tierahat hommannu?
Kepu pettää aina
https://intokustannus.fi/kirja/keskustan-valtakunta-kertomus-rahasta-vallasta-ja-korruptiosta/
Mäenpäästä ei oo muuhun kun ABCllä kännykän kans leikkimähän.
Vois joskus laittaa vaattensakin pyykkikoneeseen.
Lintilän puhelin lähettää ihan itekseen viestejä?
Kivisaari on hienois vaattehis, mutta se ei saa tierahoja saveenkylähän, eikä oppositiosta kukaan muukaan kepuloinen.
Siispä Mäenpään aika loistaa!
Kepu pettää aina. Äänestin Lintilää kun sanoivat että Kivisaari nousee eduskuntaan ja päällystää Saveenkylän tien oppositiosta käsin.
No ei pääse Kivisaari eduskuntaan, eikä Saveenkylään saa päällystettä kuin perusuomalaiset.
Siispä Mäenpään aika loistaa!
Se oliskin melkoinen näky. Mäenpää sais jotain aikaan.
Eikös ilmajoen "keskustassa" ole aloitettu jo asvalttien poiskerääminen? Ainakin viime viikolla oli komia hiekkatie abc lta kohti riippusiltaa. Sopii kyllä kunnan imagoon tosi hienosti. Hoiretahan hommat!!!
Mäenpää ei mitään saa aikaan, ai niin paitsi itselle km korvauksia.
Juurikin näin. No vanhoja autoja runkkaa ja lapio-ojia kaivaa. Nekin jää viimeistelemättä ja oja kaataa väärään suuntaan.
Jos Mäenpää saa pikitien Saveenkylään niin muutetaan tien nimi Juhantieksi!
Taakaleentie.
Jukka V lupasi pikitien Saveenkylään jo 80 luvulla.
40 vuotta meni että saatiin tiesuunnitelma, kiitos Pasin.
Menöököhän toiset 40 v Juhalla että tie saadaan kunnostustettua?
Vihiriälä sanoo silloon aikanaan että kun hän seuraavan kerran käy saveenkyläs on sielä pikitie ei oo tainnu hetkehen käyrä
Kertoo paljon kepulikommunistien moraalista eli sen puutteesta, kun valitsivat kriminaalin johtajakseen 👨⚖️
Eikös ilmajoen kunnanhallitukseskin oo tuomittuja kriminaaleja?
Ei näy valtion budjetis Saveenkylään pikitietä, ei saanu Juha suutansa auki!
Suupohjan rataan taas pumpataan rahaa!
Ei Saveenkylään tarvita pikitietä. Ei sielä ole kuin muutama asukas, eläkeläisiä ja kepuloisia.
Varmaan olis päällystetty, mutta kepu halus olla oppositios huutelemas kommunistien kanssa.
Oppositiosta ei rahaa tiehankkeisiin saa.
Tyhjä paperi oli keskustalla kun piti vastuuta kantaa.
Ei ääniä enää keskustalle.