Nyt kun ilkkaluoma ei ole suomassa meille ajatustenvirtaansa 80 vuoden takaisista tapahtumista, minä yritän täyttää tyhjiön. Pyydän että vältätte ankaraa kritiikkiä, sillä eihän kukaan kykene siihen mihin ilkkaluoma.
Neville Chamberlain lausui nuo legendaariset sanat aivan toisen maailmansodan alla. Toisin kuin ilkkaluoma, minä EN NÄE yhteneväisyyksiä tuon ajan tilanteeseen. NATO on tehokas vastavoima nykypäivän AINOALLE merkittävälle aggressorille: Venäjälle.
Toisin kuin toisen maailmansodan alla, nykypäivän lisäelintilaa hamuavalla DIKTAATTORILLA ei ole KYKYÄ eikä KARISMAA viedä herrakansaansa VOITTOISAAN sotaan. Jo ENSIMMÄINENKIN yritys FLOPPASI raskaasti. Niin ilkkaluoma, mitäpä jos Puolakin olisi aikanaan pystynyt samaan?
Ja mitä Neville Chamberlainiin tulee, hänen sanansa osuvat ainakin NYT TÄNÄÄN oikeaan kun pääsemme viimeinkin sotilasliittoon joka antaa TURVAN aggressiivisia naapureita vastaan. Puolan tilanne vuonna -39 oli huomattavasti ankeampi, samoin kuin Suomen.
Niin, tästä päivästä eteenpäin ei tarvitse enää kiinnittää huomiota Venäjän suunnasta tuleviin oksennuksiin. Oli sitten lausujana "lasileuka" Lavrov tai "mad dog" Medvedev. NATO jäsenyys taisi murskata ERKKI-JOHANILTAKIN uran "venäläisten edunvalvojana Suomessa" koska NATO maassa ei tällaiselle ole tarvetta enää nyt kun Putin on onnistunut kääntämään NATOn(kin) vihollisekseen.
Neville Chamberlain: PEACE IN OUR TIME
6
208
Vastaukset
- Anonyymi
Ilkka olisi saanut Vietnamin sodankin mahtumaan Suomen NATO jäsenyyteen mutta muuten oli hyvä.
Kiitoksia. - Anonyymi
ilkka.luoma vastusti jäsenyyttä kirjoituksillaan, sev kyllä kavi selväksi. En kuitenkaan koskaan jaksanut lukea niitä sepustuksia paria kappaletta pitemmälle, vaikka toisinaan oikeasti yritin. Syy-yhteys kerta kaikkiaan katkesi täydellisesti sota-ajan poliittisten tapahtumien ja nykyajan Naton toiminnan väliltä.
Hänen asenteensa edusti mielestäni stalinistista aatetta lännen absoluuttisesta pahuudesta ja Venäjän koko maailman pelastavasta luonteesta. Yksisilmäisessä uskossaan hän lienee aito ns. "hyödyllinen". - Anonyymi
Ilkka on palannut
- Anonyymi
Mielenkiintoinen mutta ennenkaikkea erittäin ajankohtainen aloitus.
- Anonyymi
Hyvä diktatuuri on parempi kuin huono demokratia. Hyviä demokratioita ei ole olemassakaan (ainakaan vielä).
- Anonyymi
Diktatuuri ei ole koskaan hyvä.
Mainitseppa edes yksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614188KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1122731Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452232Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291883- 241843
- 281556
- 171400
- 651310
- 1321270
- 311178