Itsekuri tarkoittaa oman käytöksensä hallitsemista ja päämäärätietoista työskentelyä tavoitteiden saavuttamiseksi. Itsekuria harjoittava ihminen pystyy kieltäytymään hetkellisistä haluista ja mielihyvän hankkimisesta korkeamman päämäärän vuoksi, mitä kutsutaan lykätyksi tarpeiden tyydytykseksi. Itsekurista on löydettävissä monia yhtymäkohtia itsehillintään, jota usein vaaditaan yksilöltä sosiaalisessa kanssakäymisessä tämän haluaman lopputuleman saavuttamiseksi, ja joka on näin eräs itsekurin tyyppi. Persoonallisuuspsykologiaan kuuluvassa piirreteoriassa tunnollisuutta ja itsekuria pidetään oleellisena ihmisluonnetta määrittävänä tekijänä.
Äärimmäiseen itsekuriin pyrkivää elämäntapaa kutsutaan asketismiksi. Monet maailman uskonnoista painottavat itsekurin merkitystä paheiden välttämisessä, ja itsekurin ihannoimisella ja asketismilla on ollut sijansa lähes kaikissa kulttuuripiireissä aina antiikin Kreikasta kristinuskoon ja sen luostaritoimintaan.
Antiikin maailmassa Spartan kaupunkivaltiossa kansalaisista koulittiin ns. spartalaisen kasvatuksen avulla sotureita. Itsekuri oli yhteiskuntaa määrittävä piirre, mistä kertoo tunnettu legenda ketun varastaneesta spartalaisnuorukaisesta, joka piilottaa eläimen vaippaansa muita sotureita tavatessaan ja antaa sen raadella sisäelimensä välttääkseen kasvojenmenetyksen ja säilyttääkseen kunniansa. Myöhemmin historiassa itsekuri on ollut arvossaan esimerkiksi brittiläisessä kulttuurissa viktoriaanisena aikakautena.
Itsekuri alkaa siitä mihin motivaatio loppuu.
17
351
Vastaukset
- Anonyymi
Minusta itsekuri on yksi ihmisen tärkeimmistä ominaisuuksista. Onko muut samaa mieltä?
- Anonyymi
Aika lailla.
Kunnianhimo on toinen millä voi saavuttaa jotain. Mut kunhan on jompaakumpaa niin tulos voi olla hyvä.
- Anonyymi
Valitettavasti ei ole enää muodissa. Taitaa olla lähes tuntematon käsite, varsinkin nuoremmissa ikäluokissa.
- Anonyymi
Näen itsekurin kapasiteettina, jos sitä ei harjoita tai siihen keskity itsekurin kapasiteetti on hyvin matala. Jos itsekurin kapasiteettia on vain vähän ei pysty hallitsemaan useita elämänalueita samaan aikaan, vaan jossain vaiheessa ns napsahtaa.
Itsekurihan on loppujenlopuksi yritys olla primitiiviseen halujen (mukavuus, ruoka, seksi, dopamiinipiikit ym) herra. Weberin protestanttinen etiikka on aika hyvä teos avaamaan itsekurin tärkeyttä ja itsekurin arvostuksen syitä nyky-yhteiskunnassamme. - Anonyymi
Itsekuria ei voi määritellä, jokaisella omat rajansa. Nykymaailmassa ihmiset on niin tyhmiä et niitä pitäis rajottaa. Kosmos on ääretön, samoin elämäntavat.
- Anonyymi
Ihmisestä tulee henkisesti viisaampi kun hän elää itsekuri edellä, mun mielestä.... Siinä oppii paljon itsestään.
- Anonyymi
Ja miten kävikään antiikissa? Irstailut sun muut pilasivat yhteiskunnan, vaikka miten oltiin spartalaisia ;)
- Anonyymi
Itsekurin harjoittaminen tuottaa ääretöntä mielihyvää ja onnistumisen tunnetta.
- Anonyymi
Motivaatio on lyhytaikaista, itsekuri on ikuista.
- Anonyymi
Itsekuri on sitä, ettei puutu toisten asioihin luvatta, noudattaa maanpäällisiä lakeja yms. Näillä pääsee pitkälle...
- Anonyymi
Jos elät joka päivä ikään kuin se olisi viimeinen, jonain päivänä olet varmasti oikeassa.
- Anonyymi
Ihmeitä tapahtuu, kun niitä tehdään.
- Anonyymi
Pakko on paras motivaattori.
- Anonyymi
Kun synnyit, sinä itkit ja maailma riemuitsi. Elä elämäsi niin, että kuollessasi maailma itkee ja sinä riemuitset.
- Anonyymi
Kaikki elämässään menestyneet ovat yksilöitä, mutta kaikki yksilöt eivät ole elämässään menestyneitä.
- Anonyymi
Hedonismin paradoksi on hedonismiin liittyvä paradoksi, jonka mukaan ne, jotka pyrkivät nautintoon, saavat sitä vähemmän. Nautintoa ei siis voi saavuttaa pyrkimällä siihen suoraan. Nautinto ja onnellisuus ovat ilmiöitä, jotka eivät noudata mitään tiettyä kaavaa. Toisen hedonistisen paradoksin mukaan itseään täytyy rajoittaa saadakseen vahvemman nautinnon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432121Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151399Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141366Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3701233Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21927Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist161819Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19796Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57716- 75712
Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101665