Olen helsinkiläinen ja joskus ennen äänestin vihreitä. Nyt äänestin demareita, ja syyt ovat tässä:
Vihreät ovat Helsingissä vetäneet kokoomuksestakin oikealta ohi, kannattamalla grynderivetoista kaupunkisuunnittelua. Kaikki torit ja puistot nähdään vain rakennustontteina.
Uudet asuinalueet ovat ahtaita betonislummeja. Jätkäsaaresta unohdettiin kokonaan liikenneyhteydet.
Liikennesuunnitteua ja reittien kunnossapitoa tehdään puhtaasti polkupyörien ehdoilla. Meidät jalankulkijat on ajettu ahtaalle.
Vihreät ovat Helsingissä vetäneet kokoomuksestakin oikealta ohi, kannattamalla grynderivetoista kaupunkisuunnittelua. Kaikki torit ja puistot nähdään vain rakennustontteina.
Uudet asuinalueet ovat ahtaita betonislummeja. Jätkäsaaresta unohdettiin kokonaan liikenneyhteydet.
Liikennesuunnitteua ja reittien kunnossapitoa tehdään puhtaasti polkupyörien ehdoilla. Meidät jalankulkijat on ajettu ahtaalle.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Nyt kun suuret katuremontit ovat ajaneet Helsingin keskustan liikennemottiin, pitäisi autoille avata uusia reittejä. Täällä kulkee myös ambulansseja, busseja, takseja ja jakeluliikennettä. Monen vanhuksen luona käy kotisairaanhoitaja ja ruoanjakelu.
Me vanhat ja huonot emme pysty ajamaan pyörällä, puhumattakaan potkulaudoista. Matalalattiaiseen bussiin pystyn vielä nousemaan.
Vihreät ovat Helsingissä keskittyneet grynderien asian edistämisen lisäksi epäolennaiseen, kuten tapahtumiin ja saunojen rakentamiseen. Ei ihme että tuli tappio.
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17812202F
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Innokkaimmat vihreät ovat siirtyneet vasemmistoliittoon, joka on puolustanut jäljelle jääneitä puistoja. Kolme äänestysaluetta vaihtoikin väriä vihreistä vasemmistoliittoon.
Yksi ainoa äänestysalue jäi vihreille, nimittäin Herttoniemi, missä on paljon vanhaa, väljää aluetta.
Persuillekin jäi viime vaalien kymmenestä vain yksi äänestysalue, Jakomäki, mikä on kaupungin köyhintä ja vähiten koulutettua aluetta. Muut kahdeksan aluetta menivät demareille. Sekään ei ole ihme. En osaa sanoa yhtään mitään mitä persut olisivat saaneet viime vuosina aikaan.
Korjaan: edellisissä vaaleissa persuilla oli enemmistö 11 äänestysalueella, nyt vain yhdessä.
Äänestysalueita on muutettu, joten vertailu ei ole ihan helppoa. Suurin osa on kuitenkin pysynyt samoina.
Demarit ovat olleet Helsingissä uskottava, maltillinen vastavoima kokoomukselle ja vihreille.
Ohisalo teki suuren virheen kun rupesi sisäministeriksi. En ole koskaan kuullut, että vihreillä olisi mitään sisäministeriöön liittyviä tavoitteita. Ohisalo olikin hyvin näkymätön. Hänellä olisi varmasti ollut enemmän annettavaa opetus- tai sosiaaliministerinä.
Mitä ajettavaa vihreillä enää on, kun vihreää siirtymää julistavat sekä elinkeinoelämä että ammattiliitot? Samoin kaikki muutkin, kirkko, marttajärjestö ym. eivät muuta tee kuin säästä ympäristöä. Suuret ympäristöuudistukset taas tulevat EU:sta.
Yhden asian puolueet ovat ongelmissa. Kepu, vihreät... ei se ole vain hallitusvastuusta kiinni.
Jos maahanmuuttoasiat pantaisiin järkevälle tolalle, niin myös persuilta katoaisi olemassaolon tarkoitus.
Olen aloittajan kanssa samoilla linjoilla Helsingissä tapahtuvan rakentamisen suhteen, toinen jopa nyt näinhimena sivusta seuraavalle erittäin epäonnistuneelta vaikuttava, ensisijaisesti vihreiden ajamana tapahtunut on kaupungin energiahuollon mulkkaaminen. Tähän liittyy esim. vielä toimintakuntoisten myös sähköä tuottavien voimaloiden käytön lopettaminen ja sen seurauksena yli puoli vuosisataa kestänyt Helsingin sähköntuotannon omavaraisuuden menettäminen. Helsinki on tietysti fyysuisesti liitoksessa maan muun sähköverkon kanssa mutta omavarisuudella tarkoitan sitä että kaupunki on näihin asti tuottanut sähköä sen mitä kaupungin alueella on kulutettu. Tähän liittyen pienenä nippelitietona voin mainita että Helsingissä järjestettiin jossain vaiheessa säännöllisesti aina 1980. luvulle asti ns. saarikokeita joissa kaupunki sähkönsyötön osalta erotettiin muusta valtakunnanverkosta ja sähkö tuotettiin täysimääräisesti omilla voimaloilla. Nimitys saarikoe tuli siitä että kaupungin sähköä tuottavat voimalat sijaitsivat Hana- ja Salmisaarissa. Vuosaaren voimalat ovat hieman myöhäisempiä tulokkaita.
Luulenpa että tämä on Ohisalolaisille aivan vierasta tietoa...
Kaupunki joutuu jatkossakin tekemään enimmän osan kaukolämmöstään polttamalla jotakin polttoaineita. Se polttaminen tulee aiheuttamaan ihan yhtä paljon esim. hiilidioksidipäästöjä ilmaan kuin aiheutti kivihiilen polttaminen joten se on niin että vihreiden kouhotuksissa ja vouhotuksissa on paikallaan vanha sanonta suo siellä ja vetelä täällä.
Olen samaa mieltä, että hiilivoimaloiden sulkemisessa on menty liian etukenossa. Nythän Salmisaaren voimalan sulkemista on viisaasti siirretty.
Kummalliseksi asian tekee se, että korvaavaa kaukolämmön tuotantoa ei ole rakennettu. Mihin on jäänyt suunniteltu merivesitunneli? Entä uudet lämpövarastot? Muualla niitä rakennetaan myös maan päälle, ei vain luoliin.
Helen on ostanut ja rakentanut tuuli- ja aurinkovoimaa muualle maahan. Näkyvä on Nurmijärvelle noussut aurinkovoimala, joka tosin näyttää varsin pieneltä. Kyseiselle peltoaukealle mahtuisi monin verroin suurempi.
Tuuli- ja aurinkovoimalla voi lämmittää lämpövarastoja. Niillä voi myös tehdä vetyä, josta voi tehdä metaanikaasua ja ammoniakkia. Näitä voi sitten polttaa sähköksi tuulettomina, pilvisinä päivinä.
Wärtsilä on esitellyt ratkaisun, missä vedystä tehdään säätövoimaa halvemmalla kuin ydinvoimalla (ja olisi taatusti nopeampi rakentaa). Siitä ei myöskään tule ongelmallista jätettä kuten ydinvoimalasta. Ja moni muu firma osaa varmasti tehdä vastaavia laitoksia. Lähin vetylaitos on rakenteilla Vantaalla.
Eniten ihmetyttää Helsingin vihreiden täydellinen ponnettomuus näissä asioissa. Kukkahattutätejä?
Vihreiden Soininvaara on ollut Helenin hallintoneuvoston(?) puheenjohtaja jo vuosia. Kukkahattusetä?
Taitaa olla kyseessä ydinvoimakiima. Nyt vouhotetaan pienoisydinvoimaloista.
Vaikka Olkiluoto3 on nyt vihdoin käynnissä, sen rakentaminen on osoittanut miten vaikeaa ydinvoima on.
Jätekysymystä ei oke ratkaistu, viimeksi kuultiin että loppusijoitukseen aiotussa kallioluolassa on ollut vuoto.
Polttoaine on tähän asti tuotu Venäjältä (!).
Itse helsinkiläisenä pelkään terrorismia. Vaikka
Äh, jäi kesken. Eli vaikka pienoisydinvoimala olisi maan alla, niin onhan sinne kuitenkin oltava sisäänkäynti, joka olisi altis iskuille.
SDP kusetti vihreitä kunnolla ja nyt tapahtuu se mitä luonnonsuojelijat on odottaneet. Vihreät tulee sanoutumaan täysin irti vasemmistolaisesta politiikasta lopullisesti.
Helsingin vihreät ovat olleet koko ajan kokoomuksen apupuolue.
En ymmärrä, kuka kusetti ja miten, ja ketkä luonnonsuojelijat ovat odottaneet mitä? Oletko ehkä vähän sekaisin?
Satun itse olemaan luonnonsuojelija, mutta en vihreä. En ole odottanut yhtään mitään, eikä kukaan luontohenkinen tuttunikaan.
Ei oikea juonnonsuojelija olekkaan vihreä. Hän osaa katsoa kokonaisuuden.
Eduskuntaan valitut vihreät ovat pääasiassa vasemmistovihreitä.