Petteri Orpo aloitti heti massatyöttömyyden kasvattamisen

Anonyymi-ap

"PTT: Työllisyys kääntyy laskuun – Ensimmäisenä irtisanotaan osa-aikaiset"


Nyt sopii sitten kiitellä Petteriä, että hän näin rumasti meni huonolla politiikallaan voittamaan vaalit, ja nyt kaikki nuo Kokoomuksen valheisiin uskoneet rehelliset osa-aikaiset ihmiset irtisanotaan.

Kohta tulee perässä opiskelijat, terveydenhuoltoalan ihmiset, ja itse asiassa kaikki muutkin, Petteriä ja hänen kokoomuslaisia kavereitaan lukuunottamatta.

13

86

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitääkö niitä velkarahalla ei tuottavia työpaikkoja pitää hengissä😂🤣

      • Anonyymi

        "työllisyys" on parasta sosiaaliturvaa, totesi Orpokin. Joka siis heti takin käänti !


    • Anonyymi

      pieni tuloiset työt, on katsottu päivähoito paikaksi jolloin palkkaus on tois arvoinen,

    • Anonyymi

      Jokainen jäi nyt omilleen ja ajattelee tästä edespäin vain omaa etuaan,koskee myös teitäkin ja kaikkia firmoja. Teitä ei palkkaa kohta kukaan jos ette tuo firmaan edes oman palkkanne edestä rahaa. Suurin osa suomalaisista ei tuo,sanotaanko, yli 2 miljoonaa 3 miljoonasta työläisestä.

      Heille koittaa nyt karmeat ajat, ei palkkaa ,ei työtä ,ei sosialiturvaa,ei mitään ,millähän meinaavat elää kapitalismissa kun hinnat vain nousee nyt ja edes omaa ruokaa eivät pysty tekemään missään.
      Jokaisella nyt joku koppi on mutta sitäkään ei voi lämmittää kun ei ole rahaa siihenkään.

    • Anonyymi

      Marin ei ole tyhmä, jos läävän hoitoon ei saa rahoitusta, miksi lähteä iskemään päätään seinään. Ovatko ihmiset tosiaan niin tyhmiä, etteivät ymmärrä valtion lisävelan menneen yrityksille ja kunnille, ne ovat työllistäneet jonkin verran, nyt siihen tulee loppu. Itsepähän haluatte kilpailla kassan ja siivoojan paikasta, Orpon mallissa jaetaan lähinnä potkuja.

    • Anonyymi

      Demarien palkkaamat joutilaat EU avustajat voidaan myöskin ulkoistaa toisille työmarkkinoille

    • Anonyymi

      Orpolle Ek on laittanut päällystakiksi ja politrukiksi Ben Zyskowitzin, ei kai kukaan muuten itseään nykyiseen umpikujaan aja.

    • Anonyymi

      Kyllä Petteri Orpokin tulee sen vielä näkemään, että valtiolla on todellakin vastuu talouden ohjaamistoimista, ja niitä ohjaamistoimia on käytettävä kansan hyödyksi mm. työpaikkojen rahoituksen aikaansaamisen muodossa.

      Niin kauan, kun käytetään hyvinvoinnin perusteena kansan tekemää työtä, myöskään työn rahoitusta ei voida sivuuttaa - jota Kokoomus pyrkii täysin järjestelmällisesti ja koko ajan aina ja kaikkialla tekemään.

      Ei rahoitusta työpaikkoihin = ei työpaikkoja.

      Tokihan em. yhtälö yritetään poliittisella siansaksalla kääntää joksikin ihan muuksi, mutta kansan ei tarvitse osata siansaksaa nähdäkseen sen että jos työn kannattavuus heille itselleen puuttuu, silloin ei kannata myöskään työtä tehdä.

    • Anonyymi

      Hallitus EI ole vaihtunut viellä,hallitusta ei ole edes kasattu viellä😆
      😉
      Aloittajan kannattaa perehtyä edes, hiukan...

      • Anonyymi

        Asiaan on perehdytty, Orpolla on mahdollisuus saada PS avulla aikaan puhdas porvaripuolue, joskin sen edustajamäärä on hyvin niukka. RKP, KD ja LIIK, yhdistelmästä riippuen 100-110 paikkaa, ja myöskään erimielisyyksiltä ei tuo yhdistelmä välty.

        Jos PS ei kelpaa KOK:lle, sitten jää ainoaksi vaihtoehdoksi SDP, johon on saatavissa lisäksi muutama muu pienempi puolue.

        Ilman PS:ia tai SDP:tä ei Orpo saa aikaan enemmistöhallitusta lainkaan, ja jos neuvotteluhalua ei löydy enempää, sitten on valittava joko vähemmistöhallitus tai siirrettävä hallitustunnustelijan paikka PS:lle.

        Orpon yrittäessä Sipilä II:sta, se tie tulee karahtamaan varsin nopeasti laillisiin ongelmiin.

        Tokihan Keskusta taas vedätyksen jälkeen ilmoittaa että on taas valmis tulemaan Suomen avuksi hallitusvastuuta kannattamaan, kunhan mukavia ehtoja keskustalaisten hyödyttämiseksi on riittävästi hallitusohjelmaan lypsetty. Tai sitten ei.

        Hyvää viihdettähän tämä on, popcorneja tulee varmasti kulumaan.


    • Anonyymi

      Suomeen täytyy saada yleislakko joka pysäyttää tämän riisto kapitalismin kokonaan ja lopullisesti, vaikka se kestäisi 6 kk. Ei tämä muuten lopu koskaan.

      • Anonyymi

        Ilmiselvästi käy Ek:n kasvatuksessa.

        Meidän pitää huolehtia siitä, että eläkkeen kehittyminen, vastaa todellisten kulujen kasvua, Orpo sanoi 2019.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      68
      2570
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      62
      2522
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1742
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      21
      1522
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1470
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1420
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1332
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1203
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1147
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      25
      1066
    Aihe