Joku asiallinen helluntailainen voisi selittää mikä on ylösnousemuksen ja ylöstempauksen ero.
Helluntailaisuus ja Raamattu vastakkain
Anonyymi-ap
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Palsta on rienaajien ja pilkkajien hallus saja pahuus asuu palstalla. Mutta lyhyesti: ylösnousemus on kuoleman jäkeen tapahtuva esille tulo. Ylöstempaus toteutuu Jeesuksen palatessa takaisin. Jeesuksen elämä nostaa sekä haudoissa että elossa olevat Jeesuksen omat Herraa vastaan yläilmoihin.
Ompa paljon harhaa ja helluntaitulkintoja
Raamattu?
Sijoille ( vauvakastetuille) ei kannata antaa helmiä.
Useamman kerran kylvetetty himoitsee taas vauvoja
Se on sika
Onpa sulla huono raamatun tuntemus. Olet nukkunut uskonnon tunneilla. Rippikoulusta et muista yhtäkäs mittään.
Raamatussa ei ole edes "ylöstempaus" sanaa sen keksi helluntailaiset 100 vuotta sitten.
Helluntailaisuudessa on ominaista jalat alta permannnolle tempaaminen.
Kyllä tempaus on aivan raamatullinen totuus.
”Itse Herra laskeutuu taivaasta ylienkelin käskyhuudon kuuluessa ja Jumalan pasuunan kaikuessa, ja ensin nousevat ylös ne, jotka ovat kuolleet Kristukseen uskovina. Meidät, jotka olemme vielä elossa ja täällä jäljellä, temmataan sitten yhdessä heidän kanssaan pilvissä yläilmoihin Herraa vastaan. Näin saamme olla aina Herran kanssa.”
Ensimmäinen kirje tessalonikalaisille 4:16-17
Vauvakastettu on tuon yhden uudestikastetun käyttämä haukkumatermi kristityistä. Minäkin olen kastettu uskoon tuloni jälkeen parikymppisenä mutta olen silti vauvakastettu koska pysyn siinä mitä Raamattu opettaa
Ylösnousemus tapahtuu taas toinen pääsiäispäivä, ylöstempaus antaa odottaa itseään.