Helluntailaisuus ja Raamattu vastakkain

Joku asiallinen helluntailainen voisi selittää mikä on ylösnousemuksen ja ylöstempauksen ero.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Palsta on rienaajien ja pilkkajien hallus saja pahuus asuu palstalla. Mutta lyhyesti: ylösnousemus on kuoleman jäkeen tapahtuva esille tulo. Ylöstempaus toteutuu Jeesuksen palatessa takaisin. Jeesuksen elämä nostaa sekä haudoissa että elossa olevat Jeesuksen omat Herraa vastaan yläilmoihin.

Äänestä
  • Ompa paljon harhaa ja helluntaitulkintoja
    Raamattu?

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ompa paljon harhaa ja helluntaitulkintoja
    Raamattu?

    Sijoille ( vauvakastetuille) ei kannata antaa helmiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Sijoille ( vauvakastetuille) ei kannata antaa helmiä.

    Useamman kerran kylvetetty himoitsee taas vauvoja
    Se on sika

    Äänestä

Onpa sulla huono raamatun tuntemus. Olet nukkunut uskonnon tunneilla. Rippikoulusta et muista yhtäkäs mittään.

Äänestä

Raamatussa ei ole edes "ylöstempaus" sanaa sen keksi helluntailaiset 100 vuotta sitten.
Helluntailaisuudessa on ominaista jalat alta permannnolle tempaaminen.

Äänestä
  • Kyllä tempaus on aivan raamatullinen totuus.

    ”Itse Herra laskeutuu taivaasta ylienkelin käskyhuudon kuuluessa ja Jumalan pasuunan kaikuessa, ja ensin nousevat ylös ne, jotka ovat kuolleet Kristukseen uskovina. Meidät, jotka olemme vielä elossa ja täällä jäljellä, temmataan sitten yhdessä heidän kanssaan pilvissä yläilmoihin Herraa vastaan. Näin saamme olla aina Herran kanssa.”
    ‭‭Ensimmäinen kirje tessalonikalaisille‬ ‭4‬:‭16‬-‭17‬ ‭

    Äänestä

Vauvakastettu on tuon yhden uudestikastetun käyttämä haukkumatermi kristityistä. Minäkin olen kastettu uskoon tuloni jälkeen parikymppisenä mutta olen silti vauvakastettu koska pysyn siinä mitä Raamattu opettaa

Äänestä

Ylösnousemus tapahtuu taas toinen pääsiäispäivä, ylöstempaus antaa odottaa itseään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Joku asiallinen helluntailainen voisi selittää mikä on ylösnousemuksen ja ylöstempauksen ero.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu