Jahas jalankulkija jäänyt ratikan alle hallilassa niin onko nyt sitten ensimmäinen onnettomuus.Mikäs ihme tuo on vaikka joku alle jääkin kun pompitaan kiskojen yli.Keskustorilla ihmeettei joka päivä linja auto töytäse jalankulkijaa.Ne bussit vaarallisia missä perä kääntyy jos olet liian lähellä ajorataa.
Jalankulkija jäänyt ratikan alle
Anonyymi-ap
16358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei ratikkaa turhaan silpojaksi kutsuta.
Huh, kammottavaa. Rekkaliikenne myös lisääntynyt, eri yritysten pakettiautot ja huoltoliikenne. Mihin tämä johtaa? Henkilöautoja myös suhaa ees taas tuhansittain ja polkupyörät kulman takaa. Bussit eivät taas ota kyytiin pysäkiltä vaan pysäkistä kauempana ja loput jäävät pysäkille.
Menikö katki ? missä videot ?
Otsikko kaipaa pientä tarkennusta. Lähimpänä totuutta se olisi jos siinä lukisi: Känninen persu örvelsi kiskoilla
Pitäisi hankkia suuremmat ratikat että tamperelainen huomaisi.
Pyörikö siellä irtopää?
Jos ratikan alle joku ihminen jää ni miks helkkari se johonki sairaalaan kuljetetaan kun ihan hyvin johonki ojaan vaan siirtää.
Automaattiohjauksella tällainen tapaus oltaisiin vältetty , inhimillinen kuski tekee virheitä ei kone !
Kone tekee yllättävän paljon virheitä, jopa sellaisia mitä ihminen ei tekisi. Oiskohan sun aika lukea enemmän aiheesta.
Olisko jäänyt MonoRaipen alle? Kysyn vaan.
No ei olisi, voiskohan kiskot vielä nostaa yläilmoihin?
Oliko kuin hönössä vai naama kiinni älypuhelimessa ja kuulokkeet korvilla, kun ei yhtään ratikkaa nähnyt ja käveli alle. Ei sitä muuten kukaan ratikan alle jää.
Ehdotan että puretaan ratikka ja siirrytään sähköbusseihin ja kääntyviin etupyöriin.
Kyllä ne kääntyvät etupyörät liiskaavat yhtälailla alle jääneen jalankulkijan. Eikä se auta, liikkuuko bussi sähköllä vai dieselillä.
Hallilassa Tampereella raitiovaunun alle torstaina jäänyt on yhä sairaalahoidossa. Poliisi ei ole vielä päässyt kuulemaan häntä. Rikoskomisario Juha Siljamäki Sisä-Suomen poliisista sanoo, että kyseessä on aikuinen henkilö.
Onnettomuus sattui Hallilan raitiovanupysäkin kohdalla. Tapahtuneelle on silminnäkijöitä, ja poliisi on kuullut heitä. Loukkaantunut oli lähtenyt ylittämään raitiotiekiskoja. Hän loukkaantui vakavasti jäätyään keskustan suunnasta tulleen raitiovaunun alle.
Kuulemiset ja muu tutkinta ovat vielä kesken. Siljamäki ei tässä vaiheessa ota kantaa esimerkiksi raitiovaunun nopeuteen onnettomuushetkellä.
Lähde: https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000009508537.html
Ihmeen vähän jää alle, siihen nähden kuinka huppupää kuulokkeet ja narkkiaurinkolasit päässä pyörii ihan missä sattuu, luonnollista poistumaa sais tulla enemmän.