Keskusta on nykyään roskainen ja katukuvassa on outoa porukkaa. Mihinkähän tavalliset kaupunkilaiset ovat kadonneet?
Keskusta on epäsiisti ja turvaton
Anonyymi-ap
7119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Itsellä ei ole enään mitään asiaa keskustaan ja ei ole riittävästi väkeä siivoamaan hölmöjen sotkuja.
Kaikki kunnon ihmiset istuu ratikassa.
En jaa havaintoasi, vaikka käyn keskustassa melkein päivittäin. Jostain syystä hakeudut johonkin outoon porukkaan.
Monessa maamme kaupungin keskustassa aamupäivällä ovat liikkeellä tavikset ja varsinkin vanhukset. Iltapäivällä etnistä taustaa edustavat ovat heränneet ja työntyvät keskustaan ja varsinkin vanhukset puuttuvat tyystin katukuvasta . Katujengien vaikutus jo näkyy mutta eihän tätä saisi sanoa ääneen .
Iltaisin ei ole kaupungille mitään asiaa. Siitä pitävät huolen katujengit (ei kontaapeli nyssyvaippa Taposen mukaan) ja huumeiden myyjät. Huumeongelma on tampereella räjähtänyt käsiin koska kaupunki jakaa ilmaista Subutexiä narkkareille.
Kyllä keskusta on ollut tämmöinen jo noin 10 vuotta. Ei siellä voi asua kun joka kulmalla on joku hörhö kamoissaan tai pissaamassa. Odottakaas kun kesä tulee!
Myös kaupungin Sivulla ja luonnossa on roskaa, nesteitä (virtsattu, oksutettu, syljetty, alkoholia maassa, koirankököt), melutasot koholla liikenteestä, ilmansaasteita sekä graffiteja. Löytyi myös maahan kaadettu kemikaali. Olisi kiva jos tarhassa, koulussa ja kotona jotkut kiinnittäisivät huomiota ettei kulkiessa syydä kaikkea puroon ja maahan.