Hometta lasikuituveneessä, mitä teen!

Huomasin että purjeveneeni keulassa sisäpuolella on lasikuidussa homeelta näyttäviä tummia läikkiä. Millä aineella kannattaa koittaa poistaa?

Googlailulla löytyi ma-fra homeenpoistaja, mutta näytti olevan ennemminkin tekstiileille.
https://www.presco-shop.fi/product-page/ma-fra-nautic-togli-muffa-mould-off-500-ml
13510
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Maalia päälle

Äänestä

Kyllä siihen pesuaine löytyy.
Joka tapauksessa home täytyy pestä pois, vaikka aikoisi maalaamaan ryhtyä.
Mene kysymään rautakaupan maaliosastolta.

Itse olen pessyt pienet homepilkut Tolulla - en tyrkytä tätä ohjeeksi.

Äänestä
  • Olen myös käyttänyt veneen hytin sisäpintojen pesuun Tolua. Onneksi siellä ei ole kiinteitä tekstiilipintoja kuten edellisessä veneessäni.

    Äänestä

Se on sitten veneen menoa. Seuraavaksi yskii keuhkoista palasia.

Äänestä

Ota välittömästi yhteyttä THL:ään ja pyydä virallinen homekartoitus. Saattavat asettaa veneen käyttökieltoon, ellet teetä homesaneerausta valtuutetussa erikoisliikkeessä. Tämä ei ole leikin asia.

Äänestä
  • Muista asbestikartoitus!

    Äänestä

  • Onko tämä vitsi? Eikö home ole aika yleinen ongelma veneissä?

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Onko tämä vitsi? Eikö home ole aika yleinen ongelma veneissä?

    Ei home ole vitsin asia ja vaikka homeongelma on yleinen veneissä se ei tee siitä yhtään ongelmana vähäisempää.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ei home ole vitsin asia ja vaikka homeongelma on yleinen veneissä se ei tee siitä yhtään ongelmana vähäisempää.

    Siis tarkoitan että onko tämä THL:n homekartoitus ja virallinen käyttökielto vitsi… En ole koskaan kuullut moisesta

    Äänestä

Etikalla home kuolee...

1dl etikkaa, 0,5dl vettä tai raakana etikka. Kastele rätti ja pyyhi, haju hälvenee aikanaan, tai rätillä ja vedellä.

"Kumihansaka" voi olla kädelle hyväksi, kun tuo on etikka on ph hapanta, niin ei käsi kuivaa...

Äänestä
  • Ruokasoodalla myös eikä haise.

    Äänestä

Piimä tehoaa homeeseen parhaiten.

Äänestä

Pese kloriitilla. Valaisee ja tuhoaa homeitiöt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Huomasin että purjeveneeni keulassa sisäpuolella on lasikuidussa homeelta näyttäviä tummia läikkiä. Millä aineella kannattaa koittaa poistaa?

Googlailulla löytyi ma-fra homeenpoistaja, mutta näytti olevan ennemminkin tekstiileille.
https://www.presco-shop.fi/product-page/ma-fra-nautic-togli-muffa-mould-off-500-ml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu