Palkalla ei tule toimeen.
Miksi siis pitää lisätä rahaa vievää maahanmuuttoa?
Kertokaa vasemmisto populistit mikä on idea?
Miksi siis pitää lisätä rahaa vievää maahanmuuttoa?
Kertokaa vasemmisto populistit mikä on idea?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Vuokrat ja omistusasuminen kallistuu haittamaahanmuuton seurauksena kaupungeissa. Yhtälö on kohta mahdoton?
Ei sdp kannalta
Moktar?
Kokoomus han kannattaa maahanmuuttoa!!!
Tottakai kaikki kallistuu, kun meidän veronmaksajien on elätettävä itsemme lisäksi nämä niin sanotut maahanmuuttajat! Ja lisää kuulemma tarvitaan roppakaupalla! Ja miksi? Siksi kun suomalaiset työttömät, kaikki yli 300 000, ovat niin tyhmiä ettei heistä saa kouluttamallakaan edes siivoojia. Pitää nekin tuottaa ulkomailta! Kysymys kuuluukin kuinka kauan suomalainen työssäkäyvä väestö jaksaa tai haluaa tätä systeemiä?
Koska EK ja kokoomus haluaa maksattaa halpatyövoiman suomalaisilla veronmaksajilla tukea vaatimattomat 70 % kertoo jotain hankkeen rahallisesta kannattavuudesta sitä ei ole alunperinkään
MITÄ, PALKALLAKO EI TULE TOIMEEN YLI 20 000 EUROA KUUKAUDESSA JA VEROTTOMAT KULUKORVAUKSET PÄÄLLE ASUNTORAHAT, SITÄ SANNA MARIN SITÄ MINÄ EN TIEDÄ MITEN NOI KÖYHÄT TULEE TOIMEEN.
--
PALJONHAN KÖYHIÄ ALKAA OLLAKI, KUN PUOLET VÄESTÖSTÄ.
Viherkommunistien hallituksen intersektionaaliset feministisuvakit ovat huolissaan vain tukieläteistä, koska ne ovat niiden äänestäjiä!
Tämä on hyvä suuntaus kun kaikki voivat elää ” kansalaispalkalla” eikä kenenkään tarvitse tehdä töitä, kun riistokapitalistit elättää koko kansan!
Kehitysmaamuslimit voivat keskittyä väestön vaihtamiseen holtittomalla lisääntymisellä, perheenyhdistämisillä, ”turvaan” tulolla, pakolaisuudella ja mahdollisilla kehitysmaamuslimi invaasioilla!
Mikä muka voisi mennä pieleen, kun islampaska leviää kulovalkean lailla yhteiskunnassamme!
Kun nämä kehitysmaamuslimi maanmuuttajathan ovat rikkaus yhteiskunnassamme….
Suomessa on alle 2% jotka tienaavat palkka ja osinkotuloja yli 100000 ja yli 150000 tienaavia 0,5%….
Aloitetaan näistä ja nostetaan niiden verotus 56%: tista 100%:tiin….
Ei se riitä…
Pitää nostaa kaikkien yli 70000 tienaavien verotus sinne 100%….
ja kun KELA maksaa nämäkin tuet niin se ei ole keneltäkään poissa
helsinki voi rakentaa joka paikan täyteen asuntoja ja KELA maksaa sijoittajille
kahtena viime vuotena esim helsingin väestön kasvusta maahanmuuttajien osuus on ollut 100 %
ja itse asiassa n 5000 suomalaista muuttanut pois
Ja mamut saa helsimgissä uusimmat parhaat asunnot ja KELA maksaa vuokrat joihin suomalaisilla ei ole varaa
valtion olisi pitänyt aloittaa rakennushankkeet ylimääräasuntojen tarjoamiseksi , mutta pihtasivat rakennusaloituksia hintojen nousun toivossa 🤣
Eli valtio ajatteli , ihminen tekee töitä ja perustaa perheen , jotta saadaan velkaloukkuun loppuiäksi asuntovelalla 🤔
Silloin kun öljy maksoi muutama vuosi sitten 30$ tynnyri niin yhtään ei silloin korjattu teitä tai aloitettu ylimääräisiä tiehankkeita 🤔 suomalaiset ovat valinneet idiootit johtoon
Viimeksi Suomessa teitä uusittiin kun oli halpa öljy ja SMP ja Pekka Vennamo hallituksessa 🤔
Yrityksiä kiinnostaa ulkomainen halvempi työvoima. Kun ei tarvitse maksaa yhtä suurta palkkaa kuin suomalaiselle, niin palkkakulut pienenevät ja yrityksen voitot paranevat. Yrityksillä ei ole mitään vastuita yhteiskuntaa tai valtiota kohtaan, eikä heidän tarvitse miettiä sitä, että työssä käyvä suomalainen on parempi asia, kuin työtön suomalainen.
Jotkut yritykset taas rakentavat ja pystyttävät tehtaat ulkomaille, sinne, missä halpatyövoimaa on. Kun työpaikat valuvat näissä tapauksissa ulkomaille, niin se tietää huonoa valtion verotuloille ja sitä kautta hyvinvointiyhteiskunnalle.
Mutta ei ole mitään katujengejä Suomessa, yhäkö öyhö ja Jari väittävät niin?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suomen-poliisi-saa-lontoosta-tarkeaa-virka-apua-katujengien-kanssa-tarina-tulee-tietaa/8656662#gs.uzba5w
Onko se sipilän tase nyt töissä?
KELA maksaa vuodessa n 2 miljardia euroa asumistukia ja siitä n 1 miljardi menee maahanmuuttajille
ja ulkomaiset haaskalinnut haistaneet mahdollisuuden
kun KELA maksaa niin kannattaa sijoittaa suomeen
hassua että vaaleissa kukaan ei nostanut asiaa esille
Vuokra-asuntoihin virtaa tulvana ulkomaista pääomaa – tulonsiirtoja virtaa asumistukina ulos maasta
27.1.2022 16:45KommentitTerhi Kiemunki
Kuva: Pixabay
Kiinteistöasiantuntija JLL:n arvion mukaan vuonna 2022 jopa lähes 30.000 ammattimaisesti omistetussa vuokra-asunnossa voi olla jo ulkomainen vuokraisäntä.
JLL:n seurannan mukaan ulkomainen pääoma osti viime vuoden aikana noin miljardilla eurolla vuokra-asuntoja Suomesta. Tämä nosti ulkomaisen pääoman määrän yli kolmeen miljardiin euroon.
Ulkomaisen omistuksen määrä saattaa nousta jopa yli neljän miljardin, mikä tarkoittaisi lähes 30.000 vuokra-asuntoa.
Suurin kansainvälinen sijoittaja on brittiläinen Round Hill Capital, joka on vuokraisäntänä noin 5.400 asunnossa. Myös mm. yhdysvaltalaisella Starwoodilla (2.200), saksalaisella BVK:lla (2.200) ja yhdysvaltalaisella Morgan Stanleyllä (2.200) on merkittäviä sijoituksia Suomessa.
Kansainvälisiä sijoittajia on Suomeen tullut noin 15. Heillä on nyt selvästi yli 20.000 vuokra-asuntoa.
Tukielätit ovat intersektionaalisen viherkommunisti hallituksen feministisuvakkien muslimiveljeskuntien äänestäjiä!
Siksi niiden on saatava niitä lisää, nyt on vaarassa ”rikas keskiluokka” jonka veroja pitäisi nostaa, että saadaan nekin verotettua ”kuoliaaksi”….
Omaa asuntoa säästäväthän ei saa kela-tukia juuri mitään vaikka asuvat käytännössä vuokralaisen asemassa
Pahamaa
Lisätä rahaa tuovaa maahanmuuttoa, kuten oikeistopuolueet (siis järkevät sellaiset) ovat Kokoomuksen johdolla ehdottaneet.
Maahanmuuttoa vastustavat enää vasemmistolaiset kansallisSOSIALISTIT, eli Sinimusta liike ja pari jälkeenjäänyttä persuapinaa.
Kaikki tuet pois kantasuomalaisilta persujuopoilta, jotka ei tee töitä vaan vain lorvivat meidän muiden rahoilla!!
Haittamuutto
viherassarit antavat kaikille ilmaisen elämän ilman työntekoa, mitä väliä jälkipolvista, ja kaikki tämä lainarahalla.
mitähän tukea nämä saa
Asun länsi-Helsingissä kaksiossa Saton asunnossa. Pystyn juuri ja juuri itse maksamaan kalliin vuokrani., vaikka olen ihan kokopäivätyössä. Talossa jossa asun on 10 kpl isoa 4h+k+saunallista asuntoa, joissa vuokra on yli 1.300 euroa. Enää yhdessä näistä asunnoista asuu suomalainen perhe, lopuissa asunnoissa asuu somaleita. Vuoden sisällä neljä suomalaisperhettä on muuttanut pois, koska heillä ei ollut enää varaa asua niin kalliilla vuokralla. Somaleilla näyttää hyvin olevan varaa asua niissä, lisäksi heidän muksuilla on hienoja pyöriä, sähköpotkulautoja ym härpäkkeitä.
Neljä vuotta sitten kun muutin taloon se kuului toiselle vuokranantajalle, eikä talossa asunut yhtään somaliperhettä. Silloin kaikki oli siistiä, pihat, raput ja roskikset oli aina viimeisen päälle siistejä. Nykyään porraskäytävät ja roskikset ovat aivan törkeässä kunnossa. Lehtiroskiksessa on käytettyjä vaippoja ym sinne kuulumatonta roskaa. Sohvat ja muut pois heitettävät tuodaan roskakatokseen, vaikka lähin Sorttiasema on noin kilometrin päässä. Kaikki tämä näkyy kohonneissa vuokrissa.
Vituttaa mihin suuntaan ollaan menossa, kohta täytyy itsekin harkita muuttoa, koska taloyhtiötä ei kiinnosta pätkän vertaa mitä nämä kulta-asukit puuhastelee.