Johannes kirjoitti evankeliuminsa, jotta sitä lukevat ”uskoisivat, että Jeesus on Kristus, Jumalan Poika”, ja ”saisivat elämän hänen nimensä välityksellä”
Joh. 20:31
Joh. 20:31
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Joo
Ja siinä on edellä esim.
20:25 Niin muut opetuslapset sanoivat hänelle: "Me näimme Herran". Mutta hän sanoi heille: "Ellen näe hänen käsissään naulojen jälkiä ja pistä sormeani naulojen sijoihin ja pistä kättäni hänen kylkeensä, en minä usko"
- Herra on yksi Jumalan nimistä
-Kun kädet naulattiin ristin poikkipuulle, syntyi naulojen jäljet. Jos olisivat naulatut paaluun pään yläpuolelle (vartiotornipiirros) syntyisi vain naulan jäljet. yhden naulan.
20:26 Ja kahdeksan päivän perästä hänen opetuslapsensa taas olivat huoneessa, ja Tuomas oli heidän kanssansa. Niin Jeesus tuli, ovien ollessa lukittuina, ja seisoi heidän keskellään ja sanoi: "Rauha teille!"
20:27 Sitten hän sanoi Tuomaalle: "Ojenna sormesi tänne ja katso minun käsiäni, ja ojenna kätesi ja pistä se minun kylkeeni, äläkä ole epäuskoinen, vaan uskovainen".
20:28 Tuomas vastasi ja sanoi hänelle: "Minun Herrani ja minun Jumalani!"
20:29 Jeesus sanoi hänelle: "Sentähden, että minut näit, sinä uskot. Autuaat ne, jotka eivät näe ja kuitenkin uskovat!"
-Aika oli täyttynyt, ja Jeesus ilmoitti tuon dramaattisen asian. Jonka vartiotorni on ottanut tehtäväkseen kieltää.
Vartiotorni opettaa, että Jeesus olisi aineellistunut ja tehnyt itselleen ruumiin, joka näyttää puuhun naulatulta naulan jälkineen, mutta ei oikeasti ole sama ruumis, jossa hän eli ja kuoli. Sehän tarkoittaisi, että Jeesus olisi harhauttanut Tuomasta ja muita opetuslapsia, eli harrastanut teokraattista sodankäyntiä.
Puhut puuta heinää, et ymmärrä sanaa mitä luet.
Siihen yksin olet siihen syypää!
Puhut puuta heinää myös muitten lisäksi
Paitsi että Johannes ei kirjoittanut ko. evankeliumia tai Ilmestystäkään.
Apostoli Johannes, Johannes evankelista ja Ilmestyskirjan kirjoittaja Johannes ovat tosiaan nykytutkimuksen mukaan mitä todennäköisimmin kolme eri henkilöä. Uuden testamentin loppupuolelle otetut Johanneksen kirjeet sen sijaan voivat olla samalta kirjoittajalta peräisin kuin Johanneksen evankeliumi.
Katos,palstalla on "neropatti"
Kyllä selityksiä tulee, ettei tarvitse lähteä aukomaan valkunnan salin ovia
Miksi kenenkään pitäisi selittää, ettei tarvitse aukoa valtakunnansalin ovia? Päin vastoin, jos joku väittää, että valtakunnansalin ovi _pitää_ aukoa, hänen tulisi sille antaa perustelut.
Perusteet löydät Raamatusta!
Evankeliumien kirjoittajat ovat tosiaan tuntemattomia, Johanneksen evankeliumi ei ole tässä poikkeus.
Just joo, sanoo urpo!
Joko on Johanneksestakin tehty kolminaisuus?
Juu. Johannes oli niin kova poika laskemaan Peräilmaa, että kirjoitti siitä kirjankin.
Jos Johanneksen evankeliumi, tai evankeliumit yleensä, on kirjoitettu siksi, että ihmiset uskoisivat, niin aika herkkäuskoisille ne on tarkoitettu. Miten keneltäkään voi vaatia, että pitäisi uskoa tuollaisiin tarinoihin ilman todistusaineistoa, jotta saisi elämän?
Raamattu on todiste mitä historiassa tapahtui, ilman sitä emme tietäisi.
Kristittyjä on yli 2000 miljoonaa, sekin todistaa, että Raamattu on totta..
Raamattu on elävää sanaa, sana tekee uskon todeksi ihmisessä itsessään, se ei ole mitään huuhaata.
Saa itse sen kokea, se edellyttää Raamatunmukaista (JT) uskoa!
Jos muslimeja on kohta enemmän kuin kristittyjä, se kai mielestäsi todistaa, että Koraani on totta?
Paitsi että vartiotorniseura antaa jt:lle väärennetyn raamatun
Muslimit on tosi kaukana, ja on koko ajan vähenemään päin.
Ei nykymaailmassa voi enää kusettaa!
KR 1933 ja UM käännös ovat täysin samansisältöisiä!!
Ei kannata puhua soopaa!
Soopaa!
JT voitti 100 - 0
Helsinkiläinen Jimi teki pöyristyttävän löydön rappukäytävästä - IL esittelee Jehovan todistajien salaiset merkinnät
Jehovan todistajien ovelta ovelle kiertävät saarnaajat kirjaavat muistiin osoitteiden, nimien ja käyntitietojen lisäksi puhelinnumeroita, äidinkieliä, seksuaalisia suuntautumisia, uskontoja ja terveystietoja.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/201807272201098602
"Kristittyjä on yli 2000 miljoonaa, sekin todistaa, että Raamattu on totta.."
Ee . . . siis vetoat pääasiassa kolminaisuusopilliseen kristinuskoon todistamaan raamattu todeksi, Jehovan todistajien puolesta ;)))
Kolminaisuus on ihmistekoista, ihmiset on eksytetty, kumminkin liittyy kristinuskoon vaikka on muunneltu.
JT ei tulla koskaan eksyttämään!
Mitä sitten????
Se todistaa, että JT ovat tehokkaita!
Mihin sinun aikasi kuluu....laivan upotus pelin merkintään???
Tiedän että vartiotorni esittelee lahkon värvättyjen vartiotornikaupitteluun käyttämän ajan.
Suomessa "tehokkuus" merkitsee että lahkolaisia on jo vähemmän kuin lahkon jättäneitä.
Viime parinkymmenen vuoden aikana on kaikki uudet värvätyt laskennallisesti eronneet, plus muutama tuhat vanhasta kantajäsenistöstä.
Ei siinä värvätyillä muuta tekemistä kuin leuhkia että on tullut hankittua vartiotorniseuralle miljardiomaisuus.
Määrällä ei ole merkitystä, vaikka JT olisi yksi tusina jäljellä, sillä on merkitystä ketkä todella on pelastuksen tiellä!
Edellisessä viestissä jt väitti tehokkuutta, jonka sinä tunnut seuraavan kommentin jälkeen kiistävän.
Pelastuksen tiellä ?
Kun vartiotorni lopetti pyramidin mitat maailmanlopun vuoden mittatikkuna, se tunnusti että pyramidi on saatanan raamattu (johon ei saanut enää uskoa)
Mikä on niiden ikuisuus, jotka olivat kuolleet uskoen pyramidiin ?
Melkoisia uskonkompia, lievästi sanottuna, on vartiotorniuskonnossa.
Se on väärentänyt Raamatun
Se kieltää Jeesuksen kutsun, sanomalla taivaan täydeksi
Se alentaa Jeesuksen itsensä, Jumalan, enkeliksi.
ym
Raamattu on siitä maailman paras todiste!
Niin, kirjoitti evankeliuminsa osoittaakseen, että hänen Isänsä on kaikkeuden Isä ja hän eli Jeesus on tottelevainen ainosyntyinen poika, jonka Isä lähetti maailmaan. Johannes teki myös selväksi, että joku toinen on poikaa eli Jeesusta suurempi. Johannes kumoaa näin kolminaisuuden epäraamattullisena käsitteenä.
Ei yksi jae eli Joh.1:1 ”....sana oli Jumala” todista, että Jumala on kolmiyhteinen, sillä lähes jokainen muu luku Johanneksen evankeliumissa toteaa, että toinen on lähettäjä, toinen on minun rakas poikani, jonka toinen eli Jumala on lähettänyt sekä toinen on toista suurempi eli Isä on suurempi kuin poika. Jakeet löytyvät Johanneksen kirjoituksista. Voit ne itse lukea.
Jos menisit Israeliin ja alkaisit puhumaan kolmiyhteisestä Jumalasta kadulla, voisi nekku vuotaa. Juutalaisille Jumala on yksi. Ja se on oikein. Jumala EI ole kolmiyhteinen.
Voi hyvä veli, asia on juuri niin miten sanot....rauhaa ja olet pelastettujen joukossa!
Juuri näin
Kristus on Jumala yli kaiken (Room 9:5)
Jeesus on Jumala ja Pelastaja (Tiit 2:13)
Isä Jumala sanoi Poikaa Jumalaksi (Heb 1:8)
Henki on Jumalan Henki (1 Kor 2:14);
Herran Henki (Ap 5:9);
Pojan Henki (Gal 4:6);
Jeesuksen Kristuksen Henki (Fil 1:19)...
Henki on kuitenkin sama (1 Kor 12:4).
"Jokainen, joka huutaa avuksi Herran (Jahven) nimeä, pelastuu" Jooel 2:32.
"Jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi...niin sinä pelastut...sillä jokainen, joka huutaa avuksi Herran (Jahven)
nimeä, pelastuu" Room 10:9-13
Mitätöit noin 300 jaetta UT, jossa tuodaan esille Jumalan poika, myös Jeesuksen itsensä kertomana....voiko kommentointi olla enää tyhmempää!!!