Kiltti ihminen ei halua toisille pahaa, eikä halua pahoittaa kenenkään mieltä. Kiltti ihminen ei halua kertoa olevansa erimieltä tai haluavansa jotain muuta kuin toiset läsnä/poissaolevat. Kiltti ihminen pysyy kotona, itsekseen. Syrjässä- poissa muiden tieltä.
Toisaalta KILTTI ihminen loukkaa sekä itseään että toisia olemalla hiljaa omasta ajatuksestaan, mielipiteestään ja toiveistaan. Kiltillä ihmisellä ei ole mitään syytä kertoa toisille, eikä edes aikomusta olla #mieltä.
Kiltit ihmiset on hajuttomia, mauttomia, persoonattomia, tunteettomia ameeboja. Kiltti ihminen ei koskaan vaadi mitään, vaan tyytyy. vaikka hiljaisuuteen. Syrjäytyneenä. Erilaisena, poissa.silmistä- poissa mielistä.
Kiltti ihminen tyytyy.siihen mitä saa. Ehkä myös valehtelee, että tulis hyväksytyksi. Kiltti ihminen ei halua kenenkään lähelle, ettei kukaan voisi loukata, hylätä, kadota.
Oman elämän kiltisti eläminen muiden ehdoilla on sellaisen joustavan sosiaalisen yhteisöllisen samaamieltä olevien tapa toimia.
Kiltti on aina varuillaan, ettei kukaan pääse vahingoittamaan, olemalla mahdollisimman hiljaa, poissa ja vastaan hangoittelemattoman kiltti.
!SuomenHyväIhminen!
8
387
Vastaukset
- Anonyymi
Vihaa ja rasismii ja valheita !! Näistä hyvä yhteiskunta tulee !!
nyt kun on taas uuden hallituksen aika, pistää miettimään mistä se
demokraattinen yhteisöllinen
yhteiskunta oikein koostuu...- Anonyymi
WelcomeToMyWorld kirjoitti:
nyt kun on taas uuden hallituksen aika, pistää miettimään mistä se
demokraattinen yhteisöllinen
yhteiskunta oikein koostuu...Yhteiskunta koostuu samoin ajattelevista reippaista työntekijöistä.
Ikävä kyllä yhteisössä on myös toisenlaisia ihmisiä eli riippakiviä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhteiskunta koostuu samoin ajattelevista reippaista työntekijöistä.
Ikävä kyllä yhteisössä on myös toisenlaisia ihmisiä eli riippakiviä.Mutta ongelma onkin se, miten riippakivet eliminoidaan tai koulutetaan
yhteiskunnan hyödyllisiksi jäseniksi.
- Anonyymi
Ok buumeri
- Anonyymi
Buumerit on aina OK.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Buumerit on aina OK.
Kaikki on hyvin kun buumerit jyrää .
- Anonyymi
Kiltit ihmiset ovat voittajia, sillä he suuntaavat menestykseen
pitämättä siitä mitään meteliä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380