RKP:lla 10Euron paikka

Anonyymi-ap

Eilen katselin telkkarissa ohjelmaa, jossa pohdittiin mahdollista hallitusta ja sen kokoonpanoa. Haastateltavana olivat Vasemmistoliiton, KD:n ja RKP:n edustajat. Anderson puhui Vasemmistoliiton pois kaikista mahdollisista kokoonpanoista.
Kristillidemokraattien Sari Essayah oli asiallinen ja yhteistyöhaluinen kahden esitetyn Kokoomus/PS tai Kokoomus/SDP vaihtoehdon kanssa. RKP:n Anna-Maja Henriksson taasen nostettiin jostain syystä oikein "jalustalle" useaan otteeseen. Hehkutettiin, kuin RKP on nyt "ratkaisevassa" asemassa esimerkiksi Kokoomus/PS hallitusta muodostettaessa. Henrikssonilta kysyttiin ehtoja, millä he hallitukseen lähtisivät. Hän ylisti jälleen ruotsinkielen tarpeellisuutta mm. Nato "yhteensopivana, koska Ruotsistakin tullee pian Nato-maa. Taitaa englanti olla kuitenkin se yhteinen kieli.

Maahanmuutto nousi luonnollisesti myös esiin, vaikka kaikki puolueet ovat olleet yksimielisiä TYÖPERÄISEN maahanmuuton tarpeellisuudesta. Suomessa on jo 300 000 vailla työtä ja saman verran tekee osa-aikaista tai ei-koulutustaan vastaavaa työtä. Jos meille tuotaisiin 100 000 uutta luku- kirjoitus- ja kirjoitustaidotonta (työtöntä) vuosittain "varastoon" koulutettavaksi, paljonko se maksaisi Suomalaisille veronmaksajille? Käsittääkseni EU-maissa on vapaa työvoiman liikkuvuus, miksi meillä on pulaa työntekijöistä?? Miksi kaikki tänne halutut tulevat EU:n ulkopuolelta maista, joissa normipalkka on muutaman 100€/kk?

Nyt kun RKP:lla tuo 10€ paikka, kannattaa puolueen kannalta miettiä, onko puolue olemassa Suomen vai omia etujaan ajamassa. Mikä on esim. ruotsinkielen asema 2035, jos heidän politiikkaansa noudatetaan 100%. Ruotsinkieli on silloin pudonnut sijalle 4, ainakin pääkaupunkiseudulla, meillä on 2 000 000 köyhyysloukkuun pudonnutta ja noin 1 000 000 työtöntä ja valtionvelka 200Miljardia. Kuinka paljon yhden työttömän "elättäminen" maksaa suomessa ja kuinka monta vastaavalla summalla elätettäisiin lähtijän kotimaassa? Tulijoita on satoja miljoonia, jossakin on oltava raja.

17

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rkp on keskeisin puolue seuraavassa hallituksessa.....

      • Anonyymi

        Voi olla mutta ei Suomen hallituksessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi olla mutta ei Suomen hallituksessa.

        Rkp:läiset uskovat niin, ilman rkp:tä ei Suomessa voi hallitusta muodostaa.


      • Anonyymi

        Juuri tästä aloittaja "varoitteli"... "pysykööt suutari lestissään" ja muistakoot RKP oman äänimääränsä vaaleissa, eli ei kannata alkaa henskeleitä paukuttelemaan, vaan lähteä rakentavassa hengessä pelastamaan suomea, tai sitä, mitä siitä on vielä pelastettavissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rkp:läiset uskovat niin, ilman rkp:tä ei Suomessa voi hallitusta muodostaa.

        Voihan Orpo aina muodostaa halutessaan vähemmistöhallituksen joka kaatuisi sitten ensimmäiseen opposition välikysymykseen!


    • Anonyymi

      Orpo maanittelee vielä keskustan mukaan. Sitten ei tarvita enää mitään häirikkö-RKP:tä.

      • Anonyymi

        On todella outoa ja ihmeellistä, jos Keskusta ei lähde hallitukseen jos pyydetään. Heillä on tarjolla monta hyvääkin ministeriä, jotka muuten menettäisivät "virkansa". Toki onhan se nähty, kuinka eteviä kansanedustajat ovat, soveltuvat ihan minkä vaan ministerin pestiin.


    • Anonyymi

      Ylen kuvamateriaali paljastaa, että RKP:n kansanedustaja Mikko Ollikainen ei pudottanut äänestyslippua. Hän sanoo Ylelle, että kyseessä oli erehdys. Eikö nämä hurrit osaa edes ÄÄNESTÄÄ?

    • Anonyymi

      Nuo hemmetin Folkpartistit ovat aina pistämässä lusikkansa joka soppaan. Tuolla kannatuksella Folkpartisteilla ei pitäisi olla mitään sanottavaa hallitusohjelmasta.

      • Anonyymi

        Kuitenkin he itse pitävät puoluettaan kaikkein keskeisimpänä puolueena, joka sanelee kaiket hallituksesa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuitenkin he itse pitävät puoluettaan kaikkein keskeisimpänä puolueena, joka sanelee kaiket hallituksesa.

        RKP on Suomen ylimielisin puolue vihreiden ja vasemmiston jälkeen.


    • Anonyymi

      Miksi työttömiä ei panna ammattikouluun joka valmistaa ammatiin. ei työtömäksi

    • Anonyymi

      Voiko RKP olla pääministeripuolue jopa?

      • Anonyymi

        Ei voi koska marssijärjestys on selvä: kok ensin, ja jos ei neuvottelut onnistu sitten persut jatkaa ja sdp kolmantena!Näin Suomesa toimitaan!


    • Anonyymi

      Rkp on ollut kaikissa hallituksissa niin kauan, kuin muistan. Taksel oli vakio kaluste 70 luvulla.

    • Anonyymi

      Tämän maan pitäminen kaksikielisenä tulee hemmetin kalliiksi pakkoruotsineen. Ei Virossakaan ole enää pakko opiskella Venäjää. Toivon mukaan tuleva hallitus poistaa pakkoruotsin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5577
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      115
      1626
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe