Onko adventtikirkko pyrkinyt saamaan testamentteja rintaperillisten edestä?

Anonyymi-ap

Onko adventtikirkko pyrkinyt saamaan testamentteja siis jopa sellaisilta vanhuksilta, joilla on omia lapsia? Tällöinhän lapsen/lasten osuus kutistuu lakiosaan (50 % perintöosasta). Mielestäni tuollainen testamentinmetsästys ei olisi eettisesti kestävää.

6

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hohhoijaa. Kyllä se on ihmiset itse, jotka niitä testamentteja tekevät juuri sellaiseksi kuin haluavat.

    • Anonyymi

      Suojelkaa lähimmäisiänne, naapureitanne ja vanhempianne testamentinmetsästäjiltä! Pitäkää heistä myös hyvää huolta kunnon lähimmäisen tavoin. Ellen White testamenttasi muuten koko omaisuuteensa rintaperillisilleen. Whiten testamentissa oli lueteltu pitkä lista lapsia ja lapsenlapsia.

      • Anonyymi

        Asiallahan ei ole merkitystä, mutta EGWn testamentissa valtaosa hänen tekijänoikeuksistaan ei mennyt lapsille vaan kirkolle. Koska hänellä oli velkoja, jotka kirkko suostui kerralla maksamaan, kirkko painosti lapsia myymään heille testamentattujen tekijänoikeuksien tuotot huomattavasti niiden arvoa pienemmällä summalla itselleen. Näin lastenlapset eivät juurikaan hyötyneet heidän koulutukseensa tarkoitetuista rahoista.

        Joskus vuosikymmeniä sitten testamenteista puhuttiin usein. Nyt ei ole kuin harvakseltaan (kerran muutamassa vuodessa) joku pieni juttu lehdessä siitä, että kirkollekin voi halutessaan tehdä testamentin. En nyt muista, että kukaan, jolla on lapsia, olisi testamentannut mitään merkittävää kirkolle, vaikka olen päässyt kirkolle tehtyjä testamentteja tavallista paremmin seuraamaan.


    • Anonyymi

      Jenkkikusetus jyllää näissä USA:sta tulleissa lahkoissa ja kulteissa, joita adventtikirkkokin edustaa.
      Eivät ne kirkot, kultit ja lahkot ole mistään muusta kiinnostuneita kuin rahasta ja maallisesta mammonasta, koska he tarkoin tietävät raamatun olevan satukirja, jota voi verrata vaikka Kalevalaan tai kertomuksiin Lumikista ja seitsemästä kääpiöstä.
      Raamatussakin vastaava tarina löytyy, jossa Lumikkia edustaa Jeesus- niminen sekopää ja seitsemää kääpiötä 12 opetuslasta, jotka olivat älykääpiöitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1421
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1287
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      134
      1028
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      887
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      836
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      53
      807
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      764
    Aihe