Onko adventtikirkko pyrkinyt saamaan testamentteja rintaperillisten edestä?

Anonyymi-ap

Onko adventtikirkko pyrkinyt saamaan testamentteja siis jopa sellaisilta vanhuksilta, joilla on omia lapsia? Tällöinhän lapsen/lasten osuus kutistuu lakiosaan (50 % perintöosasta). Mielestäni tuollainen testamentinmetsästys ei olisi eettisesti kestävää.

6

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hohhoijaa. Kyllä se on ihmiset itse, jotka niitä testamentteja tekevät juuri sellaiseksi kuin haluavat.

    • Anonyymi

      Suojelkaa lähimmäisiänne, naapureitanne ja vanhempianne testamentinmetsästäjiltä! Pitäkää heistä myös hyvää huolta kunnon lähimmäisen tavoin. Ellen White testamenttasi muuten koko omaisuuteensa rintaperillisilleen. Whiten testamentissa oli lueteltu pitkä lista lapsia ja lapsenlapsia.

      • Anonyymi

        Asiallahan ei ole merkitystä, mutta EGWn testamentissa valtaosa hänen tekijänoikeuksistaan ei mennyt lapsille vaan kirkolle. Koska hänellä oli velkoja, jotka kirkko suostui kerralla maksamaan, kirkko painosti lapsia myymään heille testamentattujen tekijänoikeuksien tuotot huomattavasti niiden arvoa pienemmällä summalla itselleen. Näin lastenlapset eivät juurikaan hyötyneet heidän koulutukseensa tarkoitetuista rahoista.

        Joskus vuosikymmeniä sitten testamenteista puhuttiin usein. Nyt ei ole kuin harvakseltaan (kerran muutamassa vuodessa) joku pieni juttu lehdessä siitä, että kirkollekin voi halutessaan tehdä testamentin. En nyt muista, että kukaan, jolla on lapsia, olisi testamentannut mitään merkittävää kirkolle, vaikka olen päässyt kirkolle tehtyjä testamentteja tavallista paremmin seuraamaan.


    • Anonyymi

      Jenkkikusetus jyllää näissä USA:sta tulleissa lahkoissa ja kulteissa, joita adventtikirkkokin edustaa.
      Eivät ne kirkot, kultit ja lahkot ole mistään muusta kiinnostuneita kuin rahasta ja maallisesta mammonasta, koska he tarkoin tietävät raamatun olevan satukirja, jota voi verrata vaikka Kalevalaan tai kertomuksiin Lumikista ja seitsemästä kääpiöstä.
      Raamatussakin vastaava tarina löytyy, jossa Lumikkia edustaa Jeesus- niminen sekopää ja seitsemää kääpiötä 12 opetuslasta, jotka olivat älykääpiöitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      149
      3710
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      96
      3602
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3143
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      18
      2501
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2172
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      25
      1367
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      95
      1211
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1051
    9. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      998
    10. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      975
    Aihe