Nostanpa tälläisen aiheen esille kuin Nazgûlit,sormusaaveet,Ulairë,eli lyhyesti sanottuna mustat ratsastajat:
Aloitetaanpa vaikka siitä että miksi nazgûlit eivät kovin mielellään menneet veteen(esimerkiksi Khamûl Bukinburin lautalla).
Kirjassa minun muistaakseni vain kaksi nazgûlia seurasi Angmarin Noitakuningasta Bruinen kahlaamolla veteen,mutta muut eivät.
Kun elokuvassa taas kaikki yhdeksän rynni veteen aivan epäröimättä.
Kommentteja?
Nazgûlit
4
1098
Vastaukset
- fintelligent
OK, tää tulee ny PnP roolipelaajan suunnalta..
Keski-maa pelin ohjeissa jossain selostettiin että pahan voimat kavahtaa kaikkia hyvien voimien "ilmentymiä" (Engl: Manifestation), oli se sitten vesi, tuli Eärendilin valo (Frodon lahja), haltioiden ja lännen miesten tekemät aseet ja Aragornin sotahuuto "Elendil", mietipä kuinka hyvin Piiki tehosi Lukitariin ja Pippinin miekka, joka tuli hautakummuilta, vanhasta Arnorin valtakunnasta, tehosi Noitakuninkaaseen.- Legolas-Viherlehti
luin kirjasta en muista mikä se oli kuitenki siinä luki jotai siihe suuntaa että ne kuten nazgulit tulevat epävarmoiksi kun näkee/kuulee jotai hyvien voimien "ilmeentymiä" en tarkalleen muista siitä on aikaa kun luin ton kirjan c",).
- naskuli
Jos oikein muistan niin eikös Frodo ehtinyt ennen pyörtymistään nähdä kun Aragorn ja Haldir ja höpötit ajo loput aaveet tulvaan jollain suurilla soihduilla
- Casasfdasfdsadadt
No kummallakin puolella Witchkingiä ratsasti kaksi Khamuli ja se toinen. Mutta oikeastaan Khamul tunsi sormuksen voimakkaimmin, joten hänen olisi pitänyt ohittaa witchkingi.
Tuli se pidätteli viimapäällä. He varmasti pelkäsivät tulta. Mutta miten nuotio paloi, jos se tukahdutettiin. Ehkä Aragornilla oli keppi, mutta eniten kummastelen miksei hän ehtinyt heidän luokseen nopeammin oliko Aragorn vuoren juurella. Ja ratsastivatko Naxgulit yli puolimatkaa.
Sitten listataan vielä noi vaikuttavat tekijät. Miksi Nazkulit uskalsi tulla.
- oli yö
- tuli oli sammunut
- nazgulit tunsivat sormuksen entistä paremmin, kun tuli sammui silloin frodon mieli synkistyi ja
nazgulit vaistosivat sen
- Nazgulit aistivat pelon vuorelta. Yö oli pelottava.
- Kai Nazkuleilla oli hyvä kuulokin. Nyt he äänistä kuunnellen päätyivät ettei vuorella ollut samoojia vaan hobitteja.
No tuosta voi päätellä sen, että tuli hidasti Nazguleita, mutta paloiko kirjassa liekki?
Ehkä nazgulit olisivat siltikin tulleet, vaikea sanoa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893402
- 1033076
- 532282
- 211802
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201715Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..111660Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61618Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein221478Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131401Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin381384