Kannabis lailliseksi -kansalaisaloite (K18)

Anonyymi-ap

Kannabiksen laillistamista ja sääntelyä edistävän kansalaisaloitteen allekirjoitusaika loppuu huomenna! Olethan tutustunut aloitteeseen ja allekirjoittanut?

On aika kääntää sivua, hankkiutua eroon epäonnistuneesta ja syrjäyttävästä kieltolaista ja olla historian oikealla puolella, samalla puolella kuin muut kannabispolitiikkaansa muuttavat itsenäiset valtiot.

Mahdollistetaan työllisyys, tutkimus, poliisien ja oikeusjärjestelmän riittävät resurssit, lääkekäyttö, viihdekäyttö, vienti, verotulot, terveyden ja sosiaalisten haittojen ehkäisy ja ikäraja- sekä laatukontrolli sekä palautetaan maataloudelle mahdollisuus omavaraiseen kukoistukseen samalla kaventaen järjestäytyneen rikollisuuden ja pimeän markkinan sekä harmaan talouden osuutta tästä taloudellisesta mahdollisuudesta!

Kieltolait tuovat mukanaan pimeän markkinan, synteettiset kannabinoidit/muuntohuumeet, terveydelliset ja sosiaaliset haitat sekä kehittyvän rikollisuuden muodon joilla ei lapsia, nuoria tai muita yksilöitä suojella!

Allekirjoituksia on kertynyt jo reilusti yli 40 500 kpl joten vielä noin 10 000 allekirjoitusta tarvitaan viimeisten päivien aikana jotta käsittelyyn eteneminen 50 000 allekirjoituksella on mahdollista, toimi siis nopeasti ja jaa myös eteenpäin!

Allekirjoitusaika päättyy Kansainvälisenä kannabispäivänä 20.4. klo 23.59!

🌍
https://kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11377
https://Lailliseksi.fi

1

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      the bot strikes again

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      82
      4404
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2958
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      26
      2815
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      114
      2557
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2499
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2238
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      101
      2190
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      638
      2068
    9. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      2028
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1995
    Aihe