Järki voittaa EU:n rakennusremonttihankkeessa!

Anonyymi-ap

HS:SUOMESSA huolta ja kohua aiheuttanut EU-hanke rakennusten energiatehokkuuden kiristämiseksi on vastatuulessa monessa muussakin jäsenmaassa, etenkin Italiassa ja Puolassa. Näkyvissä ovat vahvat ennusmerkit siitä, että säätely ei tule menemään niin kireänä läpi kuin Suomessa on peloteltu.

Kun direktiivin lopullisesta sisällöstä neuvotellaan, EU-jäsenmaat aikovat ajaa useita muutoksia komission alkuperäiseen esitykseen, jota EU-parlamentti kiristi omassa kannassaan.

Nämä kolmikantaiset neuvottelut direktiivin kohtalosta alkavat ensi viikolla. Ne menevät loppuvuoteen, sillä HS:lle kerrotun mukaan nykyinen puheenjohtajamaa Ruotsi ei ole ollut kovin innokas neuvotteluihin omalla kaudellaan, joka päättyy kesäkuun lopussa.

MYÖS Suomella on direktiivin viilauksissa paljon pelissä, sillä Sanna Marinin (sd) hallitus on ollut hyvin tyytymätön muun muassa siihen, että direktiivi pyrkii ottamaan EU-tasolle paljon päätösvaltaa jäsenvaltioiden rakennusten pakollisesta korjaamisesta. Hallituksen mielestä ne ovat asioita, jotka pitää säädellä kansallisella tasolla. Kriittinen kanta useisiin direktiivin yksityiskohtiin otettiin jo kesällä 2022.

Italian hallitus on ollut viime ajat sotajalalla suomalaisia äänekkäämmin. Italian eurooppaministeri Raffaelle Fitto kertoi parlamentille viime kuussa, että maan hallitus aikoo ajaa lopulliseen tekstiin paljon muutoksia muun muassa Italian vanhan rakennuskannan huomioon ottamiseksi.

Hallituksen ministereistä myös infrastruktuuri- ja liikenneministeri Matteo Salvini, oikeistopuolue La Legan johtaja, on toistuvasti parjannut direktiiviehdotusta ja luvannut hallituksen taistelevan sitä vastaan.

Komission esitys sai tukea ainakin Saksasta, Ranskasta ja Tanskasta. Esityksessä on otettu vaikutteita näiden maiden nykyisestä kansallisesta säätelystä.

15

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      HAHHAH

      • Anonyymi

        Menipä EU-vihaajalla taas jauhot suuhun,kun taklataan poikittaisella totuudella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Menipä EU-vihaajalla taas jauhot suuhun,kun taklataan poikittaisella totuudella.

        Poika oleppa vaiti siellä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Poika oleppa vaiti siellä

        EU-vihaajat menevät mykiksi,kun valeet paljastuvat.
        Todenpuhujan on hyvä jatkaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        EU-vihaajat menevät mykiksi,kun valeet paljastuvat.
        Todenpuhujan on hyvä jatkaa

        Ja mitkähän ne valheet ovat?


    • Anonyymi

      Komissio äänestyttää kerran. Sitten komissio nuijjii.
      https://tieteentermipankki.fi/wiki/Oikeustiede:demokratiavaje_Euroopan_unionissa
      Parlamentti on täysin seremoniallinen.
      Hei, meillä ei ole mikään tarve noudattaa "direktiivejä".
      Missään muualla ei tehdä niin kuuliaisesti kuin suomessa.

    • Anonyymi

      Korjaushanke toteutetaan aikanaan Suomessakin järjellä ja taidolla EU-vihaajien ikuiseksi raivoksi.

      • Anonyymi

        Paskat. Köyhä joutuu kaivamaan viimeiset roposet taskustaan ettei häätö tulisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paskat. Köyhä joutuu kaivamaan viimeiset roposet taskustaan ettei häätö tulisi.

        Tämä on itsessään niin hävitön esitys että vain punikit siihen pystyy. Asia on pelkästään ideologinen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä on itsessään niin hävitön esitys että vain punikit siihen pystyy. Asia on pelkästään ideologinen.

        Tämä on äärimmäisen vasemmistolaista politiikkaa.


    • Anonyymi

      Mutta milloin te hokaatte kuinka hulluja asioita edes esitetään eurostoliitossa, sosialismissa?

      • Anonyymi

        Eihän tuollaisia hulluuksia pidä edes tuoda päivänvaloon. Pöljiäkö ne on?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eihän tuollaisia hulluuksia pidä edes tuoda päivänvaloon. Pöljiäkö ne on?

        Sama juttu tämän luontokadon kanssa. Kun maajussi meinaa rakentaa metsään navetan, se voidaan tulkita metsäkadoksi. Mutta samaan aikaan kun maahantulijoille tehdään metsään uusia asuinalueita, se ei olekaan metsäkatoa. Näin hullu on sosialististen eurostotasavaltojen liitto.


    • Anonyymi

      Minä en usko että he luovuttaa tässä. Vaatimus toteutetaan kuitenkin lähes siinä muodossa kuin alunperin on esitetty. Sosialismilla on tapana niin kauan ajaa asiaa että se menee läpi. Ja Suomi tekee kaikkensa että täällä tehdään jopa enemmän kuin mitä sosialististen eurostotasavaltojen liitto vaatii.

      • Anonyymi

        Hölynpölyä.
        EU on demokraattisten jäsenmaiden vapaaehtoinen valtioliitto.
        Tämä korjausdirektiivi käy vielä läpi monta vaihetta ennen toimeenpanoa, joka on täysin jäsenvaltioiden vastuulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2165
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      340
      1401
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1365
    4. 168
      1271
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      910
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe