Juhlien järjestäminen kun vieraiden läsnäolo ahdistaa?

Anonyymi-ap

Minulla on as-piirteitä ja etenkin puhuminen on vaikeaa. Puoliso on ainoa jolle puhun "normaalisti", mutta luonnostaan käytän eleitä ja ilmeitä apuna. Muiden kanssa puhuminen on inhottavaa kun pitäisi pelkästään viestiä sanallisesti, jopa käyttää lauseita "kiva kuulla" tai "Oho kävipä hurjasti" vaikka noiden sanominen on äärettömän kiusallista, jopa mahdotonta (miksi ei saa vain hymyllä viestiä samaa?)

Suunnitelmissa on järjestää pienet juhlat joskus kesällä. Syynä se että muuten pitäisi erikseen tavata nämä henkilöt "intiimin ja rennon kahvittelun" merkeissä joten parempi hoitaa koko juttu samalla kertaa.

Aluksi olinkin innoissani juhlista, mutta sitten tajusin etten ole ollenkaan ns juhlien emäntä joka seurustelee vieraiden kanssa. Oman lähisuvun kanssa tämä onnistuu jossain määrin, mutta puolison vanhempia ja sisaruksia vierastan. En voisi kuvitellakaan että menisin esim juttelemaan heille tai että kiittäisin kun pääsivät tulemaan. Noille sisaruksille en ole ikinä edes puhunut tervehtimistä lukuun ottamatta.

Puoliso kai voisi ottaa päävastuun vaikka ei hänkään nauti sosiaalista tilanteista, mutta miten kiusallista on että itse vaikutan siltä etten yhtään arvosta vieraita?

1

515

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jätä juhlat väliin.Kuka tällä sinun pään sisälle oikeasti pääsee? Nauti sitä mitä sinulla nyt on .Eiköhän se riitä puolisollesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1403
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      888
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      693
    5. 68
      693
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      210
      603
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      589
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      551
    9. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      527
    10. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      513
    Aihe