Itseensä ja ideologioihinsa käpertyneet selkärangattomat päättäjämme ovat vieneet Suomea huonompaan suuntaan jo yli 20 vuotta. Vielä 2000-luvun alkupuolella tultiin jopa katsomaan ja ihmettelemään, mitä Suomessa tehdään oikein, kun koulujärjestelmämme oli maailman huippua. Mihin se kehitys tyssäsi ja miksi lähdettiin alamäkeen? Paljon virheitä on tehty ja niitä toistettu ja toistettu loputtomasti hallitus toisensa jälkeen. Ja hinta on karu.
Korvikkeeksi, kyvyttöminä kehittämään toimivia ratkaisua, on tarjoiltu kauniita ihannekuvia, ja on panostettu populismiin oikein kaksin käsin, josta on tullut jopa niin vakuttavaa, että osa äänestäjistä on uskonut elävänsä sellaisissa ihannekuvissa. Kun PS on nostanut todellisia ongelmia esille ja yrittänyt herätellä yhteiskuntaa, on reaktiot niihin olleet käsittämättömiä. Lähes koko yhteiskuntaa on yllytetty vastustamaan tätä "pelkojen ja vihan lietsojaa" ja opetettu suhtautumaan torjuvasti. Tällainen politikointi on tuhoisaa. Se on piittaamattomuutta, itsekästä itsensä suojelua, ongelmien piilottelua ja alamäessä tarkoituksellista pysyttelyä. Mikä saa politiikon korruptoitumaan näin vahingolliseksi?
Ja missä ollaan nyt? Luku- ja kirjoitustaito on heikentynyt, matemaattiset taidot on heikentyneet, kommunikoinnin taito on heikentynyt, koulutus on puutteellista, organisointi päin mäntyä, lasten ja varhaisnuorten käytösongelmat ja muut psyykkiset ongelmat pahentuneet... Marinin hallitus on yrittänyt pestä käsiään syyllistämällä muita, esiintyen itse hyväntekijänä. Kannattajat uhriutuvat heidän puolestaan ja levittävät vihaa ja disinformaatiota, jotta kritiikkiä ja "väärää" tietoa saadaan vaiennettua.
Ei ihme, että tämä maa on entistä surkeammassa tilanteessa.
Taas kerran heitämme kaiken toivon uuden hallituksen käsiin. Tuleeko se toistamaan vanhoja virheitä, vai tapahtuuko nyt vihdoinkin konkreettisia korjausliikkeitä. Suomea pidetään velkarahalla asekeleen päästä jyrkänteen reunalta, joka heijastuu myös lapsiin. Suomi on palautettava hyvinvointivaltioksi, joka kykenee seisomaan omilla jaloillaan ja siksi tarvitsemme perussuomalaista ajattelua päättävään asemaan, emme oppositioon.
Lapsissa on tulevaisuus. Mutta millainen?
18
95
Vastaukset 18
- Anonyymi
No joka kodissa on opetettava lapsille natsipersujen oppeja !! Eli sarjavihaa , sarjarasismii ja sarjavalheita !!
- Anonyymi
Lapsille on myös opetettava Persut Ensin ideologia !!
- Anonyymi
"siksi tarvitsemme perussuomalaista ajattelua päättävään asemaan"
Joko siellä Pietarissa tiedetään, mitä persut aikovat sitten tehdä?
Olisiko venäjä pakolliseksi ruotsin tilalle ja energian tuonti auki Venäjältä?
"emme oppositioon."
Emme mekään. Persut hallitukseen, niin nähdään, mistä päästä ne... lirittää alleen. Trollienemmistöisellä alustalla juuri trollit ovat ensimmäisenä paikalla roiskimassa ulosteitaan. Kutsun teidät Twitteriin ja Facebookiin jatkamaan tuota linjaa. Katsotaan kuinka pitkään teitä katsellaan siellä, ennen kuin alkaa bannit paukkua :D
- Anonyymi
Mutta et uskaltanut laittaa mitään linkkiä näihin, koska pelkäät näitä trolleja?
- Anonyymi
Miksi banaanipoju ei esiinny omalla nimellään, jos on niin rohkea aatteen mies?
Olisi se mukava tietää, mitä PS tekee ihan konkreettisesti. Höttöpuheita on sieltäkin tullut ihan tarpeeksi. Anonyymi kirjoitti:
Mutta et uskaltanut laittaa mitään linkkiä näihin, koska pelkäät näitä trolleja?
Luulisin, että Twitter ja Facebook löytyy ilman linkkejäkin ja sieltä on helppo etsiä sopivia threadeja, joissa voi alkaa toteuttamaan itseään.
Anonyymi kirjoitti:
Miksi banaanipoju ei esiinny omalla nimellään, jos on niin rohkea aatteen mies?
Olisi se mukava tietää, mitä PS tekee ihan konkreettisesti. Höttöpuheita on sieltäkin tullut ihan tarpeeksi.Tällä alustalla paljastaisin henkilöllisyyteni?! xD Älä unta näe.
- Anonyymi
Aina kun putinistia vollotuttaa noin, on jotain tehty oikein.
- Anonyymi
1. Kirjoitat kehnosti.
2. Kirjoitat tylsästi ja saat jopa mielenkintoisen aiheen vaikuttamaan ummehtuneelta.
3. Sinulla ei ole mitään uutta näkökulmaa asioihin.
Määrä ei korvaaa laatua, Banaani hyvä. Ei liene kohtuutonta sanoa, ettei Banaanilla ole kirjoittamisen lahjaa?
Ei liene kohtuutonta kysyä, miksi hän syytää onnettomia sepustuksiaan foorumeille?Teennäinen ulinasi ei minuun tee vaikutusta, mutta se yleensä ilahduttaa, kun näkee kommenttiensa osuvan kohteeseen, josta myös katkera ulina on hyvä signaali. Sehän on lopulta kaikkien suomalaisten etu, että harhauskontomaisiin ideologioihin eksyneet palaavat kipuilun kautta takaisin arkirealismiin, isänmaan kamaralle. Sen luulisi opettavan ajattelemaan objektiivisesti ja yhteiskunnan näkökulmasta.
^^- Anonyymi
Ihan tyypillinen Dunning-Krugertapaushan tuo on.
https://www.evermind.fi/dunning-kruger-efekti-vaivaa-asiastaan-satavarmaa/
- Anonyymi
Nythän näemme kun persut menevät hallitukseen onko heistä mihinkään. Sitten se ei enää ole mielipidekysymys.
Oma veikkaukseni on että persujen kannatus romahtaa, kun populistiset öyhötykset eivät olekaan realismia.Teidän äärilaidan "veikkaukset" on aina mahdollisimman negatiivisia ja herjaavia oksennuksia, eikä mitään veikkauksia. Viha, epäonnistumisen toivominen yms. on teillä syvälle sisäänrakentunutta saastaa. Itse taas haluan ajatella positiivisesti ja toiveikkaasti, että PS onnistuisi työssään ja saisi myös tuhottua yhteiskunnan haitakkeiden luomat ja yIIäpitämät viha- ja valhekuplat. Toivoinhan optimisesti, että Rinteen kasaama hallitus lähtisi luvattua kohti, mutta pettymys oli karu, kuten valtavan monella muullakin. Tosin sillä erolla, että me normaalit ihmiset emme ole yrittäneet valhein ja vääristelyin projisoida ongelmia toisten harteille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241496Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681357- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731082Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629
