pitkä tarina, mutta tuosta alkoi oma alamäkeni. En ole saanut koskaan edes anteeksipyyntöä, ei puhettakaan takaisinmaksamisesta. Oma elämäni tuhoutui tuohon ja muut sukulaiaset vain nuolevat tuon tyypin persettä. Minun pitäisi vain antaa anteeksi ja unohtaa.
Olen niin väsynyt tähän tarpomiseen ja jatkuvaan taisteluun, että taidan jossain vaiheessa lähteä tältä maapallolta oman käden kautta. Ei vaan yksinkertaisesti jaksa enempää. Kaikki mahdollinen paska osunut kohdalle.
Mulla oli elämässä kaikki hyvin, kunnes sukulainen pölli rahat ja tavarat
5
425
Vastaukset
- Anonyymi
Asuit missä päin Suomea tahansa ,mene netti sivulle Helsinki Mission. Löydät sietä puhelin numeroita johon voit soittaa nimettömänä. Siellä on myös Chat. Paska lähtee pois pesemällä, paha olo puhumalla.Niin hän se aina on anteeksi pyyntöä ei koskaan kuulu,varsinkin kun kyse sukulaiset. Mutta ei se ole maailman loppu. Aloitat alusta yritä päästä vaikka ryhmä terapiaan. Ainakin henkilö kertoi pääsi ilmaiseen juuri Helsinki Mission kautta.Saat työkalut elämäsi jatkaa kuitenkin.Isot Halit sinulle.
- Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17831476Q
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Siis pöllikö tuo sukulainen koko omaisuutesi,jos näin niin rikosilmoitusta tekemään.Vai että vielä anteeksi antaa varkaalle ja unohtaa,aivan hulluja neuvoja,uskomatonta mutta kuten sanottu,suku se on pahin.
- Anonyymi
Kun ei tiedä tilannetta tarkemmin, niin rikosilmoitus tietysti tarvittaessa. Unohtaa ei varmasti voi, mutta kokemuksesta voin sanoa, että jos ei anna anteeksi, niin sillä et vahingoita tuota toista vaan ainoastaan itseäsi. Ja myrkytät vielä itsesi katkeruudella. Anteeksiantosi (vaikka toinen ei pyytäisikään anteeksi) vapauttaa siis sinut, ei sitä toista.
Hei ja hyvä, että kirjoitit tänne!
Saitkin jo hyviä neuvoja, mutta vastaan vielä minäkin. Etenkin itsetuhoisista ajatuksista kannattaisi keskustella ammattilaisen kanssa.
On olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Ao. palveluista voi halutessaan saada tukea ja vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.
- Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi joka viikko maanantaista torstaihin klo 15-19 on Solmussa-chat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh1104641Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.2303750Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1553525Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188733406Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2332788Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk642587"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk282432Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös1332400- 562226
Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112126