SDP sekaisin kuin seinäkello.

Osa demareista, kuten Tytti Tuppurainen, haluaa puolueen hallitukseen, Krista Kiuru taasen ei, puheenjohtajana vielä istuva Sanna Marin ei puolestaan halua enää leikkiä kenenkään kanssa, eikä varsinkaan kokoomuksen.

– Marin lähinnä haluaa näyttää keskisormea Orpolle, eräs keskeinen demarivaikuttaja kuvailee Iltalehdelle Marinin asennetta.

-Iltalehti

24

517

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi porvarikyrvät tahtovat sinipunahallitusta?

    • Anonyymi

      Ei ne halua. Persut on vedettävissä.

    • Anonyymi

      Onneksi puolueissa ei ole robotteja.

    • Toivottavasti demarit oppi sen, että oli viimeinen kerta, kun antavat kaikenmaailman sannamarinien johtaa puoluetta.

      • Anonyymi

        Sanna Marin lisäsi puolueen kannatusta ja kansanedustajien määrä vaikka oli hallitusvastuussa.
        Demarit haluaisivat Marinin jatkavan.

        Katsotaan miten persujen kannatuksen käy hallitustaipaleen jälkeen (mikäli he hallitukseen lopulta menevät)


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sanna Marin lisäsi puolueen kannatusta ja kansanedustajien määrä vaikka oli hallitusvastuussa.
        Demarit haluaisivat Marinin jatkavan.

        Katsotaan miten persujen kannatuksen käy hallitustaipaleen jälkeen (mikäli he hallitukseen lopulta menevät)

        Marinin toiminta ei ole ollut rehellistä. Suosio perustuu toisarvoisiin asioihin, eikä hänen leipätyönsä realistisiin tuloksiin. Sannan suosio rakentuu mm. poseeraamisella Voguessa ja Timessä, sekä erilaisissa huomiohuoraustapahtumista, kuten festarit, kansainväliset julkisuustapahtumat, feminismi jne. Marinin hallitus oli lähinnä "yhden naisen show", jolle valtamedia kaikessa typeryydessään antoi siunauksensa. Kuinka paljon tällainen suosio tuo leipää pöytään? Entä kuinka paljon näiden nättien kulissien takana tehtiin vahinkoa? Kun niitä vahingontekoja on nostettu esiin, on sannamarinistien kansanliike joukkovoimaisesti hyökännyt "vääräuskoisia" vastaan ja kiistänyt kaiken. Eli käytännössä ovat viestineet, että "mitä komeampi nahkatakki tai pridemekko, sen paremmin Suomella menee".


    • Anonyymi

      Kannattas varmaan porvaripönöttäjien katsoa peiliin. Sieltä se sekaisin oleva seinäkello tuijottaa takaisin.

      Sillä demareilla on kaikki ok, odotellaan ja nauretaan katsomossa, kuinka monta kertaa siellä takit kääntyy, että ne saa oikeistohallituksen kasaan.

      • Tietenkin kaikki vahingontekijät on sitä itseään, eli vahingontekijöitä, puolueesta ja ideologiasta riippumatta. Katsot asiaa umpiIuupäisenä puoluefanatismin kautta, etkä yhteiskunnan näkökulmasta. Juuri sellainen idioottihan "nauraa katsomossa" jo etukäteen, vaikka mitään ei ole vielä tapahtunut. Eli millaisissa sfääreissä oikein elät? Ehkä jossain vaiheessa tajuat, miten syöpäinen ideologia punavihreys on, ja miten syöpääntynyt itsekin olet. Friikki.


    • Anonyymi

      Iltalehti ja Iltasanomat ovat haikailleet perusporvarihallitusta jo pitkät ajat ja pilkanneet vihervasemmistoa jo monta vuotta. Sitten nauretaan kun Persut eivät pääsekään hallitukseen kun RKP romuttaa Iltalehden ja Iltasanomien suuren haaveen.

      • Höpö höpö, troIIi xD Monen vuoden ajan on Marinia nostettu jalustalle ja koristeltu laakeriseppelein. Kun Marin sai pärstänsä vogueen, valtamedia otti kaiken siitä irti. Kun Marin kävi festareilla, valtamedia otti kaiken siitä irti. Sannan häistä Iltalehti julkaisi alle kahdessa vuorokaudessa 11 ylistävää uutista. Ja ylistys ja jumalointi jatkui, ja välillä peloteltiin politiikan messiasta uhkaavalla "äärioikeistolla".

        Sannasta tuli valtamedian lemmikki. Vasta vaalien lähestyessä tilanne alkoi muuttua, ja silloin Marinkin kiukutteli, kun valtamedia ei enää lellinytkään häntä entiseen tapaan. Ja lopulta PS sai ansaitsemansa tilan ja ajan, eikä valtamedia voinut enää jatkaa harhaanjohtavaa ja yliampuvaa sannamarinismia. Demareiden kannatus putosi, ja putosi niin pahasti, että Marin joutui maanittelemaan muiden puolueiden äänestäjiä äänestämään SDP:tä. Kuvittele, lähes 25% demareiden äänistä oli muilta puolueilta ryöstettyjä, kuten Vihreiltä ja Vasemmistoliitolta. Ja siitä huolimatta tuli kokoomukselta ja perussuomalaisilta turpaan xD

        Demarit on tunaripuolue, eikä siitä ole kahta sanaa.


    • Anonyymi

      u6trjhfbg

    • Anonyymi

      On huomattu!

    • Anonyymi

      Hyvä analyysi.

    • Anonyymi

      Akat sekoittaa soppaa isolla kauhalla ja logiikka on kadoksissa.

    • Anonyymi

      Heh!

    • Anonyymi

      Hehe!

    • Anonyymi

      Kyllä

    • Anonyymi

      Jou!

    • Anonyymi

      Hehe!

    • Anonyymi

      Jup

    • Anonyymi

      Huono asenne.

    • Anonyymi

      Sdp:ssä on monta mätää omenaa esim heinäluoma🤣🤣🤣🤣🤣

    • Anonyymi

      Jup

    • Anonyymi

      Sanna on kaikkien aikojen huonoin pääministeri. Jakoi kansan ja kansan rahat etelän vetelile. Huijasi Uniperin. Häpäisi Kesärannan. Veti viivoja sieraimet levällään. Haukkui boomerit. Haistatteli puoluetovereille. Valehteli kansalle ummet ja lammet.

      Ja silti meillä on edelleen uskollinen fanilauma, joka uskoo täydelliseen virheettömään jumalattareen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      59
      5921
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4785
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4372
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4151
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3761
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2369
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      43
      2106
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      4
      1469
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1239
    Aihe