"Korjausdirektiivi" työn alla EU-elimissä!

Anonyymi-ap

Euroopan unionin hanke rakennusten energiatehokkuuden parantamiseksi etenee kolmikantaisissa neuvotteluissa, jotka käydään komission, Euroopan parlamentin ja ministerineuvoston välillä.

Kolmikantaneuvotteluja alkavat todennäköisesti kesällä ja jatkuvat syksyyn.

Komission ja parlamentin luonnosten esittämät ”pakkoremontit” ovat herättäneet huolta Suomessa.

Direktiivi pyrkii ottamaan EU-tasolle paljon päätösvaltaa jäsenvaltioiden rakennusten korjaamisesta. Sanna Marinin (sd) hallitus on ottanut kriittisen kannan joihinkin direktiiviluonnoksen kohtiin.

Myös muissa EU:n jäsenmaissa kuten Italiassa ja Puolassa hankkeeseen on suhtauduttu kriittisesti. Helsingin Sanomat arvioi hankkeen olevan ”vastatuulessa”.

3

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Halvat keinot käytetty
      Isoin ongelma komission ja Euroopan parlamentin ehdotuksissa on vaatimus rakennusten korjaamisesta tiettyihin energialuokkiin tietyssä aikataulussa, ympäristöneuvos Maarit Haakana ympäristöministeriöstä sanoo.

      Energialuokat määrittyvät kunkin jäsenmaan sen hetkisen rakennuskannan mukaan. Suomessa rakennuskanta on jo suhteellisen energiatehokasta, Haakana kertoo. Helpot ja edulliset keinot on jo käytetty.

      – Asuntojen energiatehokkuuden parantaminen monta energialuokkaa ylöspäin on paljon vaikeampaa ja kalliimpaa kuin sellaisessa maassa, missä rakennukset ovat energiatehokkuudeltaan tosi huonoja, Haakana sanoo.

      Jossain muussa maassa vaatimukset voivat toimia paremmin, Haakana arvioi.

      Suomen kanta on, että rakennuksia remontoitaisiin niiden elinkaaren näkökulmasta, ei ennalta saneltuina ajankohtina.

      – Se on vähän resurssien hukkaamista, Haakana sanoo.

      Haakana sanoo, että Suomelle riittäisi neuvoston lokakuussa saavuttama kanta. Neuvosto ei sitoisi remontteja energialuokkiin eikä velvoittaisi yksittäisen asuinrakennuksen omistajaa remontoimaan asuinrakennusta.

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🍑 ­­N­­y­m­­f­­o­­­m­­a­­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17832734F

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      From my death cold hands.
      - whinchester 357

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe