Saattepa nähdä, pian Lappajärven kunta on entinen. Tämä yltiöpäinen investointi matkailuun on suurta typeryyttä, joka ei tuota mitään.
Lappajärvi on pian mennyttä
Anonyymi-ap
502260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Eivät nämä päättäjät asu Lappajärvellä. Viis ne veisaavat vaikka Lappajärvi menee konkurssiin.
Lapsiin ja lapsiperheisiin kannattaa satsata, ei Nykälänniemeen enää yhtään. Nykyiset koulut pitää säilyttää ml. Itäkylä.
Just näin!
Itäkylän koulun säilyttäminen ei tuo kunnalle muuta kuin lisäkuluja 100.000€/vuosi.Turha jäädä roikkumaan menneeseen,maailma muuttuu,on pysyttävä mukana.Tuulivoima rakentamisen vastustaminen vie Lappajärven kohti liitosta,se on varma asia
Kyläkoulujen hyötyjä ja arvoja ei voi rahassa mitata. Lappajärvelle kuuluu 2 pienempää kyläkoulua.
Mitä arvoa on sellaisella kyläkoululla joka on käyttökiellossa suurimmalta osalta ja lähivuosina oppilasmäärät tippuvat alle 20oppilaan
Koululaisten määrän ennusteet ovat olleet Itäkylän osalta alakanttiin jo vuosikymmeniä. Myös lisäkuluja ei käytännössä tule kunnalle koulun säilyttämisestä Itäkylässä, oikeastaan päivastoin.
Kunnan yksi harvoista lakisääteisistä tehtävistä on järjestää opetus ja koulutilat. Kunnan tehtävät vähenivät huomattamasti tämän vuoden alusta kun sosiaali - ja terveyspuoli poistui. Ei ole iso asia hoitaa itäkylään koulua, monta vuotta velttoiltu jo asian kanssa. Nyt ei kunnassa hommat enää paina.
Siksi järjestämme Itäkylän koulun kuntoon.
Ainut johon Lappajärvi menee on Kauhava.Eikä siihen mene kauaa.
Sähkölentokonekenttä Kauhavalle ja Kauhavalla Suomen pääradan rautatieasema. Siksi Kauhavan suuntaan yhteistyötä yhä enemmän.,
suuntaus on oikea.
ne on siellä, mitä tekemistä niillä olisi kuntaliitoksen , se yhteistyö ei kovin kummoista ollut kauhavan kanssa jos oikeasti muistelee niitä aikoja , kaikki mahdollinen lopetettiin .
Seurakunta valitsi yhteistyökumppaniksi mielummin vimpelin ja alajärven, evijärvi valitsi kauhavan. Seurakunnan valtuutetuista lähes kaikki oli keskustalaisia. Kunta menee perässä, liitossuuntaa ei voi enää vaihtaa. Lappajärveläidten kirkollisvero tilitetään jo alajärvelle.
Ei seurakunta valinnut mitään. Seurakunnalle saneltiin. Seurakunta olisi halunnut olla itsenäisenä.
no seurakunnan hallinto omalla toiminallaan aiheutti liitoksen .
Seurakunnan valtuutetuilta ja henkilökunnalta kysyttiin liitossuuntaa, valinta oli alajärvi, Neuvoston päätös oli, että liitytään alajärveen. Tämä päätös on uutisoitu myös lehdissä. Valtuuston kokouksessa lähes kaikki neuvoston jäsenet käänsivät takkinsa ja halusivat että seurakunta säilyisi itsenäisenä. Tämä ei ollut enää kuitenkaan mahdollista. Kukaan ei kannattanut liittymistä kauhavaan.
liitos kauhavaan.
Voisin mennäkin Kauhavalle, mutta mutta se lentokenttä. mahdolisiman kauvaksi Kauhavasta.
Kunta osti vanhan osuuskaupan ja perusteli ostoa, että sinne tulee 7 yritystä!. Missä ne yritykset nyt on mitkä sinne piti tulla? Nykyisillä vuokralaisilla ei edes käyttömenoja saada katettua. Lisää näitä typeriä rahan reikiä, niin itsenäisestä kunnasta on vain muisto.
Kunta osti vanhan osuuskaupan, koska KPO sanoi, että se ei muuten rakenna uutta S-markettia. KPO ei olisi kuitenkaan aloittanut välittömästi uuden kaupan rakentamista, vaan vasta vuosien päästä. Mutta KPO sai puhutuksi Alkoholiliikkeen osaksi uutta liiketilaansa, ja siksi rakentaminen alkoi nopeasti.
Nyt ne rahat jotka saadaan kun Osuuskauppa myydään takaisin KPO:lle sijoitetaan uuteen perustettavaan kehitysyhtiöön nimeltä Lappajärvi Invest.
Kuntaa vietiin 6-0 🤣
Rakentaako tämä kehitysyhtiö Invest uuden koulun itäkylään vai lakkauttaako se entisetkin
Uusi koulu on tarpeellisin rakennuskohde Lappajärvellä.
Ei rakenna,lakkautuksesta on päättänyt edellinen valtuusto
Sulla on vanhaa tietoa. Osuuskaupan kiinteistökauppa peruttiin jo kauan sitten.
Aloitetaan liittymisneuvottelut Alajärven kanssa.
Siitä vaan jos on valtuudet
Sellainen ei käy ollenkaan, alajärvi liitos nimittäin.
taitaa lopulta käydä samoin kuin seurakunnan touhussa , jos jatketaan samaa investointi tahtia,puututaan korkemeammalta taholta
Itärannalle pitää rakentaa kuitenkin uusi koulu, mutta sillat ja laiturit ovat turhia virheinvestointeja.
Ei tartte.Meillä on liikaa jo nyt koulutiloja
Pitää sinne rakentaa uusi koulu.
Senkun rakennat ,mitä sinä täällä nariset
Nissiläinenkö siinä valittaa?
En tiedä kuka valittaa, mutta ei ketään lappajärveläistä pitäisi kaiken järjen mukaan haitata yhtään, vaikka koulu itäkylässä säilyy.
Itäkylän koulu suljetaan viimeistään syksyllä 2024.Ainoa oikea toimenpide.
150.000€
Pitääkö tämä ymmärtää niin, että lapset ovat joillekin ihmisille vain kuluerä.
Ei haittaa. Antaa mennä vaan.
Tässä kouluasiassa ei ole kyse siitä että kunta ei arvostaisi lapsia vaan päinvastoin.Haluamme tietenkin että lapset saisivat käydä koulua hyvissä olosuhteissa mitä Itäkylän koulu ei voi enää tarjota.Siis reippain mielin kohti kirkonkylän uutta koulua,missä opetustilat ja Lappisareena tarjoaa erinomaiset tilat
Siis kuntahan tässä ei halua tarjota itäkylän lapsille koulutiloja enää itäkylässä, vaikka oppilaita on riittävästi. Kirkonkylässä on koulu kirkonkylän oppilaille, mutta ahdastahan siellä on, jos itäkylän lapset kuskataan sinne. Miksi ihmeessä pitäisikään ryhtyä joka päivä kuskaamaan, kun omassa kylässä on koulu.
Ei aloitusta vaan ajakohtaista myllyjä ei saa tulla 1905 2025 on kohtalon päivä jos tulevat pilaantuu asuinympäristö ja lupnto ja matkailurahat viemäriin valuvat järkeä päättäjille ja myyllymyönteisiä ei tervehditä enää
Luonto ja matkailu elpyy tuulivoimaloiden ansiosta tuntuvasti, kuten nyt on nähty jo yli 20 vuotta, ettei mitään matkailua ole ollut, eikä tarvita enää kettutarhoja pilaamassa luontoa ja matkailua.
99%:a kuntalaisista tukee tuulivoimaloita, vain muutama äänekäs örisee jotain olematonta höpinää.
Turkistarhoja ja tuulivoimaloita tarvitsemme, sekä teollisuutta. Matkailijatkin saavat tulla täällä käymään.
Se on matkailuun uskominen mantra ensin kehutaan maisemia ja sitten päinvastoin kun piti saada myllyt sekopäistä olis edes jompaakumpaa toivottavasti myllyhaihattelut on Veanteessa iäisesti
Kauhavalla on tilikaudelta ylijäämää 4,3 miljoonaa .
No nythän niillä olisi hyvä tilaisuus maksaa velat lappajärvelle.
Ai mitkä???