Italiaan rakennetaan Venetsian tulvaportteja....Kiitos Marin ja SDP suomen alasajosta.Vasemmistoliitto ja Vihreät keskustan ohella avittivat suomen ennennäkemättömään tuhoon.Syntyvyys tippuu joka vuosi yhä enemmän, miksiköhän? Johtuisikohan Palkoista ja verotuksesta ja perseelleen menneestä Sotesta?
Marinin jakamilla 7.2 miljardilla
Anonyymi-ap
101265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 101
Vanhimmat
Marin oli silloinkin kyllä bilettämässä kun EU antoi nää rahat Italialle !!
Textarilla jauhopöllyissä onnistuu, lähetti varmaan peukkua
Pisti pikkupeukun niin ei piippaa muilla🤣
Kusettajilla on URA eu:ssa, matilla ja maijjalla suomessa, Velka-Suossa !
t. haans
No rahoja ei ole lapioitu mihinkään.
No voi voi. Minkäs peukun eduskunta laittoi tulos jaa 188 ei 8
Alottajalla ei kiúitenkaan ole tietoa että mitä Katainen-Sipilöijä-persujen jakamilla yli 100 miljardilla eli 100 000 miljoonalla tehtiin?-
... tiedossa on vaan että yhtäkään työpaikkaa eli kymmenien miljardien yritystuilla luotu kokoomus-hallitusten aikana ...
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17834604d
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ei Marinilla tuommoisia rahoja ollut. Eduskunnan enemmistö tais päättää 2/3 enemmistöllä, kokoomuskin hyväksyi.
Mutta kuka täällä mitään koskaan oppii.
Näinpä juuri. Persut ei vieläkään tiedä että eduskunta määrää. Ja kun demareita ei ollut 188 niin kyllä siellä moni muukin jaa nappia painoi.
Muut oppii, persut ei.
Muut oppii, viherkommariinit ei ikinä..
... oppii ?
Putinin suomi24-porvari-nato-natsitiltuja jotka ruplapalkalla täällä tekee vihapuhetta Marinina ja SDPtä , ay-liikettä ja Suomen kansaa vastaan ne ovat...
pelkkää aivopesua tekevät...
Vedenpuute on aika kauhea Pohjois-Italiassa. Oletteko nähneet kuvia Garda-järveltä?
Juokoon kustaan
Ei kusta juo kuin te salaliitohullut
Miten Garda järven vesitilanne liittyy tähän? Pitääkö jo Suomen järvien vedetkin kuskata Italiaan.
Voi jospa Garda-järvi viinaksi muuttuisi...
Eduskunta päätti, eli persutkin olivat päättämässä rahojen jakelusta.
Et siis hyväksy punavihreiden holtitonta holtittomuutta, kun syytät siitä syyttömiä.
Persut eivät estäneet pakettia, joten syytä on heissäkin.
Ne äänesti vastaan. Se Tynkkynen luki aamuyöllä punahilkkasatuja. 2/3 enemmistöllä se hyväksyttiin
Näinpä 188- 8.
Mitä holtittomuutta ?
Aivan. Sillä 8 vain äänesti vastaan. Tietääkseni persuja oli oppositiossa paljon enemmän.
Tynkkyselle sadut ovat tärkeitä
Tuo oli pelkkää teatteria, että muka vastustivat.
Jos olisivat oikeasti vastustaneet, niin olisivat pitäneet puheita niin kauan, että pakettia ei enää EU:ssa olisi ehditty hyväksyä.
Pelkkää teatteria oli koko vastustus. Ja tyhmempään kansanosaan meni täydestä.
No eihän tässä nyt mitään olla alasajettu. Marinin vastaiset kansanviholliset vaan paisuttelee ja valehtelee. Sanna oli paras pääministeri ja nyt suomen paras poliitikko.
Ei ole mitään alasajettu? Kokeileppas katkaista käsi ja mene sairaalaan kertomaan siitä...kuinka nopsaan pääset hoitoon, 3 päivän päästä vai viikon? Siinä sulle sotea ja hyvinvointia...
Jos on kiire niin mene johonkin pörriäiselle. Nehän kuulemma ratkaisee kaikki ongelmat.
Samana päivänä. Kaks kertaa olen käynyt tk-päivystyksessä, toisella kerralla meni kolme tuntia, toisella 1,5. Siis vuoden sisällä.
No, menee siihen kuvaukseen joku aika. Sitten odotetaan kirurgia katsomaan, pitääkö leikata vai kipsataanko. Sanoisin, että ruuhkasta riippuen voi mennä muutama tunti.
Kyllä.
Pääset heti päivystykseen ja sisään.
Ja kyllä vakavissa asioissa pääsee päivystykseen heti kunnallisessa.
No sulla ei ollutkaan akuutti hätä.
Sanna biletti kun fortum oli myrskynsilmässä. Montako miljardia siinä meni.
..vähintään 10....pikku juttu juu....
Sanna ei ollut sen puole ministeri
Älä horise
Riikka Purra sikoo ensi töikseen kysyä Euroopan mailta montako miljardia kukin haluaa, piikki on auki
Riikka jatkaa Sannan aloittamaa hyvinvointiyhteiskunnan tukemista, ei sen aina tartte olla suomi jonka asioita suomen hallitus ajaa, kunhan vaan joku tarttee rahaa, mitä enempi rahanreikää se helpommin miljardit irtoaa käyttöön.
Mä voisin rakentaa jäähalleja, valtameri risteilijöitä ja maailman suurimpia lentokoneita, ehkä maailman suurimman lentokentän suomeen.
Vain rahoitus puuttuu, mutta Riikka hoitaa.
Mutta Moottoriratoja en rakenna, suomeen.
Petteri ja Riikka leikkaa ensitöinään eläkeläisiltä 6 miljardia euroa.
Höpö, höpö. Mariini jakoi velkarahaa ympäri , ämpäri. Mariini lenteli helikopterilla, ja viskoi rahaa ihmisten niskaan. Moni Afrikkalainen on ihan musta, kun on saanut rahasäkin päälleen.
Seuraava hallitus ottaa ne velkarahat takaisin tai ainakin lopettaa velkarahan jakamisen.
Näin on.
Ja työttömiltä ,terveyskeskuksesta ,asumistuesta ym . On valetta ette kuuden miljardin säästöt näy juuri missään.
Älä puhu paskaa tollo. Eduskunta äänesti 188- 8 joten kyllä siellä moni persukin painoi jaa nappia.
Persut ja kannattajansa ovat suuria, mutta tyhmiä lapsia, jotka uskovat juuri tuollaisia juttuja. Eihän kukaan muuten persuja äänestäisikään.
Ei heitellyt yhtään.
Yleisellä rahan jakamisella niin kotimaahan kuin ulkomaillekin Marin ansioitui!
Kaikki velaksi tietenkin! Ei käynyt mielessä onko valtiolla varaa siihen vai ei!!
Ja katso, kansa oli erittäin ihastunut!!
Sipiläkin leikkasi ja otti velkaa. Miesmuisti taitaa olla vaan kolme viikkoa.
Minä muistan vielä sen halpaa bensaa -lupauksen!
Ruotsi toteutti jo sen bensa lupauksen. Jokainen tietää, että perussuomalaiset haluavat alentaa liikkumisen kustannuksia. Riittääkö siihen saatu äänimäärä ja noin miljoonan suomalaisen kannatus? Jos 80% vastustaa, niin hankalaa on.
Entäpä maahanmuutto. Alapesu on lähettänyt kutsuhuudon Eurooppaan uimalla tulleelle moniosaaja porukalle. Niitä löytyy Kreikasta, Italiasta ja kanaalin rannoilta. Porukka hinkuaa Suomeen ja marssi on alkanut kohti Närpiötä, jonne ensimmäinen miljoona osaajaa majoitetaan. Koska perussuomalaiset vastustaa mutta 80% puolueista haluavat nämä osaajat Suomeen on tulos selvä. Varsinkin, kun yksikään Euroopan valtio ei niitä osaajia halua, vaan haluavat ne heti pois maastaan.
Taasko persu olet koko kansa.
Eikä tule nytkään. Ellei maailmanmarkkinahinta laske dramaattisesti. Persun käskyllä ei onnistu.
Tulee muuttajia persuista huolimatta. Noin 1400 nyt alkuun. Jotka yrittäjät on itse rekrytoineet. Tuskin ovat vihervasureita.
Nytkö Marin jo päätti sitten senkin, minne EU tukirahansa antaa? Jos tukipaketista olisi kieltäydytty, emme olisi saaneet itse sitäkään, minkä saimme.
Tukipaketista ei ole maksettu EU:lle vielä mitään, joten se ei ole lisännyt velkaamme eikä aiheuttanut puutetta millään tavalla. Sen sijaan mekin saimme rahaa lisää tukipaketista ja ilman sitä velkaa olisi nyt varmaankin enemmän.
Mutta mitäpä persut mistään tajuaa. Kiljua ehkä osaa keittää, ja katsoa Pasi Viherahon Youtube-videoita. Alaikäisilläkään ei ole äänestysoikeutta, miksi persuilla on?
Ei ne tajuakaan.
Persu osaa myös lukea seiskan juoruja. Paitsi sitten kun seiskan rottatoimittajat alkaa kuoria Purran salaisuuksia ja vahtia pensaassa näkyykö Purran persvako. Silloin seiska vasta muuttuu roskalehdeksi.
Noin siinä käy.
Jos pitää valita Venetsian säilyttämisen ja jonkun savo-karjalan "kaupungin" kerrostalohelvettien putkiremonttien välillä, niin rahat Italiaan.
EU:n kokonaistulot olivat yhteensä 240 miljardia euroa. Tästä valtaosa eli 159 miljardia euroa oli jäsenvaltioilta kerättäviä omia varoja eli tuloja, joista vajaat 90 prosenttia siirrettiin unionille kansallisten talousarvioiden kautta.
Juuri noin.
Suomi maksoi viime vuonna EU:lle yhteensä 2,536 miljardia euroa. Suomen maksut kasvoivat toissa vuodesta yhteensä 217 miljoonalla eurolla.
vasenmistolaiset väittävät suomen hyötyvän eusta, vaikka luvut on pakkasella,
Ai jaa. Ettekö kokoomus ei ?
Älä jaksa
Suomen saamat tulot EU:n talousarviosta muodostuivat pääosin
maatalouden suorista tuista ja kehittämisestä (903 miljoonaa euroa eli 56 prosenttia Suomen saamista tuloista)
Euroopan aluekehitysrahastosta jaettavista tuista (176 miljoonaa euroa eli 11 prosenttia)
EU:n tutkimuksen ja innovoinnin puiteohjelman (Horisontti Eurooppa) rahoituksesta (170 miljoonaa euroa eli 11 prosenttia).
Eli ihan hyvin.
Kansallisilla rahoitusosuuksilla mitattuna unionin suurin rahoittaja oli Saksa (33,2 miljardia euroa). Seuraavina tulivat Ranska (26,4 miljardia euroa) ja Italia (18,1 miljardia euroa).
Suurimmat nettosaajat suhteessa bruttokansantuloon olivat viime vuonna Kroatia (3,08 prosenttia), Liettua (3,05 prosenttia) ja Unkari (2,89 prosenttia). Asukasta kohden laskettuna Baltian maat valtasivat kärkisijat: Liettua (584 euroa asukasta kohden), Viro (563 euroa) ja Latvia (481 euroa).
https://valtioneuvosto.fi/-/10623/eu-jasenyys-maksoi-viime-vuonna-suomelle-175-euroa-asukasta-kohden
tässä vielä linkki
Kalliiksi käy jäsenyyt eussa. Saatavia on niukasti.
Mitähän varten tanskalaiset ja ruotsalaiset ei valita pätkääkään, mutta persulaiset Suomesta valittaa alvariinsa?
Voi teitä. Voivoi.
No mitä luulet. Katkeruus omasta elämästä ,koulupudokkuus ,päihteet. Siinä se
Ei tarvii näyttää rajalla passia - PASSIA!
Venäjä ottaa Fortumin omaisuuden haltuunsa.
Venäjämielisten sipilistien ja perskokkareiden viimeisin saavutus.
Tällaista on Suomen taloudenhoito,onneksi nyt tulee muutos.
Mikä muutos tulee? Sinulta köyhältä vaan viedään "jalat alta" hehhehhehhehhe
Tulee. Menee ne perunankuoretkin. Jos se on kivaa ,niin olkoon.
Ja asunto.
SANNA MARIN KUUSIVUOTIAAN JÄRJELLÄ, SIJOITETTAVA LASTENKOTIIN.
Kerrot siis oman diagnoosisi.
Taitaa nyt vaan olla niin, että et saa Sanna Marinista itseäsi tyhmempää millään ja hänen kyvykkyyden ja sinun luuseriloisijan välillä on valovuosien ero.
Vieläkö sinua pölhöpopulisti itkettää Marin, nyt voit vaihtaa ääntä kellossa ja itkusi kohde on oikeasti Orpon ja Purran hallitus jatkossa. Siitä olen satavarma.
Minä myös
Hauska nähdä, miten Suomen maksuosuus KEHITTYY, kun sinipersujen aikaan Suomen maksut EU:lle tuplaantuivat.
Kerrotko meille kaikille persutalousnero, että mistä kassaholvista Marin nuo 7,2 mrd otti.
Ehkäpä sinne on jäänyt tulevalle pääministerille Orpolle ja eteenkin valtionvarainministerille Purralle rahaa, jota he taas voivat jaella mielin määrin!
Kun syntyvyys tippuu, on siihen vikana vain eunukeiksi muuttuneet, kaljaa ryystävät persumiehet ja persujen valasnaiset, kokoomuslaisten lapset on nykyään nelijalkaisia, ei tarvitse lapsilisiäkään jakaa ja siihenhän Petterikin pyrkii.
Persuhallitus olisi myös jakanut rahat Italian ketkuille.
Turha teidän on valehdella, että olisitte muka tehnyt toisin.
Vaihtoehdot Suomelle oli maksaa tai erota EU:sta.
Kerrotko vielä vaihtoehdot?
Kuinka moneen kertaan te kirjoittajat aiotte käyttää nuo rahat? Niillähän on jo ostettu jääkaappeja kreikkalaisille, remontoiru italialaisten vanhat asunnot ja espanjalaisten vesijohdot!
Varsinkaan kun rahaa ei ole lapioita mihinkään.
Ne rahat käytetään yhtä monta kertaa kuin vastaavasti maahanmuuttokuluihin ja kehitysapuun menevät roposet sijoitetaan kaikkeen muuhun mahdolliseen, millä Suomesta tehdään paratiisi. . :)
188- 8 oli eduskunnan äänestys. Pelkkä Sannako siellä äänesti ?
Niin. Se on surullista kun persut ovat niin tietämättömiä. Ne on kuin joku sairas uskonlahko.
Mut ne lupasi tilata meiltä tuotteita.
Nyt tähän voisi listata ne hankinnat:
-
-
-
...
Sote muokkautuu ajan kuluessa.
Persujen vuoro jakaa EU:n sosiaaliseen ilmastorahastoon, mutta toki urpo eroaa Eu:sta, kun persut vain niin haluavat.
Järjetöntä touhua koko Marinin hallitustoimet.
Ei kait noita Suomi yksin maksanut, vaan ne tuli EU:n yhteisestä kassasta.
Tiedoksi 188-8 jankuttajalle, yksikään persu ei painanut jaa nappia
Eikä olis muuttanut lopputulosta vaikka kaikki persut olis painanut ei nappia, muut olivat maanpettureita
Aloituksen otsikko on suoraa valehtelua, Suomi ei ole antanut Italiaan senttiäkään valton rahaa, eikä Marin ole päättänyt edes osallistumisestamme yhteisvastuulliseen pakettiinkaan.
Voin pyytää poistoon, mutta tiedän, että ylläpito ei poista. Ylläpito ei ole koskaan poistanut yhtään ainoaa avausta, jota olen pyytänyt poistoon, olivat ne olleet miten valheellisia tahansa. Sen sijaan aivan totta olleita avauksia kyllä on poistettu, jos ne ovat koskeneet jotain oikeistopoliitikkoa tai oikeistopuoluetta.
Suurin osa ihmisiä pitää Suomi 24:ää aivan pelkkänä kaatopaikkana, mutta osa ihmisistä tosiaan uskoo täällä kirjoittettua roskaa ja sehän näkyi vaalituloksessakin.
Suomi 24:n säännöissä kai on, ettei väärää tietoa saa levittää. Perusteet poistamiselle siis ovat olemassa.
Aloitus on valetta. En ole nähnyt Marinia koskaan kiinni lapionvarressa.