Olen siinä käsityksessä, että sähköpotkulaudan pitää väistää jalankulkijaa jalkakäytävällä. No nyt kävelin ostosteni kanssa jalkakäytävällä, niin siinä seisoi sähköpotkulauta, eikä se mitään väistänyt. Tönin sen sitten pois siitä jalkakäytävältä ja jatkoin suoraan kulkuani.
Kuka teki väärin? Sähköpotkulauta vai sen hylännyt kuljettaja?
Eikö sähköpotkulauden pitäisi väistää jalankulkijaa?
24
247
Vastaukset 24
- Anonyymi
Noita hujanhaisia skuutteja varten pitäisi kehittää sopiva räjähdyspanos.
Vai pitäisikö olla tupla: ohjauslaitteisiin ja moottoriin.- Anonyymi
Niitä on kuullun mukaan päätynyt melkoinen määrä Kulosaaren sillalta mereen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niitä on kuullun mukaan päätynyt melkoinen määrä Kulosaaren sillalta mereen.
Hesalla on varaa törsätä mutta köyhille ei riitä apua.
Tuhoutuukohan hesa pian? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hesalla on varaa törsätä mutta köyhille ei riitä apua.
Tuhoutuukohan hesa pian?Ei siinä törsätä vaan kyseessähän on ruotsalaisomisteiset laitteet joilla ruotsalaisfirma tuli tekemään suomeen tiliä.
Mereen laitteita heittelevät ovat ilmeisimmin samanlaisia pikku nilkkejä, jotka aiemmin kivittivät Kulosaaren metroaseman suuret lasi-ikkunaruudut paskaksi.
Onneksi nuo kotikasvatusta saamattomat nulkit jäivät silloin kiinni, ja laskuahan tuli useita kymmeniä tuhansia.
Inhottavia ja tyhmiä nilkkejä. Nulikoita. Kotikasvatusta saamattomia nulkkeja. - Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17834767a
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Pysäköinti sallittava vain osoitettuihin paikkoihin joita taajamissa oltava alle kilometrin välein.
- Anonyymi
Skuuttikuski pysähtyy kun heittää renkaan eteen tyhjän pullon...
- Anonyymi
Skuutista tulee mieleen se eläin. Saimaan norpan näköinen. Skuutti on tuolle skootterille huonosti soveltuva nimi.
- Anonyymi
Onko niissä ilmarenkaat ?
Pyörätuoleihin saatiin jo kauan sitten sama ajomukavuus umpirenkailla.
- Anonyymi
Siinäpähän ajelevat,en väistä.Saavat ajella päin,110kg on massaa vastassa.
- Anonyymi
Tuo nyt on yleistä kaikille nuorille.
Esimerkiksi kävellään rinnakkain eikä kukaan väistä (uskalla väistää ettei mene uskottavuus?)- Anonyymi
Kolme (3) hilpeää tyttöä yhdellä laudalla ajeli täällä loppuviikosta.
"Kuka teki väärin? Sähköpotkulauta vai sen hylännyt kuljettaja?"
Koska kyseessä oli ilmeisesti parkkeerattu sähköpotkulauta, väistöoikeus oli kävelijällä mikäli hän oli normaalin näön omaava ihminen.- Anonyymi
Nuo skuuttiohjukset pitäisi oikeastaan kieltää mutta ainakin nopeus rajoittaa 10km/h:ksi
- Anonyymi
Käyttäjän turvallisuutta lisäisi myös jos pyörät olisivat vähintään 15-tuumaiset
- Anonyymi
Potkulaudan saa pysäköidä minne tahansa paitsi kaupan oven eteen tai ajotielle. Kävelijä aina väistää, oli liikkuva tai ei liikkuva pyöräilijä, koska se ei voi turvallisesti lähteä väistelemään. Toisen pyörän siirtely on rikos, joka on luvaton haltuunotto.
- Anonyymi
Helsingin kantakaupungissa pysäköinti sallittu vain merkityissä pysäköintiruudussa
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009540181.html
- Anonyymi
potkulaudalla ei uskalleta ajaa selvinpäin niin jälki sen mukaista,
- Anonyymi
Sähköpotkulauta on ravintola illan päätteeksi halvempi kuin taksi, joten jokainen perseaukinen kantasuomalainen ottaa tuon ajokikseen, koska suomalainen on jo lähtökohtaisesti perseaukinen.
Miksi suomalaisella rahaa olisi? Työttömiä luusereita jotka ostavat vain ruokansa keskusliikkeiden ruokakaupoista.
- Anonyymi
Ei. Sähköpotkulaudalla saa aina ajaa persuja kohti. Persu ei ole ihminen.
- Anonyymi
Sähköpotkulaudalla ei saa ajaa jalkakäytävällä niin kuin ei polkupyörälläkään, jos ei ole alle 12:sta vuotias. Pitää ajaa ajoradan reunassa jos ei ole merkattua pyörätietä. Monet eivät ymmärrä tai halua ymmärtää asiaa. Toinen ikävämpi puoli on vahingon korvauksessa jos jotain sattuu, niissä kun ei ole pakollisia vakuutuksia. Poliisi antaa tapahtumasta sakon jos kuski jää kiinni. Vahingonkorvaukset puidaan oikeudessa. Jos kuski on varaton ja haluton maksamaan virheestään, niin uhri jää yleensä vailla korvausta. Valtiokonttori ei enää korvausia maksa vaikka tekijä saisi vankeutta tai joutuisi pakkohoitoon.
- Anonyymi
Helsingissä 18 000 skuuttia. Jo riittää, kaikki takaisin omistajilleen tai mereen.
- Anonyymi
Kannustukseksi sadan euron palkkio kun todistetusti romuttaa tuollaisen.
- Anonyymi
Jos joku potkulautakaahari tulee liian lähelle kurvailemaan, niin minä työnnän vakiona niille harjanvarren pinnojen väliin.
Siihen loppuu häirikköskuutin meno, kuin kanan lento, kun sälli on nokallaan asfaltissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6141600Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44867Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl485739Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12711- 45652
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30556- 32523
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160494