Jotku harvat politikot viilaa omaan linssiin.

Anonyymi-ap

Nyt on kuulemma vähentynyt kiinnostus toimittaa sopivia ammuksia Ukrainaan eripuolelta eurooppaa, tästä on juuri kyse siis siitä ettei euroopalla olisi käytännössä mitään erikoisempaa kiinnostusta toisten maiden auttamisessa tilanteessa kun asian pitkittyyn ja mutkistuu.
Tapahtuuko sitten Ukrainassa miten hyvänsä, niin hyvinki mahdollista jopa joidenki vetäytyä enemmissä määrin Ukrainan ammusten toimituksista, se on se järjettymyys kun ei riittövän hyvin osata edes UKRAINASSA niitä käyttä joissain tilanteissa (niinkö on?)?
Pahinta tässä on se tuhlaileva politikko Suomessa joka läheyksessä heikentää puolustustarviikevaratoamme kun lähettää tavaraa Urainaan. On jo hyvin paljon näyttöä siitä ettei ainakaan nyt Euroopan jäsenvaltioilla olisi käytännössä kykyä erikoisempiin tukitoimiin sotatilassa. Käytännnössä ei olisi NATO:n tuomaa tehokkuutta? Oletettavasti myös USA:n kyky merkittäviin tukitoimiin olisi pienepää kuin parhaimmillaan ollut Ukrainaan, miksikö, siksi kun tyypillisesti USA:ssa taloudellinen tilanne ratkaisee soditaanko enää edes euroopassa?

1

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

        KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        391
        4346
      2. Kuka on mystinen heppamies?

        Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
        Kotimaiset julkkisjuorut
        116
        1655
      3. Muutto ei ratkaise mitään.

        Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
        Ikävä
        135
        1474
      4. Jäätävä epävarmuus

        Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
        Ikävä
        72
        1220
      5. Perjantaita!

        Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
        Ikävä
        72
        1037
      6. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

        The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
        Tv-sarjat
        15
        1036
      7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

        Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
        Suomalaiset julkkikset
        12
        967
      8. Ainakin hän on elossa

        ehdin jo huolestua.
        Ikävä
        38
        930
      9. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

        Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
        Ähtäri
        60
        915
      10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

        Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
        Ikävä
        65
        911
      Aihe