Vaikka haluaisivatkin tietyin ehdoin, niin eivät pääse. Jossain luki, että Kokoomus on jo kauan sitten, ennen vaaleja päättänyt, että seuraavaksi mennään Persujen kanssa hallitukseen. Marininkin lausunnoista saa sen kuvan, että se olisikin aika erikoista, jos demarit olisivat Kokoomuksen kanssa samassa hallituksessa. Ja Persujen kanssa yhteistä säveltä ei löydy myöskään.
Myös Häkkäsen esiintyminen Yle1:llä vain vahvisti sen, että hallistupohja on jo kyllä tiedossa, vaikka valkoisia suusta tulikin SDPn suhteen. Kokoomus ei vain sano sitä suoraan, koska kaikkia puolueita tarvitaan sovinnolliseen yhteistyöhön. He huusivat 4 vuotta Marinin hallitukselle, mutta peräänkuuluttavat nyt sovintoa kaikkien kanssa, vaikka ansaitsisivat kyllä samalla mitalla takaisin.
Jukka Lindströmin Kovan päivän illassa tuli selväksi, että Kokoomus on 6 miljardin sopeutuksesta antanut itsensä kanssa ristiriitaisia lausuntoja, joten se 6 miljardia tuntuu olevan vain keino saattaa SDP ulos hallituksesta. Sen jälkeen, kun on porvarihallitus kasassa, saadaan varmaan kuulla, ettei nyt ihan 6 miljardia sentään 4 vuodessa tarvi sopeuttaa.
Katsokaa vain. Niin siinä käy.
Myös Häkkäsen esiintyminen Yle1:llä vain vahvisti sen, että hallistupohja on jo kyllä tiedossa, vaikka valkoisia suusta tulikin SDPn suhteen. Kokoomus ei vain sano sitä suoraan, koska kaikkia puolueita tarvitaan sovinnolliseen yhteistyöhön. He huusivat 4 vuotta Marinin hallitukselle, mutta peräänkuuluttavat nyt sovintoa kaikkien kanssa, vaikka ansaitsisivat kyllä samalla mitalla takaisin.
Jukka Lindströmin Kovan päivän illassa tuli selväksi, että Kokoomus on 6 miljardin sopeutuksesta antanut itsensä kanssa ristiriitaisia lausuntoja, joten se 6 miljardia tuntuu olevan vain keino saattaa SDP ulos hallituksesta. Sen jälkeen, kun on porvarihallitus kasassa, saadaan varmaan kuulla, ettei nyt ihan 6 miljardia sentään 4 vuodessa tarvi sopeuttaa.
Katsokaa vain. Niin siinä käy.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Niin Orpo pitää lupauksensa rikkaiden veronalennuksista !! SDP ei sitä hyväksy , eikä SDP mene persunatsien kanssa hallitukseen !!
Ei onneksi. Eikä keskusta.
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17836627J
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Joku lehti kertoi, että jossain pippaloissa on juhlahumussa joku paljastanut, että Kok-Persu-symbioosi on päätetty jo aikaa sitten.
Joku kertoi, että vaalituloskin oli selvä jo ennen vaaleja, mikä varmaan pitää paikkansa, kuten sekin, että keskustan alamäki johtuu Juha Sipilän läsnäolosta Annika Saarikon takana. Annika tätä ei ole tajunnut, kun se tuntui niin hyvältä.
Se voi olla
Ei tietenkään kannata lähteä ja suostua lähteä hallitukseen joka kurittaa tavallista ihmistä ja antaa verohelpotuksia ja lahjoja rikkaille ja voittoa tuttaville suuryhtiöille.
Muistakaa kuinka Sipilän jälkeen kansaa oli kupattu ja Suomen nousua hidastettu vain porvarihallituksen tulonsiirroilla rikkaille ja mm. kunnan hoitajien lomarahojen poistolla ja kikyillä, siinä meni kannatus koko puolueelta ja jatkuu.
Tajusit väärin. SDP ei pääse hallitukseen, koska se pelataan ulos tällä 6 miljardin sopeutusväitteellä.
Ei pelkästään 6 miljartia, vaan myös persut ei sovi demarien hallitukseen, mikä tekeekin jo vähän enempi mitä 6 miljardia miinusta Suomelle.
Hyvä SDP ja KESKUSTA.
Leikkauksia luvassa tavalliselle ihmiselle.
Jos verohelpotuksia rikkaille, se on persujen sukellus edessä
Niin, kyllä tämän hallitusjakson jälkeen Persujen kannattajille selviää, kenen puolella Persut oikeastaan ovat.
Nauttikoot nyt sitten tämä neljä vuotta, koska sen jälkeen heidän kannatus on varmasti nolla. Koska Persuja äänestäneet ovat monet pienituloisia, tukia saavia suomalaisia.
Pahoin pelkään ja tiedän ihmisten olevan vietävissä ja kun taas ja edelleen on polttoaineen hinta korkealla, niin ei persujen tarvi muuta kuin luvata laskea polttoaineen hintaa, niin suosio on taattu, sillä tunnetusti keskivertoihmisen muisti on keskimääri keskiviikon mittainen.
Ja se tulee vääjäämättömästi
Toivotaan että hallitus kaatuu syksyllä.
Aivan.
Totta kait se on tiedossa, kuten tuli myös selväksi, että Suomen taloustilanne ei ole läheskään niin huono mitä ennen vaaleja rummutettiin.
Kokoomus ja P ässä saanut näyttää mihin kykenee, eikä Sd kannata mennä tulevaan äärioikeisto hallitukseen, vaikka kokoomus kuinka maanittelisi.
Kokoomukselle tulee kalliiksi muodostaa hallitus P ässän kanssa, mutta ei haittaa, sillä rahaa on ja lisää saa Suomen kansalta!
Ja taas kohta uudet vaalit
Vai ei demarit "pääse" hallitukseen?
Joskus tuo sana "pääseminen" voi olla ihan väärä sanakin, eli jos KOK politiikka on sellaista mitä SDP ei aio toteuttaa, ei siinä ole tietenkään mistään pääsemisestä kysymys kun hallitukseen osallistuminen on mahdotonta.
Nyt näyttäisi olevan KOK ja PS aika alkaa kantamaan vastuuta kaikista niistä lupauksistaan mitä ovat vaaleja ennen äänestäjille esittäneet.
Pakkoruotsikin olisi ihan hyvä jo saada pois.
Sikäli kuin Keskusta ja SDP tulee olemaan oppositiossa, ei Petteri Orpon hallituksella tule olemaan mitään kissanpäiviä, siinä on oltava päätösten tekemisessä varsin tarkkana, muutoin alkaa välikysymyksiä osumaan melkoisen kipeästi.
Näin on. Kun suurista lupaksista ei tule onnistumaan kuin köyhien ja keskituloisten kyykyttämään niin kokpersuille tulee kuumat paikat. Nautinnolla seuraan.
Yle myös jo uskalsi kertoa, että Suomen talous on melkohyvällä mallilla ja inflaatiokin laskusuunnassa.
Niinhän se oli ennen ek.vaalejakin mutta silloin sitä ei voinut uutisoida.
Miksiköhän?
Mutta onhan meillä puolueeton media, onhan?
Tässä on menossa puolueiden uusjako. SAARIKKO on tunnettu
demari ja naimisissa aktiividemarin kanssa Töölön demareiden johtomiehen Papusen
Papusen pariskunnan kepu ja SDP tulevat yhdistymään organisaatiossa
SDP ottaa kaupungit ja vanha kepuSDP maaseudun
KAIKKI LUULIVAT ETTÄ SE ON PS JA KOK JOTKA SYÖVÄT KEPUN vaan se onkin sdp
Kesksuta ja SDP yrittävät nyt ensin tällä taktiikalla hallituksessa olivat yhdessä
ja nyt oppositiossa hitsaavat puolueita yhteen. Voi olla että historian hidastuksen takia
Kekkosen valtakausi Keskusta hoitaa ulkopoitiikkaa (=Kremlin suhteita YYA)
yhdistyminen ei täysin tapahdu 2027
mutta arvaan että näiden 2027 vaalien
jälkeen SDP ja Keskusta yhtyvät ja ovat oppositiossa hiovat taktiikaa 2031 vaaleja varten
DEMARIKEPU VOI JOUTUA SIIS OPPOSITIOON VIELÄ 2027 KOSKA TÄMÄ MUUTOS ON NIIN SUURI MONEN HYVÄKSYÄ MUTTA nuoremmat ikäluokat varmasti tulevat ja hyväksyvät
KAIKKI SDPN silmäätekevät ovat nykyisin Saarikon puolella
SDP:n äänenkannattajana toimiva Demokraatti kysyi maanantaina kaikilta puolueen piirijohtajilta suosikkia keskustan puheenjohtajakisaan. Kolmestatoista piirijohtajasta lähes kaikki toivoivat Annika Saarikosta keskustan uutta puheenjohtajaa. https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/c15bc3b0-2810-5bab-a572-5131234d01ba
EU:n komisio vaatii jäsenmailta talouskuria, velkasuhde ei saa ylittää 60 prosenttia BKT:sta. Eikö elvytysmeknismi kuitenkaan auttanut ilmaista rahaa saaneita, nyt sitten maksajamaat joutuvat talouskuurille aivankuin hölmöläiset. Antakoon jokainen omista varoistaan lahjoituksia Afrikkaan ja minne tahansa, verovaroilla pitäisi huolehtia kansalaisten terveyspalveluista, eikä ajaa niitä alas kuten nykyinen tilanne on.
Vielä tulee demareita ikävä.........
Demarit ei lähde riistohallitukseen eikä keskusta. Kaikki kunnia heille.
Aivan.
ENEMMISTÖ HALUAA NYT OIKESTO HALLITUKSEN.
EDELLINEN HALLITUS, VASEMMISTOLAISTEN HALLITUS EI OLLUT HYVÄ?
-SDP.....ON VAAVALLISTA AJAATELUA OMAETU ENSIN
-VASEMMISTOLIITTO......HEIDÄN TERRORISMINSA ON PAREMPAA
-VIHEÄT.....TEOLLISUUDESTA ON LUOVUTTAVA
-KESKUSTA....IMAANIEN KOULUTUSTA JA MAAANMUUTTAJIA
Enemmistö kansasta ei halua, että juoppoa pääministeriä kuljetellaan enää virka-autoilla kuppiloihin bilettämään ja vartioidaan.....kuin pientä huimaa koulutyttöä.
Suomi ei ole kuningaskunta, eikä ole pikkutytöstä tulevaa kuningatarta.
Siskon serkun kumminkaima oli kertonut että. Juttuja riittää. Iltapäivälehdet ja ajatushautomot kertoo keskeneräistä tietoa. Siinä saa lukija päättää, mitä uskoo.
Sosialistien pääsy hallitukseen riippuu suuresti omasta tahdosta ja neuvottelutaidosta. Kokkareet ja persut eivät välttämättä pysty sopimaan ohjelmasta. Silloin sosialisteille voi avautua uusi mahdollisuus, kunhan järjettömästi päättyneen vaalikauden politiikasta osataan luopua.
Ensimmäistä kertaa vedotaan poliittisessa kirjoituksessa Jukka Lindströmin. Mahtaako Lindström kuulua sosialistipuolueeseen?
Ketjussa väitetään, että valtion taloudellinen asema on esitettyä parempi. Vuotuisen ennusteen täytyisi tulla esille budjetista. Seuraava budjetti tullee olemaan selvästi alijäämäinen, vaikka menoja sopeutettaisiin. Valtio joutunee ottamaan lisää velkaa.
Tuollainen tilanne on jatkunut ainakin viisitoista vuotta. Miten se voisi muuttua hetkessä?