Shalom! Mitä pijan tapahtuup?

Tälläst,tollast, sellast ja etenkin tuallaist pijan alkaa tapahtuupmaan.

https://www.youtube.com/watch?v=GeWr71iRTHI&list=UULFQHyD0FWW1A7I1vtVFziXvg
Rohvetoin seuraavaksi Tälläst : Olen pijan unten mailla. Kuut Nait, Jesus is oolrait.

Selef Urge
689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Raamattu ei tue nimitystä "messiaaninen juutalainen" !

Sellaisen käyttö nostaa juutalaiset pakanoiden yläpuolelle paremmiksi !

Raamattu näet sanoo ja puhuu vain uskovista, heitä erottelematta !

Gal. 3:28 Ei ole tässä juutalaista eikä kreikkalaista, ei ole orjaa eikä vapaata, ei ole miestä eikä naista; sillä kaikki te olette yhtä Kristuksessa Jeesuksessa.

Kol. 3:11 Ja tässä ei ole kreikkalaista eikä juutalaista, ei ympärileikkausta eikä ympärileikkaamattomuutta, ei barbaaria, ei skyyttalaista, ei orjaa, ei vapaata, vaan kaikki ja kaikissa on Kristus.

Joten tuollainen "messiaaninen juutalainen" nimitys / erottelu on täysin Raamatun vastaista toimintaa !

Tietynlaista judaismia siis, jota Laukkonen itse sanoi vääräksi, mutta sortuu siis itse siihen omilla puheillaan !

Laukkonen oli puhumassa Alajärven helluntai seurakunnassa, jossa naiset toimivat vanhimpina ja pastoreina !

https://www.alajarvenhelluntaiseurakunta.fi/yhteystietoja.html

Silti Laukkonen ei puhunut tuosta asiasta mitään, vaikka hänen omilla sivuillaan on RV:n selvä kirjoitus siitä, että nainen ei voi toimia paimenena / vanhimmistossa !

Eli puheet ja toiminta ovat pahasti ristiriidassa !

Miksi näin ?

Äänestä

Messiaaninen juutalainen on kristitty. Messiaaninen pakana on kristitty.
Olemalla kristitty kumpikin pelastuu. Juutalainen on monessa asijassa erityisasemassa pakanuudesta pelastuneisiin verrattuna. Itse en huomaa juutalaisen arvonkohotusta väärällä itseylentävästi vaan iloisena alleviivattuna rohkaisuna. Monilla on tapana rukoilla reikiä juutalaisen kansan silmillä olevaan peitteeseen aukkokohtia, joista yhä useampi näkee Messijaan jo tulleen 2000v sitten Jeesuksena nuorehkolla aasilla ratsastain.

Ei puheen aikana tule jokaista yksityiskohtaa sanoneeksi, mutta Juhani on asian muualla ainakin kertaalleen sanonut.Kukaties sadat kerrat.

Selef Urge

Äänestä
  • Kukaan ei puhu messiaanisesta pakanasta !

    Ei varsinkaan Laukkonen !

    Tuo nimike on judaistien mukanaan tuoma, jolla he pyrkivät nostamaan itseään toisten yläpuolelle !

    Äänestä

  • Niin ja SU !

    Sinä kirjoitit:

    " Itse en huomaa juutalaisen arvonkohotusta väärällä itseylentävästi vaan iloisena alleviivattuna rohkaisuna. "

    Sinä et huomaa siksi, että sinä et ole perehtynyt vielä judaismiin ja sen kieroihin tapoihin ja vedätyksiin, kuten tuo "messiaaninen juutalainen" nimike !

    Minä taas olen siihen törmännyt ja asiaa nähnyt käytännössä ja sitä sitten tutkinut !

    Aikoinaan Suomeen tuli yksi "messianaaninen juutalainen" joka sittemmin paljastui pelkäksi judaistiksi, jonka tarkoitus oli siis kännyttää uskovia lakiliiton alle ja kipa päässä sapattikynttilöitä sytyttelemään ja ruoka ja juoma säädöksiä noudattamaan ym ym...

    Lopulta selvisi se, että kyesisen "messiaaninen" todellinen salattu päämäärä oli päästä ympärileikkauttamaan uskovia, eli täysin lain alle !

    Usea uskova silloin eksyi ja lähti mukaan ja sitten alkoivat ne "kipa" päässä sapatti kynttilätouhut ja ruokasäädöksien noudattaminen ja siitä sitten eteenpäin !

    Eli se touhu on todella kieroa ja asioita syötetään pikku hiljaa, ei siis hati kaikkea, vähän samaan tapaan kuin namusetä jakaa namujaan tai huumeita markkinoidaan "ilmaisilla" maistiaisilla !

    Joten ole varovainen, moni eksyi jo silloin, kun ei tutkinut kunnolla, eikä ymmärtänyt kyllin näitä asioita ja tekniikoita !

    Äänestä

  • Messiaaninen juutalainen ei ole kristitty.

    Olen omin korvin (TV7:lla) jo 2000-luvun alulla kuullut Jad Hasmonassa asuvien juutalaisten "messiaanisten" sanovan, että he eivät ole kristittyjä, vaan kristityt ovat heille vihollisia.

    Juutalainen, "messiaanisenakin" on aina kristinuskon vihollinen ja toimii aktivisesti kristittyjä vastaan.

    Heissä = juutalaisissa / messiaanisissa on eri henki kuin kristityissä uskovissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Messiaaninen juutalainen ei ole kristitty.

    Olen omin korvin (TV7:lla) jo 2000-luvun alulla kuullut Jad Hasmonassa asuvien juutalaisten "messiaanisten" sanovan, että he eivät ole kristittyjä, vaan kristityt ovat heille vihollisia.

    Juutalainen, "messiaanisenakin" on aina kristinuskon vihollinen ja toimii aktivisesti kristittyjä vastaan.

    Heissä = juutalaisissa / messiaanisissa on eri henki kuin kristityissä uskovissa.

    No, minä kyllä en vetäisi noin kovaa linjaa, vaikka edellä asiasta kirjoitinkin !

    Olen itse sitä mieltä, että heidänkin joukossa on moneen lähtöön, eli aito uudestisyntynyt juutalainen voi nimittää itseään messiaaniseksi, eikä ole kuitenkaan judaisti saati sitten eri hengessä !

    Pitäisi varoa noin suuria yleistyksiä, ettei tule tuomittua täysin syyttömiäkin !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tälläst,tollast, sellast ja etenkin tuallaist pijan alkaa tapahtuupmaan.

https://www.youtube.com/watch?v=GeWr71iRTHI&list=UULFQHyD0FWW1A7I1vtVFziXvg
Rohvetoin seuraavaksi Tälläst : Olen pijan unten mailla. Kuut Nait, Jesus is oolrait.

Selef Urge

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu