Fortumin voimalouiden tulevaisuus venäjällä?

Mitä luulette kuinka kauan voimalat tuottavat sähköä ja lämpöä ilman suomalaista osaamista, emoyhtiön tukea, länsimaisia varaosia ja keskitettyä ylläpitoverkostoa.
Tottahan Putler tiesi, että venälinen insinööri, korjausmies, suunnittelija, jne ovat parempia kuin suomalaiset mutta onko sitten kun pitäisi ylläpitää länsimaista huipputeknologiaa ilman varaosia ja verkostoja.
Voimaloiden henkilöstö on koulutettu tekemään työnsä kommunikoiden ainakin osin englanniksi ja heillä on osaaminen länsiteknologian käytöstä.
Onko Putler ollut oikeassa siinä, että he ovat sitten niin isänmaallisia, että jäävät venäjälle nauttimaan venäläisestä palkasta ja -työyhteisön eduista eivätkä lähde länteen?
Itse veikkaan, että vuoden tai pari sähkön tuotanto jatkuu mutta sitten tulee tilanteita joissa mietitään, että mistä saataisiin aggrekaatti jotta saadaan edes valot huippu-moderniin voimalaitokseen.

Kertokaa näkemyksiänne.

2

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ja Kun suomalaiset lähtevät alkaa tulla vikoja. Seuraava askel on se. että venäläiset osaajat osaavat irroittaa pumppuja, venttiileitä, tietokoneita jne ja vievät ne kotiin. Hetikohta ne kaupataan tarvitsijoille. Yksi vedensiirtopumppu jälleenmyytynä vastaa yli vuoden palkkaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5157
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3352
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      88
      3132
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2558
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1827
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1560
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      122
      1515
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1266
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1169
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1129
    Aihe