Sain poikaystävältäni sukupuoliherpeksen, hän on itse oireeton kantaja eikä tiennyt taudista kunnes se puhkesi minuun. Poikakaverini haluaa antaa minulle suuseksiä, kun tauti ei ole päällä. Itsekkin olen antanut sitä hänelle jo vuoden verran, emmehän edes tienneet että hän kantaa tautia, ja minun suuhuni herpes ei koskaan puhjennut, vaikka alapäähän sitten heti ja rajuna kun kumi jätettiin pois.
Kysyisinkin, että onko teillä kokemusta herpeksen, siis virustyypin 2 tarttumisesta suuhun? Kun kaikki aina sanovat että tosi helposti tarttuu, itse en ainakaan koskaan ole kuullut sellaisesta tapauksesta. Alapäässä tuo herpes näyttääkin sitten olevan suht monilla.
Kysyisinkin, että onko teillä kokemusta herpeksen, siis virustyypin 2 tarttumisesta suuhun? Kun kaikki aina sanovat että tosi helposti tarttuu, itse en ainakaan koskaan ole kuullut sellaisesta tapauksesta. Alapäässä tuo herpes näyttääkin sitten olevan suht monilla.
Vastaukset 3
Vanhimmat
siis silloin kun on tulehdus päällä. Suuhun tulee sellainen kipeä rakkula, vähän samantapainen jos on joskus huitaissut vahingossa hammasharjalla ikeneen.
Suuhun herpes simplex 2 ei kuitenkaan jää muhimaan eli rakkulan parannuttua ei uusiudu itsellään suussa. Vaarana, ei tosin teillä, on että taas toisinpäin suuseksiä annettaessa herpes tarttuu suusta taudittomaan osapuoleen...
Tätä sivua on mainostettu aikaisemminkin ja tieto on mielestäni hyvää. http://www.racoon.com/herpes/
Klikkaa kohta "frequently asked questions", skrollaa sivua alaspäin, kunnes tulet linkkiin "good/bad viruses"
Siellä sanotaan: What if your partner has genital HSV-2 and you perform oral sex on him or her? Will you get HSV- 2 in the mouth? Given the widespread practice of oral sex (some three-quarters of all adults practice it, according to The Social Organization of Sexuality, 1994) and the prevalence of genital HSV-2 infection, you might expect oral HSV-2 to be relatively common. It's not.
Pitäisi siis tietää varmasti että kyseessä on virustyyppi 2, koska se virustyyppi 1 sitten taas viihtyy hyvin suussa. Aina genitaaliherpes ei ole välttämättä virustyyppi 2 aiheuttaamaa.
Miten sitten huuliherpeksen leviäminen sukupuolielimiin? Onko kenelläkään kokemusta? Käväisin lukemassa edellisen jättämän linkin, mutta tahtoisin vielä tietää muiden kokemuksista!