Miksi missään maailman korkeakulttuureiden historiankirjoituksissa ei ole mainintoja ateismista? Myöskään ateismiin liittyviä arkeologisia aineistoja ei ole löydetty. Onko niin, että ateismia ei ole aiemmin ollut olemassa ja se on keksitty vasta vähän aikaa sitten?
Ateismista ei ole mainintaa kirjoituksissa
Anonyymi-ap
4163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miksipä normaaliudesta pitäisi mainita erikseen jotain? Eihän historiankirjoituksissa yleensä todeta henkilöistä erikseen, että hän oli mieleltään terve.
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17839346o
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Ateismi ei ole mikään uusi ilmiö. Jo antiikin Kreikassa oli filosofeja, kuten Demokritos ja Epikuros, jotka kyseenalaistivat jumalien olemassaolon ja harjoittivat ateistisia näkemyksiä. Myös Intiassa on buddhalaisia ja jainalaisia filosofisia koulukuntia, jotka ovat ateistisia tai agnostisia.
Juuri näin