Käräjät pitivät terrorismiharjoittelua lähes vaarattomana

https://yle.fi/a/74-20029392

Helsingin käräjäoikeus on tuominnut Suomessa asuvan muslimin neljän kuukauden ehdolliseen vankeuteen kouluttautumisesta terrorismirikoksen tekemistä varten.

Kun terrorismi on yhteiskuntaa pahiten uhkaavaa rikoslajia, niin aika kevyesti sen harjoittelusta selviää. Tarkoittaa helposti sitä, että Suomesta voisi tulla islamilaisen terrorismin "koulutuskeskus", josta sitten mentäisiin ehkä jopa Suomen passia apuna käyttäen kohdemaahan tekemään iskut ja palattaisiin sitten Suomeen takaisin. Suomihan ei luovuta kuolemanrangistuksen uhanalaisia, niin ettei huonosti kävisi, vaikka jäisi kiinnikin. Hyvätasoinen hotellimajoitus pienin liikkumisrajoituksin kymmeneksi vuodeksi tjsp.

14

158

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sopeutusta uuteen kulttuuriin siis suomalaisille.

    • Anonyymi

      Kyllähän persulapsetkin kotona harjoittelee vihapuheita ja sarjarasismii ja valheita !!

    • Anonyymi

      Olikohan nais tuomarit asialla?

    • Anonyymi

      Nytkin on suomessa pidätettynä suomalaisia äärioikeisto natsipersuja terrorismi aikeista !! Vierasmaalaista saksalaista laatu aatetta kannattavat !! Natsipersut pitäisi karkoittaa Saksaan !!

    • Anonyymi

      Vieläkö Halla-aho ampuu suvakkien kuvia?

    • Anonyymi

      Saavat hyvää hoivaa Suomessa jaksavat lähteä hyvin maailmalle

    • Anonyymi

      Suomen passia annettu automaattisesti kunniakansalaisille

      • Anonyymi

        Saavat sikailla suomen passia heiluttaen


    • Anonyymi

      Ainut terrorismi jolle minulta löytyy ymmärrystä on vasemmistoterroristi, koska vassarit ovat oikealla asialla ja parhaita.

      • Anonyymi

        Kyllävain, saavat riehua, räyhätä ja rikkoa paikkoja, mutta sehän on sitä hienompaa ilmaisua vain.


    • Anonyymi

      On tämä niin säälittävää, kun tulee ilmi, ullatus, ullatus, että Suomi on hyvä lepopaikka terroristisolulle valmentautua ja suunnitella mahdollista terrorismitekoa, niin mitä nämä pullamössöpiipittäjät osaavat siihen sanoa.. persu,persu,persu... Olette te varsinaisen säälittäviä, ettekä ilmeisesti osaa edes aiheessa pysyä.
      Kun asioihin pitäisi herätä, olla huolissaan ja miettiä, miten varautua ettei täällä tapahdu mitään laitonta toimintaa sekä pitää myös huoli siitä ettei yhteiskuntaamme käytetä hyväksi moisiin toimiin niin mitäpä piiperöt siihen: he pöyristyvät ja saivat hillittömät vatsakrampit, kun persu sanoi sanan MAAHAMUUTTAJA (tosin lauseessa maahanmuuttajan tulisi integroitua...)..

    • Anonyymi

      Miksi jätkää ei poisteta Suomesta. Se tuskin tekee parannuksen vaan aikoo tehdä terroriteon ihan takuulla.

    • Anonyymi

      Osana vihreää taleban siirtymää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      841
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      84
      786
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      696
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      654
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      529
    8. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      523
    9. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      486
    10. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      58
      480
    Aihe