Käräjät pitivät terrorismiharjoittelua lähes vaarattomana

https://yle.fi/a/74-20029392

Helsingin käräjäoikeus on tuominnut Suomessa asuvan muslimin neljän kuukauden ehdolliseen vankeuteen kouluttautumisesta terrorismirikoksen tekemistä varten.

Kun terrorismi on yhteiskuntaa pahiten uhkaavaa rikoslajia, niin aika kevyesti sen harjoittelusta selviää. Tarkoittaa helposti sitä, että Suomesta voisi tulla islamilaisen terrorismin "koulutuskeskus", josta sitten mentäisiin ehkä jopa Suomen passia apuna käyttäen kohdemaahan tekemään iskut ja palattaisiin sitten Suomeen takaisin. Suomihan ei luovuta kuolemanrangistuksen uhanalaisia, niin ettei huonosti kävisi, vaikka jäisi kiinnikin. Hyvätasoinen hotellimajoitus pienin liikkumisrajoituksin kymmeneksi vuodeksi tjsp.

14

160

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sopeutusta uuteen kulttuuriin siis suomalaisille.

    • Anonyymi

      Kyllähän persulapsetkin kotona harjoittelee vihapuheita ja sarjarasismii ja valheita !!

    • Anonyymi

      Olikohan nais tuomarit asialla?

    • Anonyymi

      Nytkin on suomessa pidätettynä suomalaisia äärioikeisto natsipersuja terrorismi aikeista !! Vierasmaalaista saksalaista laatu aatetta kannattavat !! Natsipersut pitäisi karkoittaa Saksaan !!

    • Anonyymi

      Vieläkö Halla-aho ampuu suvakkien kuvia?

    • Anonyymi

      Saavat hyvää hoivaa Suomessa jaksavat lähteä hyvin maailmalle

    • Anonyymi

      Suomen passia annettu automaattisesti kunniakansalaisille

      • Anonyymi

        Saavat sikailla suomen passia heiluttaen


    • Anonyymi

      Ainut terrorismi jolle minulta löytyy ymmärrystä on vasemmistoterroristi, koska vassarit ovat oikealla asialla ja parhaita.

      • Anonyymi

        Kyllävain, saavat riehua, räyhätä ja rikkoa paikkoja, mutta sehän on sitä hienompaa ilmaisua vain.


    • Anonyymi

      On tämä niin säälittävää, kun tulee ilmi, ullatus, ullatus, että Suomi on hyvä lepopaikka terroristisolulle valmentautua ja suunnitella mahdollista terrorismitekoa, niin mitä nämä pullamössöpiipittäjät osaavat siihen sanoa.. persu,persu,persu... Olette te varsinaisen säälittäviä, ettekä ilmeisesti osaa edes aiheessa pysyä.
      Kun asioihin pitäisi herätä, olla huolissaan ja miettiä, miten varautua ettei täällä tapahdu mitään laitonta toimintaa sekä pitää myös huoli siitä ettei yhteiskuntaamme käytetä hyväksi moisiin toimiin niin mitäpä piiperöt siihen: he pöyristyvät ja saivat hillittömät vatsakrampit, kun persu sanoi sanan MAAHAMUUTTAJA (tosin lauseessa maahanmuuttajan tulisi integroitua...)..

    • Anonyymi

      Miksi jätkää ei poisteta Suomesta. Se tuskin tekee parannuksen vaan aikoo tehdä terroriteon ihan takuulla.

    • Anonyymi

      Osana vihreää taleban siirtymää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1155
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      59
      1130
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      881
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      102
      838
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      747
    6. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      222
      653
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      106
      652
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      206
      650
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      62
      648
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      99
      592
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      269
      520
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      104
      508
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      471
    14. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      7
      447
    15. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      444
    16. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      430
    17. 33
      429
    18. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      423
    19. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      147
      395
    20. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      50
      385
    Aihe