Feministit vaativat lisää naisia monenlaisiin johtotehtäviin, esimerkiksi pörssiyhtiöiden hallituksiin, mm. vaatimalla velvoittavia sukupuolikiintiöitä. Kuntaomisteisissa yhtiöissä kiintiöitä jo sovelletaankin. Mutta sitten kun kiintiö suojaisikin miehiä, alkaa huuto siitä, että menettely on epäreilu. Erään oppilaitoksen opiskelijoista naisia on selvästi suurempi osa kuin miehiä ja kun oppilaitos sai opiskelijoille jaettavaksi kaksi stipendiä, toinen miehelle, toinen naiselle, nousi heti huuto, että on epäreilua, koska miehen on tässä tilanteessa helpompi saada stipendi kuin naisen. Vastaavasti liikuntatieteellisen tiedekunnan opiskelijavalintojen sukupuolikiintiöt jouduttiin poistamaan, vaikka niiden avulla olisi turvattu se, että kouluihin saadaan riittävästi myös miespuolisia liikunnanopettajia. Feministit vaativat kiintiöitä keinona edistää vähemmistössä olevien uratoiveita silloin, kun vähemmistö koostuu naisista, mutta kun vähemmistö koostuukin miehistä, kiintiöt nähdään epäreiluina tai hakijoiden yhdenvertaisuutta loukkaavina. Sellaista kaksinaamaisuutta.
Sukupuolikiintiöiden kaksoisstandardit
Anonyymi-ap
2
404
Vastaukset
- Anonyymi
Nothing new
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163381
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit202076En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321865- 181861
- 821778
- 261572
- 291430
Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91384Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui361377Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111324