Koska biojätekeräys tulee seinäjoen alueelle. Tärkeää olisi saada pian ennenkuin rotat valtaa koko kaupungin
Jätteenkeräys
Anonyymi-ap
14640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Onhan se ollut jo ainakin 10 vuotta joka paikas Sjoella.
Missä metsässä oikein asut?
Siis jokaiseen omakotitaloonkin esim oma bioastia
ei oo omaa jätelaitosta
"Omakoti- ja paritaloille koko toimialueella tulee uutena palveluna biojätteen erilliskeräys porrastetusti alkaen vuonna 2024 niin sanottuun kaksilokeroiseen astiaan, joista toisessa osassa kerätään poltettavaa jätettä ja toisessa biojätettä. Näin pystytään tyhjentämään molemmat jätelajit samalla kertaa jäteautolla, jossa on vastaavat lokerot. Vaihtoehtona erilliskeräykselle säilyy edelleen omatoiminen kompostointi kotikiinteistöllä, jolloin Etappi ei tuo lokeroastiaa pihaan. Etappi
"Omatoimisesta kompostoinnista tulee tehdä kompostointi-ilmoitus helmikuun 2023 loppuun mennessä jo käytössä olevista kompostoreista. Uusien kompostoreiden osalta ilmoitus tulee tehdä kahden kuukauden sisällä käyttöönotosta. Ilmoituksen voi tehdä jätelautakunnan nettisivuilla tai Etapin asiakaspalvelun kautta.
https://www.etappi.com/biojatteen-erilliskerays-vai-omatoiminen-kompostointi/
Mä heitän ainaki roskikseen kaikki, mainoslehdet, sillipurkit, akut, paristot, ruuat, pahavit, kahavit. Mitä niitä turhia lajittelemahan. Roskis on sitä varten että sinne lyärähän roskat ja auto hakoo pois. Ha!
Kuullostaa siltä että teillä myös äitee on se joka siivoo . Samaa toopelogiikkaa . Varmaan autonkin siivoat heittämällä roskat omalle pihalle koska .. joku muu ne siitä noukkii pois .
aina ollaan pikkusen jäljes vaasaa ja mustasaarta,laskunmäki kuskaa toki suoraa sinne
Ajatusta on ,Kerro tämä Suomen Työllistävälle uudelle eduskunnalle.heillä kun on halua säästöihin 6+3 miljardin säästöihin.Jokainen Suomessa oleva jäteyhtiö työllistämään.
Ilmaistyö voima kuriin!Varmasti löytyy osaavaa koulukuntaa jäteyhtiöille,
Kuuluuko Kissojen ja Koirien jätteet Biojätteisiin,vai pitääkö niille olla oma jäteastiointi?Jäteyhtiöt tyhjäävä Biojätteet kerran viikossa ja hinnoittelevat siitä
kertamaksuna Biojäte astian täysinäisenä.Muilla jätteillä on kahdenkuukauden
tyhjennys väli.Mikä muuttuu? jäteyhtiöt ottavat itselle tyhjennys maksut.vanha hyvä järjestelä menee asikkaan harkintaa kahden kuukauden tuhjennys .Toisaalta sitä voinee vanhan sopimuksen pohjalta jatkaa kerran viikossa.Tällöin asiakkaalle tullee tupla maksu jätteistään.Toki voit ostaa kompostorin ja itse kompostoida jätteesi.tai harrastaa kimppakivaa naapureiden kanssa.Kissoja lisää asuntoalueille ei Rotat juokse.! Olisiko näin?Rottia on vaikea pyydystää,tarvitaan elävältä ja hetitappavia pyydyksiä,Kyykäärmeetkin on rauhoitettu/Rotille varmasti haetaan myös rauhoitusta.
Me Lapualla ei kissoja suvaata. Me ammumma ne.
Harvinaisen tyhmä kirjoitus,Lapualaiseksi. Poikkeuksiakin on saattanut Lapuallekin syntyä.
Tuuppa Lapualle niin me karhaamma sut pois.
Oleko niitä nuoren pojan etsintään kuuluvia.Jos olet niin tule mukaan etsintään.Ota tukijoukot mukaasi,etsintä nopeutuis.
Jos sulla on jotakin tieto tapahtuneesta tai kavereillasi on pelastakaa äiti epätietoisuudesta.
Odotelemme saapumaasi ja kavereitasi.