Onko kansanedustajan sopeutumiseläke sairaseläke?

Anonyymi-ap

Niin, saisiko tähän vastauksen? Osa edustajista on ollut 15 vuotta "sopeutumiseläkkeellä", eihän sitä nyt voi olla tarkoitettu niin, että mitään ei tarvitse tehdä sen parin edustajakauden jälkeen? Pirulainen, että tämä rikkoo reiluuden periaattetta.

Sitten ymmärrän, jos on sairaseläkkeellä, mutta miksi se on sopeutumiseläkkeen nimellä?

5

358

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämähän on näille rikkaille ja isopalkkaisille suunniteltu kannsutinraha, jossa voi ansaita jopa kymppitonnin kuussa.

      Saa olla johtaja tehdä isopalkkaista työtä ja kuten Tuija nurmi kokoomus teke ejohtajan työtä jo vusia tehnyt. Samalla saa säästöö sievoisen summan säästöön.

      Miettikää nyt tavallista työtöntä, mikä heitä kohtaa pakolla kortistoon ja päiväraha on mikä on ja jos et mene työhön niin kaikki edut katkeaa.

      Tälläisen systeemin voi lopettaa kokonaan, eikä nyt hallitus säästä. Pieniin eläkkeisiin ja etuihin puuttuu, mutta ei omiin etuihin.

      Kansanedustajien palkkioista, eduista, sopeutumiseläkkeistä ja taksimatkoista tulsi sievoinen säästö, eikä tarvitsisi käydä köyhän lompakolla hakien säästöjä.

      Tämä hallitushan on kautta historian sairain, rasistisin ja kuvottavin. Sairaita ministereitä ja hallitus saa kaatua välittömästi.

      Eu vaalit eipä kokoomus-persut tule saamaan ääniä kun pettivät työntekijätkin vieden kaikki edut ja oikeudet pienipalkkaisilta ihmisiltä.

      • Anonyymi

        Anteeksi nyt vaan mutta vasemmisto näitä vastikkeettomia etuja enimmäkseen jakaa.

        Nykyinen hallitus on pikään aikaan ensimmäinen joka edes yrittää leikata velanottoa. Tätä ennen samaa on tehnyt tai yrittänyt tehdä olivat Sipilän ja Aho-Viinasen hallitus. Ja mitä tekee suuri osa kansasta- ryöpyttää ja haukkuu hallitusta siitä että koettavat leikata velanottoa. Jos velkaa ei leikata, Suomi on konkurssissa kuten Kreikka, ja silloin käy niin että vauraat katoavat toiseen maahan mukaanlukien vasemmiston vauraat. Köyhät jäävät Suomeen järsimään kynsiään.

        Ja kyllä, myös nämä kohtuuttomat sopeutumisetuudet pitää poistaa välittömästi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Anteeksi nyt vaan mutta vasemmisto näitä vastikkeettomia etuja enimmäkseen jakaa.

        Nykyinen hallitus on pikään aikaan ensimmäinen joka edes yrittää leikata velanottoa. Tätä ennen samaa on tehnyt tai yrittänyt tehdä olivat Sipilän ja Aho-Viinasen hallitus. Ja mitä tekee suuri osa kansasta- ryöpyttää ja haukkuu hallitusta siitä että koettavat leikata velanottoa. Jos velkaa ei leikata, Suomi on konkurssissa kuten Kreikka, ja silloin käy niin että vauraat katoavat toiseen maahan mukaanlukien vasemmiston vauraat. Köyhät jäävät Suomeen järsimään kynsiään.

        Ja kyllä, myös nämä kohtuuttomat sopeutumisetuudet pitää poistaa välittömästi.

        Syö psk. Olet asioista pihalla kuin lumiukko.
        Pelkkää mutuilua...


    • Anonyymi

      onhan se hyvä asema, kun voi tise vaikuttaa omaan elin tasoon,

    • Anonyymi

      Kansanedustajien sopeutumisraha ei ole eläke. Eläkkeen kansanedustaja saa 65-vuotiaana.
      Sopeutumisrahaa maksetaan 1–3 vuotta, riippuen edustajantoimen kestosta. Jos kansanedustaja on sopeutumisrahan päättyessä täyttänyt 59 vuotta, sopeutumisrahaa voidaan maksaa 65 vuoden ikään asti. Oikeus sopeutumisrahaan syntyy yhden edustajavuoden perusteella.

      Kyse on lähinnä siitä, että kansanedustaja joutuu luopumaan työpaikastaan aloittaessaan kansanedustajana. Ja kun kansanedustajuutensa on määräaikainen, 4vuotta kerrallaan, niin onhan riskinä, ettei saakaan samaa työtä enää takaisin ja joutuisi työttömäksi. Ei sekään kohtuullista olisi, jos yhteiskunnallisen luottamustehtävän vuoksi ajautuisi heti työttömäksi, kun luottamustehtävä loppuu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      291
      2625
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1389
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1261
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1241
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1215
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1195
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      45
      1063
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      963
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      900
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      807
    Aihe