Nyt mennään terveys edellä. https://www.verkkouutiset.fi/a/uusi-ravitsemussuositus-punaista-lihaa-enintaan-350-grammaa-viikossa/#ea41f8a0
Se alkaa nyt olla sitten loppu, nimittäin lihansyönti
Anonyymi-ap
17190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ellei MTK ole muistanut ohjeistaa jäsenistöään muuttamaan viljelytottumuksia tarvittavan nopeasti, tulevat maanviljelijät edelleen vieljelemään eläimille ravintoa ihmesten ruuan kustannuksella. Se tulisi aihettamaan sitten aikanaan aivan järkyttävän maatalousreformin tarpeen ja hirvittävän määrän itkua ja konkursseja. Sanonkin tässä MTK:n avuksi, että tehkääpää tarvittavat muutokset heti, koska joka tapuksessa teette ne nyt, tai itkette ja teette myöhemmin.
Punaista lihaa ja kalaa suositellaan syötävän suunnilleen yhtä paljon viikossa. Tavoite on kansainvälisesti epärealistinen, sillä kalasta on jo nyt pulaa kysyntään nähden. Se johtaa ylikalastukseen kalakantojen kestävyyden näkökulmasta. Kysyntään on pyritty vastaamaan kalankasvatuksella, josta puolestaan syntyy uusia ympäristöongelmia.
Mitä sitä tapettua älyllistä tuotantoeläintä syömään,kun pärjää ilmankin!Vegaanina sitä tuntee syvällisen empatian kosketuksen älyä hyväilevänä!
Tuntantoeläinhän kärsii vangittuna,kuin elävänä robottina!
Mutta onhan kasveillakin tunteet. Se on todistettu.
Siksi minä olenkin yltiövegaani. Juon vain tislattua vettä ja syön puhdistettua sepeliä.
Höpö höpö. Tuotantoeläimet nauttivat kun saavat elää leppoisaa all inclusive elämää ja loppukin on armollinen kun ei elävältä raadella.
Rehunpurija Purralle sopii?
Jo on taas ihan iltapäivälehtien otsikointia. Seiskalehden "tasoa". Mistä teitä tolloja sikiää? Jos suosittelen sinua ampumaan itsesi, toimitko sen suosituksen mukaan todeten, että se on nyt loppu, kun niin käsketään? Tollo mikä tollo.
Tuossakin on heti ensimmäinen kommentti, jossa todetaan sama asia.
"Tämähän on ravitsemussuositus, joka perustuu tutkittuun tietoon. Ei sitä ole pakko noudattaa niin kuin ei tupakka-, liikunta- tai alkoholisuosituksiakaan. Mutta fiksu ihminen syö terveellisesti, jos haluaa elää terveenä. "
Ja jälleen siis kepulainen yksittäinen "mututietäjä" on lihansyönnin terveysvaikutuksia vuosia tutkinutta pohjoismaista professoriryhmää järkevämpi!!! Uskomaton tietotaso!!
Ei sen tarvitse olla kepulainenkaan. Stäpaitsi minua ei häiritse kuin tuollainen typerä otsikointi, olkoonpa sitten tahallista provosointia tai muuten vaan typerää kiihottumista jostain asiasta, joka tulkitaan niin kuin tollot tuppaavat tulkitsemaan, kun eivät mstään mitään ymmärrä, eivät edes halua ymmärtää.
Nuo seiskalehtien yms otsikkojen perässä kuolaajat.
Ei ole kysymys seiskalehdistä, vaan jVerkkouutisista, joka on yksi Suomen laadukkaimmista uutiskanavista Helsingin Sanomien ohella.
Jaha. Ja Verkkouutisetko otsikoi näin?
"Se alkaa nyt olla sitten loppu, nimittäin lihansyönti"
Verkkouutiset on kokoomuksen äänenkannattaja eli siinä sen "laadukkuus".
Ei toki tuo uutinen erityisemmin kokoomuslaisuuteen liity, eikä sen julkaisussakaan mitään kiihkoa ollut toisin kuin tämän ketjun otsikossa.
"Ei toki tuo uutinen erityisemmin kokoomuslaisuuteen liity, eikä sen julkaisussakaan mitään kiihkoa ollut toisin kuin tämän ketjun otsikossa."
Tuota juuri tarkoitin. Ja tarkoitin laajemmassakin mittakaavassa, kun asiasta kuin asiasta joillain on taipumus kärjistää se asia täysin sivuraiteille siitä, mistä on kysymys. Ne kiihottaa jotenkin itseään sillä tavoin tai jotain, lienevätkö vain tyhmiä?
Persuja ne on eli tyhmiä.
Miehisen heteromiehen elämä menettää täysin merkityksensä ja olemassaolon tarkoituksensa jos punaista lihaa ei saa syödä eikä leikkeleitä ja alkoholillekin laitettaisiin nollatoleranssi ja höttösiä salaatinnaatteja pitäisi rouskutella puoli kiloa joka ikunen päivä. Mihin perversille tuhon tielle tämä maailma ollaan oikein ajamassa. Ei kiitos liberaalihömpälle, pridetrans-uunotukselle ja pupunruokakulttuurille. abcdefghijkl
Tee parannus, opi elämään ja tule terveeksi.
Kepuloiselle kulinaristinen huipentuma on grillimakkara sinapilla ja ketsupilla maatalousnäyttelyssä. Jos kepuloinen matkustaa niin lihapiirakka piimällä on matkan kohokohta, tielevikkeellä pysähdyspaikalla. Moni kaupunkilaistunut kepuloinen saa liki ruokaorgasmin uuniperunasta.